There is a couple of types of results for this regatta:
~ full-featured
~ ROWMAN-based
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Event
4
W Clb 1X
Sponsored by: Lion Foundation
Crew
#1
WELC
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 7th (9:24:97)
- Repechage 1: placed 4th (9:48:31)
Event
5
M Clb 4+
Sponsored by: Navy Careers
Crew
#1
WELC
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 4th (6:46:78)
- Semi-final 2: placed 4th (6:38:87)
- A Final: placed 7th (6:43:10)
Event
5
M Clb 4+
Sponsored by: Navy Careers
Crew
#2
WELC
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 3: placed 2nd (6:53:92)
- Semi-final 1: placed 6th (6:46:45)
Event
5
M Clb 4+
Sponsored by: Navy Careers
Crew
#3
WELC
Coached by: Laws Lawson
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 7th (7:22:82)
- Repechage 2: placed 5th (7:32:64)
Event
12
M Clb 1X
Sponsored by: Mighty River Power
Crew
#1
WELC
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 1st (4:23:80)
- Semi-final 2: placed 4th (7:36:98)
Event
12
M Clb 1X
Sponsored by: Mighty River Power
Crew
#2
WELC
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: scratched
Event
14
W Snr 2-
Sponsored by: NZ Universities Sports Council
Crew
#1
WELC
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 7th (8:12:84)
- Repechage 1: placed 3rd (8:07:64)
- A Final: placed 8th (9:28:37)
Event
14
W Snr 2-
Sponsored by: NZ Universities Sports Council
Crew
#2
WELC
Coached by: Tim Wilson
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 8th (8:46:08)
- Repechage 1: placed 7th (8:54:16)
Event
16
W Nov 4+
Sponsored by: Cambridge Timber & Hardware Ltd - Mitre 10
Crew
#1
WELC
Coached by: Laws Lawson & Mike Turk
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 6th (4:17:00)
- Repechage 2: placed 5th (8:06:69)
Event
16
W Nov 4+
Sponsored by: Cambridge Timber & Hardware Ltd - Mitre 10
Crew
#2
WELC
Coached by: Mike Turk & Laws Lawson
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 6th (8:22:05)
- Repechage 1: placed 5th (8:17:13)
Crew
#1
WELC
Coached by: Tim Wilson
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 7th (7:10:06)
- Repechage 2: placed 5th (7:44:68)
Event
22
M U21 2X
Sponsored by: Air Force Careers
Crew
#1
WELC
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 5th (7:02:99)
- Repechage 1: placed 6th (7:03:20)
- A Final: placed 8th (8:16:41)
Event
23
M Nov 4+
Sponsored by: Outward Bound
Crew
#1
WELC
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 2nd (3:06:31)
- Repechage 2: placed 1st (7:01:12)
- A Final: placed 3rd (7:21:77)
Event
23
M Nov 4+
Sponsored by: Outward Bound
Crew
#2
WELC
Coached by: McCarthy Terry
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 5th (7:08:53)
- Repechage 1: placed 4th (8:01:09)
Event
26
M Snr 8+
Sponsored by: Navy Careers
Crew
#1
WELC
Matthew Perry (stroke), Mike Grace, Sam McCarthy, Scott Norman, Mike Turk, Paul Moreno, Mark Brocklehurst, Jerome Chapman + Erin Hill (cox)
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Event
31
M Clb 2X
Sponsored by: Academy of Sport
Crew
#1
WELC
Coached by: Warrick Fowlie
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 5th (7:38:03)
- Repechage 2: placed 1st (6:59:25)
- Semi-final 2: placed 6th (7:07:10)
Event
31
M Clb 2X
Sponsored by: Academy of Sport
Crew
#2
WELC
Coached by: Warrick Fowlie
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 4: placed 2nd (7:21:43)
- Semi-final 1: placed 8th (7:13:21)
Crew
#1
WELC
Matthew Perry (stroke), Mike Grace, Sam McCarthy, Scott Norman, Mike Turk, Paul Moreno, Mark Brocklehurst, Jerome Chapman + Erin Hill (cox)
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#2
WELC
Jack Ashby (stroke), Lou Lei, Brad Lawson, Rob Wightman, Daniel Simmons, Dylan Majurey, Sheldon Carr, William Barrett + Katrina Lawrence (cox)
Coached by: Laws Lawson & Terry McCarthy
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 8th (7:20:84)
- Repechage 1: placed 7th (7:02:05)
Crew
#1
WELC
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Event
49
W Nov 8+
Sponsored by: The Blazer Bar
Crew
#1
WELC
Nicole Taylor (stroke), Heather Froude, Laura Topp, Millie Bruce, Nicola Corser, Kathleen Palmer, Felicity Seager, Nicky Roderick + Deidre Burke (cox)
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#1
WELC
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 6th (6:52:98)
- Repechage 1: placed 3rd (6:34:09)
- A Final: placed 8th (6:44:59)
Crew
#2
WELC
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 3rd (6:39:59)
- Repechage 1: placed 2nd (6:28:60)
- A Final: placed 4th (6:23:06)
Event
55
M Nov 8+
Sponsored by: Outward Bound
Crew
#1
WELC
Jack Ashby (stroke), Lou Lei, Brad Lawson, Rob Wightman, Daniel Simmons, Dylan Majurey, Sheldon Carr, William Barrett + Katrina Lawrence (cox)
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#1
WELC
Coached by: Warrick Fowlie
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 4th (7:03:36)
Crew
#2
WELC
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Social