You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Crew
#1
AVNC
Coached by: Mark Cotham & Penny Buckley
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 1st (7:57.68)
- Semi-final 2: placed 1st (7:58.73)
- A Final: placed 4th (7:45.07)
Crew
#2
AVNC
Coached by: Mark Cotham & Penny Buckley
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 5th (8:12.78)
- Repechage 1: placed 1st (8:15.33)
- Semi-final 1: placed 5th (8:14.34)
- B Final: placed 1st (7:58.13)
Crew
#1
AVNC
Coached by: Dale Maher
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Coached by: Dale Maher
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#2
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
James Sandston (stroke), James Lilley, Fred Coughlan, Tom Brand, Mark Dadson, Louis Kimber, Michael Shearer, Blake Houghton + Sam Bosworth (cox)
Coached by: Dale Maher & Peter Campbell
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 2nd (6:11.18)
- Repechage 1: placed 4th (6:14.75)
- A Final: placed 4th (5:58.79)
Crew
#1
AVNC
Lucas Wilson-Taopua (stroke), Tory Williams-Brown, Billy Clements, Kody Ferguson + Connor Robinson (cox)
Coached by: Seamus Burgess & Mark Cotham
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 6th (7:35.96)
- Repechage 1: placed 5th (7:43.06)
Crew
#2
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#3
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 4th (7:32.25)
- Repechage 2: placed 4th (7:27.41)
Event
9
W Clb 8+
Sponsored by: Awarua Boating Club Masters
Crew
#1
AVNC
Lauren Clark (stroke), Beth Jagusch, Kate Dore, Holly Fletcher, Michelle Barry, Sara Lee-Anne Smith, Rachel Kennedy, Kiri Williams + Katie Middleton-Tansey (cox)
Coached by: Dale Maher & Peter Campbell
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Coached by: Seamus Burgess & Mark Cotham
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 3: placed 5th (7:59.96)
- Repechage 1: placed 2nd (7:49.38)
- Semi-final 2: placed 7th (8:00.45)
- B Final: result (NRR)
Crew
#2
AVNC
Coached by: Seamus Burgess & Mark Cotham
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 5th (7:46.20)
- Repechage 1: placed 1st (7:43.09)
- Semi-final 1: placed 6th (8:00.40)
- B Final: result (NRR)
Crew
#3
AVNC
Coached by: Seamus Burgess & Mark Cotham
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 3: placed 6th (8:10.72)
- Repechage 2: placed 3rd (8:09.50)
Crew
#4
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 2nd (7:34.31)
- Semi-final 1: placed 3rd (7:45.39)
- A Final: placed 5th (7:59.69)
Crew
#1
AVNC
Coached by: Dale Maher & Peter Campbell
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 2nd (7:18.84)
- Repechage 2: placed 3rd (7:20.88)
- A Final: placed 6th (7:39.48)
Crew
#1
AVNC
Coached by: Dale Maher
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Prelim: scratched
Crew
#1
AVNC
Coached by: Penny Buckley & Mark Cotham
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 3rd (8:26.90)
- Semi-final 2: placed 5th (8:34.91)
- B Final: result (NRR)
Crew
#2
AVNC
Coached by: Penny Buckley & Mark Cotham
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 5th (8:50.56)
- Repechage 2: placed 4th (9:13.87)
Crew
#1
AVNC
Coached by: John Storey & Peter Campbell
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 4th (6:34.22)
- Repechage 2: placed 3rd (6:30.86)
- A Final: placed 7th (6:38.73)
Event
24
M Snr 2-
Sponsored by: Mark Gebbie
Crew
#1
AVNC
Coached by: Dale Maher
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 3rd (7:13.28)
- Repechage 1: placed 1st (6:59.05)
- A Final: placed 5th (7:05.74)
Event
24
M Snr 2-
Sponsored by: Mark Gebbie
Crew
#2
AVNC
Coached by: Dale Maher
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 2nd (7:17.34)
- Repechage 1: placed 3rd (7:00.86)
- A Final: placed 8th (7:13.38)
Event
24
M Snr 2-
Sponsored by: Mark Gebbie
Crew
#3
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 4th (7:24.00)
- Repechage 1: placed 5th (7:21.62)
Crew
#1
AVNC
Coached by: Peter Campbell & Dale Maher
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 1st (7:53.16)
- Semi-final 1: placed 4th (7:57.27)
- A Final: placed 5th (7:45.32)
Crew
#2
AVNC
Coached by: Dale Maher & Peter Campbell
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 3: placed 6th (8:23.72)
- Repechage 2: placed 3rd (8:02.97)
Event
28
M Clb 1X
Sponsored by: Frank & Lee Hocken
Crew
#1
AVNC
Coached by: John Storey & Dale Maher
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 1st (7:48.40)
- Semi-final 2: placed 3rd (7:44.27)
- A Final: placed 7th (7:44.49)
Event
28
M Clb 1X
Sponsored by: Frank & Lee Hocken
Crew
#2
AVNC
Coached by: John Storey & Dale Maher
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 4th (8:20.44)
