You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2023, 2022, 2020, 2019, 2017, 2016, 2014, 2013, 2011, 2009, 2008, 2007.
Results: Norton Cup
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Race 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
Coached by: Jesse
|
Race 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#3
STAC
[WLCO]
Coached by: Brook Walker
|
Race 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Coached by: Scott Connew
|
Race 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#3
PETC
Coached by: Caroline Robertson
|
Race 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
Heather Miller (stroke), Niccy Holdsworth, Alice Fahey, Eleanor White, Claudia Bugaud, Lesina Pereira, May Hodgkinson, Amy Wills + Olivia Pugh (cox)
Coached by: Alan Greer & Nikki Cryer
|
Race 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Kaitlin McGlinchey (stroke), Corrine Packer, Jorja McGlinchey, Lucy Dunshea, Lily Orsman, Stella Yan, Jemma Seymour, Isabelle Jelbert + Jessica Cuttle (cox)
Coached by: Jakob Scotts-Bahle & Dion Blackmore
|
Race 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
|
Race 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Coached by: Chris Jones
|
Race 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#3
STAC
[WLCO]
Coached by: Maurice Maxwell
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Coached by: Ceri Armit & Lua Tuiomanufili
|
Race 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
|
Race 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLGC
WLGC
Wellington |
Crew
#3
STAC
[WLGC]
Emma Williams (stroke), Ashley Toovey, Emma Wellington, Phoebe Pottinger + Savannah Fowke-Short (cox)
Coached by: WLGC
|
Race 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Coached by: Kim O'Neill & Hooper Kelly-Smith
|
Race 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#3
PETC
Coached by: Caroline Robertson
|
Race 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#3
STAC
[WLCO]
Coached by: Maurice Maxwell
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Coached by: Ceri Armit & Lua Tuiomanufili
|
Race 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#3
STAC
[WLCO]
Coached by: Brook Walker
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington
Entity
ONSL
ONSL
Wellington |
Crew
#3
WELC
[ONSL]
Coached by: Brent Dunshea & Allister Grange
|
Race 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Coached by: Chris Jones
|
Race 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#3
STAC
[WLCO]
Griffin Maaka (stroke), Ethan Graham, Alisana Morris, Kade Campbell, Jacob Rhodes, Jack Smith, Christopher Mairs, Angus Cooper + Ben Ross (cox)
Coached by: Liam Stevens & Henry Verstappen
|
Race 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Samantha Seath (stroke), Jo-Anne Stokes, Jane Harding, Kim O'Neill, John Verstappen, Scott Connew, Huw Mitchell, Andrew Wild + Amy McMullan (cox)
Coached by: Scott Connew
|
Race 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLGC
WLGC
Wellington |
Crew
#3
STAC
[WLGC]
Coached by: WLGC
|
Race 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#3
STAC
[WLCO]
Coached by: Maurice Maxwell
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington
Entity
ONSL
ONSL
Wellington |
Crew
#3
WELC
[ONSL]
Coached by: Jared Cummings & Pat Nichol
|
Race 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#3
STAC
[WLCO]
Coached by: Maurice Maxwell
|
Race 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Coached by: Lua Tuiomanufili
|
Race 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
Hamish Alexander-Drysdale (stroke), Lewis Johnson, Michael Kotlyar, Sam Tillotson + Ruby Hudson (cox)
Coached by: Henry Lee
|
Race 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
PETC
PETC
Wellington
Entity
SHLH
SHLH
Wellington |
Crew
#3
PETC
[SHLH]
Coached by: Andrew Bird
|
Race 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington
Entity
ONSL
ONSL
Wellington |
Crew
#3
WELC
[ONSL]
Coached by: Tufi Sele
|
Race 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
Coached by: Roy Pickard
|
Race 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#3
STAC
[WLCO]
Zach Hough (stroke), Edwin Laurenson, Hugo Hibbert, Jack Allen-Russell, Cam Hall, Tim Hall, Thomas Murray, Theo Barber + Sam Paviour-Smith (cox)
Coached by: Maurice Maxwell
|
Race 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#3
PETC
Coached by: Caroline Robertson
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Coached by: Nina Brown
|
Race 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#3
STAC
[WLCO]
Coached by: Brook Walker
|
Race 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Coached by: Lua Tuiomanufili
|
Race 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
Coached by: Roy Pickard
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington
Entity
STMW
STMW
Wellington |
Crew
#3
WELC
[STMW]
Coached by: Kim O'Neill & Hooper Kelly-Smith
|
Race 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Coached by: Scott Connew
|
Race 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
SCOT
SCOT
Wellington |
Crew
#3
STAC
[SCOT]
Coached by: David Carr-Smith
|
Race 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
PORC
PORC
Wellington
Entity
TAWA
TAWA
Wellington |
Crew
#3
PORC
[TAWA]
Coached by: Tim Parker
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#3
PETC
Coached by: Andrew Bird
|
Race 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Kimberly Shum (stroke), Elizabeth Pittman, Jorja Bramley, Eleanor Morris, Scarlett Tacon, Bryda Chamberlain, Lucy Julian, Jasmine M'Nijel + Pauline Trow (cox)
Coached by: Nina Brown
|
Race 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#3
STAC
[WLCO]
Coached by: Maurice Maxwell
|
Race 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#3
PETC
|
Race 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLGC
WLGC
Wellington |
Crew
#3
STAC
[WLGC]
Coached by: WLGC
|
Race 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#3
PORC
Coached by: Richard Sheppard
|
Race 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Coached by: Jakob Scotts-Bahle & Dion Blackmore
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
|
Race 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
Carson Bluck (stroke), Daniel Crewe, Hamish Alexander-Drysdale, Kairori McGuinniety, Lewis Johnson, Louis Grainger, Michael Kotlyar, Sam Tillotson + Liam Avery (cox)
Coached by: Henry Lee
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Connor Kennedy (stroke), Samual Baldwin-Holmes, Kade Sheely, Patrick Cook, Stephen Stokes, Daniel Tait, John McClaren, Richard May + Fiona O'Connel (cox)
Coached by: Nina Brown
|
Race 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
|
Race 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Coached by: Scott Connew
|
You can swap to a collapsed version of the results, which combines the various classes for an event.
Social