There is a couple of types of results for this regatta:
~ full-featured
~ ROWMAN-based
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Event
4
W Clb 1X
Sponsored by: Lion Foundation
Crew
#1
AKLC
Coached by: Neil Thomson
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 4: placed 7th (9:02:72)
- Repechage 3: placed 4th (9:09:31)
Event
5
M Clb 4+
Sponsored by: Navy Careers
Crew
#1
AKLC
Coached by: Roger Giese
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 6th (6:43:22)
- Repechage 1: placed 1st (6:51:50)
- Semi-final 2: placed 5th (6:42:05)
Event
5
M Clb 4+
Sponsored by: Navy Careers
Crew
#2
AKLC
Coached by: Roger Giese
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 3: scratched
Event
5
M Clb 4+
Sponsored by: Navy Careers
Crew
#3
AKLC
Coached by: Harman Ward & Kirsty Dunhill
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 1: scratched
Crew
#1
AKLC
Coached by: Neil Thomson
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 3: placed 3rd (9:23:10)
- Semi-final 1: placed 6th (9:00:58)
Crew
#1
AKLC
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 4th (7:23:47)
- Repechage 1: placed 3rd (7:52:47)
- A Final: placed 8th (8:31:41)
Crew
#2
AKLC
Coached by: Mike Buikema
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 6th (11:04:87)
- Repechage 1: placed 4th (7:57:85)
Event
12
M Clb 1X
Sponsored by: Mighty River Power
Crew
#1
AKLC
Coached by: Roger Giese
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 6: scratched
Crew
#1
AKLC
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 3rd (6:56:02)
- Repechage 1: placed 1st (6:58:75)
- A Final: placed 3rd (7:36:43)
Event
20
W Snr 1X
Sponsored by: Gourmet Delicious - Cambridge
Crew
#1
AKLC
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 3: placed 1st (8:11:03)
- Semi-final 1: placed 2nd (7:56:59)
- A Final: placed 2nd (8:38:99)
Event
20
W Snr 1X
Sponsored by: Gourmet Delicious - Cambridge
Crew
#2
AKLC
Coached by: Neil Thomson
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 6th (9:26:06)
- Repechage 1: placed 6th (9:15:35)
Event
23
M Nov 4+
Sponsored by: Outward Bound
Crew
#1
AKLC
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 5th (3:29:38)
- Repechage 2: placed 3rd (7:13:59)
- A Final: placed 6th (7:47:20)
Event
23
M Nov 4+
Sponsored by: Outward Bound
Crew
#2
AKLC
Coached by: Mike Buikema
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 4th (7:01:83)
- Repechage 2: placed 4th (7:33:25)
Event
24
W U21 4-
Sponsored by: Cooney Financial Services
Crew
#1
AKLC
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
Event
26
M Snr 8+
Sponsored by: Navy Careers
Crew
#1
AKLC
Trent Morris (stroke), Michael Leydon, Andrew le Grice, Robert Kidd, Richard Barker, Hugo Farmer, Nick Bixley, Hamish McQueen + Ryan Darby (cox)
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
Event
31
M Clb 2X
Sponsored by: Academy of Sport
Crew
#1
AKLC
Coached by: Neil Thomson
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 6th (7:39:07)
- Repechage 2: scratched
Crew
#1
AKLC
Trent Morris (stroke), Michael Leydon, Richard Barker, Robert Kidd, Martin Berka, Ben Schubert, Nick Bixley, Hugo Farmer + Ryan Darby (cox)
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
Crew
#2
AKLC
Marcel Waldvogel (stroke), Nikolas Petrovic, John Hellaby, Sebastian McLarin, Dan Sayles, Peter Lucas, James King, Jason Thomson + Kate Tidbury (cox)
Coached by: Mike Buikema & Roger Giese
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 7th (7:33:96)
- Repechage 2: placed 7th (7:02:03)
Event
41
M U21 4X-
Sponsored by: NZ Universities Sports Council
Crew
#1
AKLC
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
Event
42
W Prm 1X
Sponsored by: Concept 2
Crew
#1
AKLC
Coached by: Neil Thomson & Barry Cleal
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 4th (8:47:30)
- Repechage 1: placed 3rd (8:33:50)
Crew
#1
AKLC
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
Event
52
M Snr 4-
Sponsored by: Navy Careers
Crew
#1
AKLC
Coached by: Harman Ward & Kirsty Dunhill
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 2nd (6:33:77)
Event
52
M Snr 4-
Sponsored by: Navy Careers
Crew
#2
AKLC
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
Crew
#1
AKLC
Coached by: Andrea Harper
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 3rd (8:32:07)
Crew
#2
AKLC
Coached by: Andrea Harper
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 1: scratched
Crew
#1
AKLC
Coached by: Roger Giese
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 5th (6:48:43)
- Repechage 1: placed 5th (6:37:00)
Event
55
M Nov 8+
Sponsored by: Outward Bound
Crew
#1
AKLC
Marcel Waldvogel (stroke), Edward Henry, John Hellaby, Adam King, Dan Sayles, Marcel van der Veeken, James King, Jason Thomson + Kate Tidbury (cox)
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
Crew
#1
AKLC
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 5th (8:02:08)
- Repechage 1: placed 7th (7:26:99)
Crew
#1
AKLC
Coached by: Roger Giese
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 4: placed 5th (7:39:29)
Event
64
M Prm 8+
Sponsored by: BankLink
Crew
#1
AKLC
Trent Morris (stroke), Michael Leydon, Andrew le Grice, Robert Kidd, Richard Barker, Hugo Farmer, Nick Bixley, Hamish McQueen + Ryan Darby (cox)
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
Social