Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
A Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Nigel Badelley
|
||||
Entity
NOEC
NOEC
Otago |
Crew
#1
NOEC
Coached by: Alister McClintock
|
||||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#1
TIMC
Coached by: Brian Smith & Gary Ivamy
|
||||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#3
WREC
Coached by: Nigel Badelley
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#4
AVNC
|
||||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
Coached by: Diana Hatwell
|
||||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#2
AKLC
Coached by: Julian Foulkes & Grant Lindsay
|
||||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#2
WREC
Coached by: Nigel Badelley
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
|
||||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Coached by: Gary Maude
|
||||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
Coached by: Sarah Clare
|
||||
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#1
WTUC
Coached by: Jock Jolly
|
||||
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#1
PORC
Coached by: Richard Sheppard & Scott McGill
|
||||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Gary Maude
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Seamus Burgess & Mark Cotham
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Seamus Burgess & Mark Cotham
|
Semi-final 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
NOEC
NOEC
Otago |
Crew
#1
NOEC
Coached by: Alister McClintock
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#3
WREC
Coached by: Nigel Badelley
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#4
AVNC
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#2
AKLC
Coached by: Julian Foulkes & Grant Lindsay
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
Coached by: Sarah Clare
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Seamus Burgess & Mark Cotham
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
|
|||
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#1
PORC
Coached by: Richard Sheppard & Scott McGill
|
Semi-final 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Nigel Badelley
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
Coached by: Diana Hatwell
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#1
TIMC
Coached by: Brian Smith & Gary Ivamy
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#2
WREC
Coached by: Nigel Badelley
|
|||
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#1
WTUC
Coached by: Jock Jolly
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Gary Maude
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Seamus Burgess & Mark Cotham
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Coached by: Gary Maude
|
Repechage 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Seamus Burgess & Mark Cotham
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Seamus Burgess & Mark Cotham
|
|||
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#1
PORC
Coached by: Richard Sheppard & Scott McGill
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#3
AKLC
Coached by: Grant Lindsay & Julian Foulkes
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Neil Williams & Jono Debbage
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Neil Williams & Jono Debbage
|
Repechage 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#1
WTUC
Coached by: Jock Jolly
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#3
AVNC
Coached by: Seamus Burgess & Mark Cotham
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#4
STAC
Coached by: Nathan Wallace
|
|||
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
Crew
#1
TAWC
Coached by: David Potts
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#2
AKLC
Coached by: Julian Foulkes & Grant Lindsay
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#1
TIMC
Coached by: Brian Smith & Gary Ivamy
|
|||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
Coached by: Owen Gould
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Coached by: Gary Maude
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Seamus Burgess & Mark Cotham
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
|
|||
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#1
PORC
Coached by: Richard Sheppard & Scott McGill
|
|||
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
Crew
#1
TAWC
Coached by: David Potts
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Nigel Badelley
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#4
AVNC
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
Coached by: Diana Hatwell
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#3
WREC
Coached by: Nigel Badelley
|
|||
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#1
WTUC
Coached by: Jock Jolly
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Neil Williams & Jono Debbage
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#4
STAC
Coached by: Nathan Wallace
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Neil Williams & Jono Debbage
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
NOEC
NOEC
Otago |
Crew
#1
NOEC
Coached by: Alister McClintock
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#2
WREC
Coached by: Nigel Badelley
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
Coached by: Sarah Clare
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Gary Maude
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Seamus Burgess & Mark Cotham
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#3
AVNC
Coached by: Seamus Burgess & Mark Cotham
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#3
AKLC
Coached by: Grant Lindsay & Julian Foulkes
|
Social