You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
Crew
#1
NSHC
Coached by: Chris Brake
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
Crew
#2
NSHC
Coached by: Chris Brake
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 3rd (8:35.59)
- Repechage 2: placed 2nd (7:52.87)
- A Final: placed 4th (7:56.42)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Rebecca Beattie & Kim Dowden
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
Crew
#1
NSHC
Coached by: Chris Brake
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 2nd (7:24.56)
- Repechage 2: placed 1st (7:16.44)
- A Final: placed 5th (7:04.28)
Crew
#1
NSHC
Taryn Abel (stroke), Amber Gorrie, Ella Campbell, Sami Thompson, Olivia White-Parsons, Catherine Layburn, Grace Fletcher, Alexandra Murden + Danielle Schofield (cox)
Coached by: Rebecca Beattie & Kim Dowden
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 4th (7:15.61)
- Semi-final 2: placed 3rd (7:13.11)
- A Final: placed 7th (7:31.81)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Chris Brake
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 4th (7:52.12)
- Semi-final 1: placed 5th (7:51.39)
- B Final: placed 1st (7:51.34)
Crew
#2
NSHC
Coached by: Chris Brake
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 3: placed 4th (7:50.55)
- Semi-final 2: placed 6th (7:56.84)
- B Final: placed 2nd (7:52.62)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Rebecca Beattie & Kim Dowden
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 3rd (7:38.53)
- Semi-final 2: placed 6th (7:36.08)
- B Final: placed 4th (7:41.98)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Chris Brake
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
Crew
#2
NSHC
Coached by: Chris Brake
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
Crew
#1
NSHC
Coached by: Rebecca Beattie & Kim Dowden
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 4th (7:58.62)
- Repechage 1: placed 5th (7:46.24)
- B Final: result (NRR)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
Crew
#2
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
Crew
#1
NSHC
Coached by: Rebecca Beattie & Kim Dowden
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 4: placed 5th (8:23.25)
- Repechage 1: placed 5th (8:20.28)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 4th (8:13.25)
- Repechage 4: placed 4th (7:44.57)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
Crew
#1
NSHC
Coached by: Rebecca Beattie & Kim Dowden
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 2nd (8:19.82)
- Repechage 1: placed 3rd (8:23.10)
- A Final: placed 4th (8:12.03)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Chris Brake
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 4th (8:43.92)
- Repechage 1: placed 3rd (8:26.41)
- A Final: placed 4th (8:23.32)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Chris Brake
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 5th (8:00.43)
- Repechage 1: placed 3rd (7:55.12)
- Semi-final 1: scratched
Crew
#1
NSHC
Coached by: Rebecca Beattie & Kim Dowden
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 3rd (7:52.92)
- Repechage 1: placed 2nd (7:44.14)
- A Final: placed 1st (7:34.81)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 2nd (6:23.75)
- Semi-final 2: placed 3rd (6:24.11)
- A Final: placed 3rd (6:22.12)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Rebecca Beattie & Kim Dowden
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 4th (7:42.05)
- Repechage 2: placed 3rd (7:57.06)
- A Final: placed 7th (7:49.37)
Crew
#2
NSHC
Coached by: Rebecca Beattie & Kim Dowden
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 5th (8:01.66)
- Repechage 2: placed 4th (8:07.11)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 2nd (7:01.22)
- Repechage 1: result (CANCELLED)
- A Final: result (NRR)
Crew
#2
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 2nd (6:53.90)
- Repechage 1: result (CANCELLED)
- A Final: placed 3rd (6:55.90)
Crew
#1
NSHC
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- A Final: placed 1st (6:12.50)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 5th (7:01.07)
- Repechage 1: placed 3rd (6:51.10)
- A Final: placed 8th (6:58.69)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
Crew
#1
NSHC
Coached by: Rebecca Beattie & Kim Dowden
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 7th (8:21.88)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Rebecca Beattie & Kim Dowden
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
Crew
#1
NSHC
Sophie Wallace (stroke), Kirsty Le Roux, Michelle Murphy, Anna Wright, Danielle Hewett, Maddie Thom, Gabrielle MacKisack, Alana Lythe + Jess Harrison (cox)
Coached by: Chris Brake
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Kim Dowden
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 3rd (7:21.41)
- Repechage 3: placed 1st (7:11.66)
- Semi-final 2: placed 5th (6:57.95)
- B Final: placed 2nd (6:53.03)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
Crew
#1
NSHC
Anna DeLong (stroke), Amber Gorrie, Olivia White-Parsons, Ella Campbell, Sami Thompson, Rose Crooks, Taryn Abel, Alexandra Murden + Danielle Schofield (cox)
Coached by: Rebecca Beattie & Kim Dowden
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
Crew
#1
NSHC
Daniel McSweeny (stroke), Craig Little, Chris Everitt, Kyle Simmonds, Patrick Davenport, Nathaniel Davy, Jake Guy, Matthew Cole + Timothy Zouch (cox)
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
Social