Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
A Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
BLEC
BLEC
Marlborough |
Crew
#1
BLEC
Coached by: Bill Campbell
|
||||
Entity
OTAC
OTAC
Otago |
Crew
#1
OTAC
Coached by: John Parnell
|
||||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#1
HKIC
Coached by: Luke O'neil
|
||||
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#1
WHOC
Coached by: John O'connor
|
||||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Tim Wilson
|
||||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
|
||||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#2
NELC
|
||||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Wayne Fulton
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: John Storey & Dale Maher
|
||||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Steve Finlayson
|
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
|
||||
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#1
PORC
Coached by: Matthew Hall
|
||||
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Armin Svoboda
|
||||
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#2
CURC
Coached by: Armin Svoboda
|
||||
Entity
BLEC
BLEC
Marlborough |
Crew
#2
BLEC
Coached by: Bill Campbell
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: John Storey & Dale Maher
|
Semi-final 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#1
HKIC
Coached by: Luke O'neil
|
|||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Wayne Fulton
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Tim Wilson
|
|||
Entity
OTAC
OTAC
Otago |
Crew
#1
OTAC
Coached by: John Parnell
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: John Storey & Dale Maher
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
|
|||
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#1
PORC
Coached by: Matthew Hall
|
|||
Entity
BLEC
BLEC
Marlborough |
Crew
#2
BLEC
Coached by: Bill Campbell
|
Semi-final 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
BLEC
BLEC
Marlborough |
Crew
#1
BLEC
Coached by: Bill Campbell
|
|||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
|
|||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#2
NELC
|
|||
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#1
WHOC
Coached by: John O'connor
|
|||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Steve Finlayson
|
|||
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Armin Svoboda
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: John Storey & Dale Maher
|
|||
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#2
CURC
Coached by: Armin Svoboda
|
Repechage 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
|
|||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
|
|||
Entity
BLEC
BLEC
Marlborough |
Crew
#2
BLEC
Coached by: Bill Campbell
|
|||
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#2
CURC
Coached by: Armin Svoboda
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: John White
|
|||
Entity
NOEC
NOEC
Otago |
Crew
#1
NOEC
Coached by: Alister McClintock
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#1
HKIC
Coached by: Luke O'neil
|
|||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#2
NELC
|
|||
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#1
PORC
Coached by: Matthew Hall
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: John Storey & Dale Maher
|
|||
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#2
CURC
Coached by: Armin Svoboda
|
|||
Entity
BLEC
BLEC
Marlborough |
Crew
#2
BLEC
Coached by: Bill Campbell
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: John White
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
BLEC
BLEC
Marlborough |
Crew
#1
BLEC
Coached by: Bill Campbell
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Tim Wilson
|
|||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Steve Finlayson
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: John Storey & Dale Maher
|
|||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Wayne Fulton
|
|||
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#1
WHOC
Coached by: John O'connor
|
|||
Entity
OTAC
OTAC
Otago |
Crew
#1
OTAC
Coached by: John Parnell
|
|||
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Armin Svoboda
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
|
|||
Entity
NOEC
NOEC
Otago |
Crew
#1
NOEC
Coached by: Alister McClintock
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
|
Social