Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
A Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
|
||||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#2
AKLC
Coached by: Barbara Fenner
|
||||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
|
||||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Cedric Bayly
|
||||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
|
||||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Tony Burns
|
||||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Barbara Fenner
|
||||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#2
HWBC
Coached by: Cedric Bayly
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
NOEC
NOEC
Otago |
Crew
#1
NOEC
Coached by: Alister McClintock
|
||||
Entity
NOEC
NOEC
Otago |
Crew
#3
NOEC
Coached by: Lauren Farnden & Katherine Millar
|
||||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
|
||||
Entity
NOEC
NOEC
Otago |
Crew
#2
NOEC
Coached by: Alister McClintock
|
||||
Entity
BLEC
BLEC
Marlborough |
Crew
#1
BLEC
Coached by: Steve Hill
|
||||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
|
||||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Emily Lidell
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Penny Buckley & Mark Cotham
|
Semi-final 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Cedric Bayly
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#2
AKLC
Coached by: Barbara Fenner
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
|
|||
Entity
NOEC
NOEC
Otago |
Crew
#1
NOEC
Coached by: Alister McClintock
|
|||
Entity
BLEC
BLEC
Marlborough |
Crew
#1
BLEC
Coached by: Steve Hill
|
|||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Emily Lidell
|
Semi-final 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Barbara Fenner
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#2
HWBC
Coached by: Cedric Bayly
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Tony Burns
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Penny Buckley & Mark Cotham
|
|||
Entity
NOEC
NOEC
Otago |
Crew
#3
NOEC
Coached by: Lauren Farnden & Katherine Millar
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
|
|||
Entity
NOEC
NOEC
Otago |
Crew
#2
NOEC
Coached by: Alister McClintock
|
|||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
Repechage 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
BLEC
BLEC
Marlborough |
Crew
#1
BLEC
Coached by: Steve Hill
|
|||
Entity
NOEC
NOEC
Otago |
Crew
#2
NOEC
Coached by: Alister McClintock
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
|
|||
Entity
NOEC
NOEC
Otago |
Crew
#4
NOEC
Coached by: Lauren Farnden & Katherine Millar
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#2
CTYC
|
Repechage 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
NOEC
NOEC
Otago |
Crew
#3
NOEC
Coached by: Lauren Farnden & Katherine Millar
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Emily Lidell
|
|||
Entity
BLEC
BLEC
Marlborough |
Crew
#2
BLEC
Coached by: Steve Hill
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Penny Buckley & Mark Cotham
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Coached by: Emily Lidell
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
Coached by: Emily Lidell
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Cedric Bayly
|
|||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|||
Entity
NOEC
NOEC
Otago |
Crew
#1
NOEC
Coached by: Alister McClintock
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Barbara Fenner
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Coached by: Emily Lidell
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#2
CTYC
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
Coached by: Emily Lidell
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#2
AKLC
Coached by: Barbara Fenner
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Penny Buckley & Mark Cotham
|
|||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Penny Buckley & Mark Cotham
|
|||
Entity
NOEC
NOEC
Otago |
Crew
#2
NOEC
Coached by: Alister McClintock
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Emily Lidell
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#2
HWBC
Coached by: Cedric Bayly
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Tony Burns
|
|||
Entity
BLEC
BLEC
Marlborough |
Crew
#1
BLEC
Coached by: Steve Hill
|
|||
Entity
NOEC
NOEC
Otago |
Crew
#3
NOEC
Coached by: Lauren Farnden & Katherine Millar
|
|||
Entity
NOEC
NOEC
Otago |
Crew
#4
NOEC
Coached by: Lauren Farnden & Katherine Millar
|
|||
Entity
BLEC
BLEC
Marlborough |
Crew
#2
BLEC
Coached by: Steve Hill
|
Social