You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 2nd (7:46.58)
- Repechage 1: placed 5th (8:19.65)
Crew
#2
PETC
Coached by: Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 8th (8:51.08)
- Repechage 1: placed 7th (9:00.81)
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
Crew
#1
PETC
Coached by: Dave Hanley
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 8th (7:52.88)
- Repechage 1: placed 7th (7:43.67)
Crew
#1
PETC
Ruby Willis (stroke), Beth Ross, Ella Pudney, Samantha Legge, Alice Templeton, Bella Matthews, Lisa Rofe, Ellie O'Connell + Lucy Bird (cox)
Coached by: Paddy O'reilly & Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
Crew
#1
PETC
Coached by: Dave Hanley
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 2nd (7:38.66)
- Semi-final 1: placed 4th (7:33.68)
- A Final: placed 7th (7:27.48)
Crew
#2
PETC
Coached by: Dave Hanley
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 6th (7:39.58)
- Repechage 1: placed 2nd (7:48.97)
- Semi-final 2: placed 6th (7:48.11)
- B Final: placed 3rd (7:37.71)
Crew
#1
PETC
Coached by: Paddy O'reilly & Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 2nd (8:04.11)
- Repechage 2: placed 1st (8:02.33)
- A Final: placed 1st (7:48.75)
Crew
#1
PETC
Coached by: Paddy O'reilly
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 4th (6:55.43)
- Repechage 2: placed 2nd (7:03.54)
- A Final: placed 5th (6:48.44)
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 1st (7:32.68)
- Semi-final 2: placed 3rd (7:29.61)
- A Final: placed 5th (7:28.38)
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
Crew
#2
PETC
Coached by: Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 7th (8:46.36)
- Repechage 2: placed 6th (8:46.06)
Crew
#1
PETC
Coached by: Paddy O'reilly
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 2: result (DNS)
Crew
#2
PETC
Coached by: Jamie Saunders
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 6th (8:07.24)
- Repechage 1: placed 5th (7:36.84)
Crew
#1
PETC
Coached by: Dave Hanley
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 2nd (7:09.97)
- Semi-final 2: placed 3rd (7:10.83)
- A Final: placed 8th (7:34.87)
Crew
#1
PETC
Coached by: Paddy O'reilly & Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 3rd (7:27.77)
- Repechage 1: placed 1st (7:26.50)
- A Final: placed 4th (7:26.24)
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
Crew
#1
PETC
Jordan Anderson (stroke), Alec Bach, Nick Bielby, Casper Tilley, Troix Kokich, Matthew Anderson, Ethan Stevenson, Tom Walsh + Lucy Bird (cox)
Coached by: Dave Hanley
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 4th (7:08.96)
- Repechage 1: placed 6th (6:59.31)
- A Final: placed 7th (6:43.48)
Crew
#1
PETC
Coached by: Paddy O'reilly & Jamie Saunders
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
Crew
#1
PETC
Rachel Gill (stroke), Ashlee Curtis, Hailey Griffiths, Kristen de Lisle, Sofija Cvitanovich, Caitlin Ross, Caitlin Walker, Megan Rea + Lucy Bird (cox)
Coached by: Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
Crew
#1
PETC
Ruby Willis (stroke), Beth Ross, Ella Pudney, Samantha Legge, Alice Templeton, Bella Matthews, Lisa Rofe, Ellie O'Connell + Lucy Bird (cox)
Coached by: Paddy O'reilly & Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
Crew
#1
PET*
Jamie Saunders (stroke), Patrick O'Reilly, Phillip Wilson, Benjamin Norling, Chris James, Elliot Harvey, Keiran Gaudin, Ryan Gaudin + Trent Burbidge (cox)
Composite crew. Coached by: Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PET*
PET*
Wellington
Wellington
Social