You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Crew
#1
AKLC
Coached by: Barbara Fenner
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 3: placed 1st (7:56.56)
- Semi-final 2: placed 2nd (8:01.35)
- A Final: placed 2nd (7:39.81)
Crew
#1
AKLC
Coached by: Nick Bixley
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
Crew
#1
AKLC
Coached by: Julian Foulkes & Grant Lindsay
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 6th (NTT)
- Repechage 1: placed 1st (7:08.82)
- A Final: placed 2nd (6:56.44)
Crew
#1
AKLC
Coached by: Ian McKinnon & Nick Bixley
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 3: result (NRR)
Crew
#2
AKLC
Coached by: Julian Foulkes & Grant Lindsay
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 1st (7:31.06)
- Semi-final 1: placed 4th (7:46.03)
- A Final: placed 7th (8:01.23)
Crew
#3
AKLC
Coached by: Grant Lindsay & Julian Foulkes
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 3: placed 7th (8:12.28)
- Repechage 1: placed 4th (8:09.16)
Crew
#1
AKLC
Coached by: Barbara Fenner
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 4th (8:37.13)
- Semi-final 2: placed 2nd (8:29.30)
- A Final: placed 7th (8:45.19)
Crew
#2
AKLC
Coached by: Barbara Fenner
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 2nd (8:14.29)
- Semi-final 1: placed 3rd (8:29.46)
- A Final: placed 2nd (8:22.74)
Crew
#1
AKLC
Coached by: Bruce Lodder & Maddie Palmer
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 6th (7:04.97)
- Repechage 2: placed 5th (6:55.05)
Crew
#3
AKLC
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 4th (8:35.38)
- Repechage 2: placed 4th (8:31.00)
Crew
#1
AKLC
Coached by: Mike Smyth
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 3: placed 3rd (8:12.97)
- Semi-final 1: placed 7th (8:20.11)
- B Final: placed 5th (8:11.70)
Crew
#1
AKLC
Coached by: Nick Bixley
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 5th (8:23.93)
- Repechage 1: placed 4th (7:58.73)
- A Final: placed 6th (8:09.95)
Event
28
M Clb 1X
Sponsored by: Frank & Lee Hocken
Crew
#1
AKLC
Coached by: Nick Bixley
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 5th (8:29.83)
- Repechage 2: placed 2nd (7:48.94)
Crew
#1
AKLC
Coached by: Mike Smyth
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 5th (8:13.37)
- Repechage 2: placed 5th (8:03.94)
Crew
#2
AKLC
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 4th (7:47.72)
- Repechage 2: placed 2nd (7:46.64)
- A Final: placed 6th (7:48.87)
Crew
#1
AKLC
Coached by: Ian McKinnon & Nick Bixley
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 6th (8:57.03)
- Repechage 1: placed 1st (8:15.52)
- A Final: placed 4th (8:54.10)
Crew
#2
AKLC
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 2nd (8:31.86)
- Repechage 1: placed 2nd (8:17.36)
- A Final: placed 2nd (8:47.93)
Event
45
W U20 2-
Sponsored by: Ruataniwha Upholstery
Crew
#1
AKLC
Coached by: Nick Bixley
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 3rd (8:14.58)
- Repechage 1: placed 4th (8:01.59)
- A Final: placed 5th (8:32.73)
Event
46
M Clb 4+
Sponsored by: John & Lyn Bishop
Crew
#1
AKLC
Coached by: Nick Bixley
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 4th (6:50.28)
- Repechage 1: placed 1st (6:40.45)
- A Final: placed 3rd (6:54.22)
Crew
#1
AKLC
Coached by: Nick Bixley
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 3rd (7:05.92)
- Repechage 1: placed 4th (7:20.10)
- A Final: placed 6th (7:22.61)
Crew
#1
AKLC
Coached by: Bruce Lodder & Maddie Palmer
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
Crew
#1
AKLC
Coached by: Ian McKinnon & Nick Bixley
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 2nd (8:33.53)
- Semi-final 2: placed 2nd (8:13.44)
- A Final: placed 7th (8:10.35)
Crew
#1
AKLC
Coached by: Nick Bixley
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- A Final: placed 5th (7:28.47)
Crew
#1
AKLC
Anthony Allen (stroke), Richard Power, Oliver George, Joshua Earl, Jaeden Waldron-Lemon, Oliver Aitchison, Max Lowndes, Tim McMaster + Olivia Bollen (cox)
Coached by: Nick Bixley
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
Social