You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2023, 2022, 2020, 2019, 2017, 2016, 2016, 2013, 2011, 2009, 2008, 2007.
Results: Norton Cup
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Crew
#1
PETC
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 2nd (18:10)
Crew
#2
PETC
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 4th (+52.6)
Crew
#1
PETC
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 1st (0.0)
Crew
#2
PETC
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 3rd (+22.3)
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 1st (0.0)
Crew
#1
PETC
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 1st (0.0)
Crew
#1
PETC
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 1st (0.0)
Crew
#2
PETC
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 3rd (+19.6)
Crew
#3
PETC
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 1st (0.0)
Crew
#1
PETC
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 1st (0.0)
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 2nd (+08.2)
Crew
#1
PETC
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 2: result (DNS)
Crew
#2
PETC
Coached by: Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 2nd (+01.3)
Crew
#1
PETC
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 2: result (NNS)
Crew
#1
PETC
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 1: scratched
Crew
#2
PETC
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 4th (+34.6)
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 3rd (+34.3)
Crew
#1
PETC
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 2nd (+01.1)
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 3rd (+16.6)
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 2: result (NJ)
Crew
#1
PETC
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 1st (SCR)
Crew
#1
PETC
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 4th (+18.9)
Crew
#2
PETC
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 1: scratched
Crew
#3
PETC
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 2nd (+06.4)
Crew
#4
PETC
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 3rd (+09.3)
Crew
#1
PETC
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 2nd
Crew
#2
PETC
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 1: result (NNS)
Crew
#3
PETC
Coached by: Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 2: result (NRR)
Crew
#1
PETC
Ashlee Curtis (stroke), Caitlin Walker, Rachel Gill, Hailey Griffiths, Sofija Cvitanovich, Niamey Izzett, Megan Rea, Abbie Pritchard + Lucy Bird (cox)
Coached by: Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 2nd (+01.9)
Crew
#1
PETC
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 3rd (+11.9)
Crew
#1
PETC
Abbie Pritchard (stroke), Sarah Coles, Emma Hartley, Georgia Coyne, Georgia Northmore, Petra Sele, Kahu Salzman, Kyra Tombs + Zoe Dickens (cox)
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 2nd (+00.6)
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 3rd (+11.1)
Crew
#1
PETC
Rachel Gill (stroke), Samantha Legge, Ruby Willis, Kristen de Lisle, Charlotte Robertson, Caitlin Ross, Sofija Cvitanovich, Ellie O'Connell + Niamey Izzett (cox)
Coached by: Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 1: result (CANCELLED)
Crew
#1
PETC
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 1: result (CANCELLED)
Crew
#1
PETC
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 1: result (CANCELLED)
Crew
#1
PETC
Jamie Saunders (stroke), Alec Bach, Edward Cade, Patrick O'Reilly, Jordan Anderson, Tom Walsh, Troix Kokich, Casper Tilley + Lucy Bird (cox)
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 1: result (CANCELLED)
Social