- Repechage 3: placed 5th (8:09.98)
Crew
#1
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Coached by: Mark Cotham & Penny Buckley
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Michael Jones (stroke), Geoffrey Wigley, Lucas Wilson-Taopua, Cameron Dadson + Katie Middleton-Tansey (cox)
Coached by: Mark Cotham & Seamus Burgess
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 2nd (6:59.04)
- Repechage 1: placed 1st (7:47.61)
- A Final: placed 4th (7:04.90)
Crew
#2
AVNC
Coached by: Mark Cotham & Seamus Burgess
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 7th (7:28.18)
- Repechage 1: placed 6th (8:19.28)
Crew
#3
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 2nd (6:55.84)
- Repechage 2: placed 1st (7:43.67)
- A Final: placed 3rd (7:04.50)
Crew
#4
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 8th (7:42.25)
- Repechage 1: placed 5th (8:18.15)
Crew
#1
AVNC
Coached by: Dale Maher
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Coached by: Dale Maher & Peter Campbell
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#2
AVNC
Coached by: Dale Maher & Peter Campbell
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 2nd (7:50.70)
- Repechage 2: placed 2nd (7:41.21)
- A Final: placed 5th (7:54.89)
Event
45
W U20 2-
Sponsored by: Ruataniwha Upholstery
Crew
#1
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Event
46
M Clb 4+
Sponsored by: John & Lyn Bishop
Crew
#1
AVNC
Coached by: Dale Maher & Peter Campbell
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 3rd (6:51.80)
- Repechage 1: placed 4th (6:54.58)
Event
47
W U19 2X
Sponsored by: Dunedin Regatta Club
Crew
#1
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 4: scratched
Event
47
W U19 2X
Sponsored by: Dunedin Regatta Club
Crew
#2
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 3rd (8:01.80)
Event
47
W U19 2X
Sponsored by: Dunedin Regatta Club
Crew
#3
AVNC
Coached by: Gabby Peach
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Michael Jones (stroke), Cameron Dadson, Lucas Wilson-Taopua, Geoffrey Wigley, Andrew Hills, Kody Ferguson, Leon Smyth, Billy Clements + Katie Middleton-Tansey (cox)
Coached by: Mark Cotham & Seamus Burgess
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#2
AVNC
Ed Sullivan (stroke), Stephen Dennehy, Simon Ellis, Thomas Paterson, Jake Carmody, Robert Earl, Johnny Fitzpatrick, Brad Walter + Quinn Houghton (cox)
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#2
AVNC
Coached by: Dale Maher
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 2nd (6:59.70)
- Repechage 1: placed 3rd (6:56.31)
Event
53
W Snr 4X-
Sponsored by: Holland family
Crew
#1
AVNC
Coached by: Dale Maher
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Mollie Weston (stroke), Meisha Nicolson, Jessica Bateman, Jen Naoupu, Marita Naoupu, Taylor Kerr-Charnley, Grace Curtis, Emma Alderton + Lydia Milner (cox)
Coached by: Mark Cotham & Penny Buckley
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Coached by: Dale Maher
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Coached by: Dale Maher
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 1st (8:33.33)
- Semi-final 2: placed 1st (8:08.64)
- A Final: placed 1st (7:56.39)
Crew
#2
AVNC
Coached by: Dale Maher & Peter Campbell
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 7th (9:25.04)
- Repechage 2: placed 5th (9:04.35)
Crew
#3
AVNC
Coached by: Peter Campbell & Dale Maher
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 3: placed 8th (9:21.01)
- Repechage 2: placed 4th (9:03.66)
Crew
#1
AVNC
Coached by: John Storey & Dale Maher
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 4th (7:11.07)
- Semi-final 1: placed 5th (6:58.39)
- B Final: result (NRR)
Crew
#2
AVNC
Coached by: John Storey & Dale Maher
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 4th (7:23.95)
- Semi-final 2: placed 7th (7:11.83)
- B Final: placed 1st (6:56.06)
Event
65
W Snr 8+
Sponsored by: Philip & Linda Bell
Crew
#1
AVNC
Lauren Clark (stroke), Beth Jagusch, Sarah Lindley, Louise Livesey, Kate Dore, Holly Fletcher, Rachel Kennedy, Kiri Williams + Katie Middleton-Tansey (cox)
Coached by: Dale Maher
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- A Final: placed 1st (7:13.46)
Crew
#1
AVNC
Coached by: John Storey & Peter Campbell
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#2
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#3
AVNC
Coached by: STBD
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 4th (7:13.93)
Crew
#1
AVNC
Dacey Caldwell (stroke), Andrew Oliver, William Meates, James Howard, Timothy Osmers, Louis Kimber, Fred Coughlan, James Harvey + Lydia Milner (cox)
Coached by: Dale Maher
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Social