You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
A Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#1
WHOC
Coached by: John O'Connor
|
||||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Keith Page
|
||||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
|
||||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams
|
||||
Entity
WNKC
WNKC
Otago |
Crew
#2
WNKC
Coached by: Robert Bruce
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
||||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#2
AWGC
Coached by: Ian Weenink
|
||||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Graham Watt & Matt Hill
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
|
||||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
|
||||
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#1
COMC
Coached by: Bruce Jones
|
||||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#1
TIMC
Coached by: Brian Smith & Hooper Kelly-Smith
|
||||
Entity
WNKC
WNKC
Otago |
Crew
#1
WNKC
Coached by: Robert Bruce
|
||||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#2
WHAC
Coached by: Graham Watt
|
||||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
Coached by: Owen Gould
|
Semi-final 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#1
WHOC
Coached by: John O'Connor
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
|||
Entity
WNKC
WNKC
Otago |
Crew
#2
WNKC
Coached by: Robert Bruce
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#2
WHAC
Coached by: Graham Watt
|
|||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
Coached by: Owen Gould
|
Semi-final 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Graham Watt & Matt Hill
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Keith Page
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#2
AWGC
Coached by: Ian Weenink
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams
|
|||
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#1
COMC
Coached by: Bruce Jones
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#1
TIMC
Coached by: Brian Smith & Hooper Kelly-Smith
|
|||
Entity
WNKC
WNKC
Otago |
Crew
#1
WNKC
Coached by: Robert Bruce
|
Repechage 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#1
COMC
Coached by: Bruce Jones
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#1
TIMC
Coached by: Brian Smith & Hooper Kelly-Smith
|
|||
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#1
INVC
Coached by: Joe Findley & Mark Day
|
|||
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#2
WHOC
Coached by: John O'Connor
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#4
STAC
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Ian Weenink
|
Repechage 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams
|
|||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
Coached by: Owen Gould
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Murray Twining
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Keith Page
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#2
CTYC
|
Repechage 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#2
AWGC
Coached by: Ian Weenink
|
|||
Entity
WNKC
WNKC
Otago |
Crew
#2
WNKC
Coached by: Robert Bruce
|
|||
Entity
WNKC
WNKC
Otago |
Crew
#1
WNKC
Coached by: Robert Bruce
|
|||
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#2
CURC
Coached by: Armin Svoboda
|
|||
Entity
NOEC
NOEC
Otago |
Crew
#1
NOEC
Coached by: Alistair McClintock
|
|||
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Armin Svoboda
|
Repechage 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#2
WHAC
Coached by: Graham Watt
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#3
CTYC
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#1
WHOC
Coached by: John O'Connor
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#1
TIMC
Coached by: Brian Smith & Hooper Kelly-Smith
|
|||
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Armin Svoboda
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
|
|||
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#1
INVC
Coached by: Joe Findley & Mark Day
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#3
CTYC
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Graham Watt & Matt Hill
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Murray Twining
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
|
|||
Entity
NOEC
NOEC
Otago |
Crew
#1
NOEC
Coached by: Alistair McClintock
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams
|
|||
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#2
WHOC
Coached by: John O'Connor
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#4
AVNC
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
|
|||
Entity
WNKC
WNKC
Otago |
Crew
#2
WNKC
Coached by: Robert Bruce
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
|
|||
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#1
COMC
Coached by: Bruce Jones
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#2
WHAC
Coached by: Graham Watt
|
|||
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#2
CURC
Coached by: Armin Svoboda
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Keith Page
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#4
STAC
|
Heat 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Keith Page
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#2
AWGC
Coached by: Ian Weenink
|
|||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
Coached by: Owen Gould
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Ian Weenink
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
|
|||
Entity
WNKC
WNKC
Otago |
Crew
#1
WNKC
Coached by: Robert Bruce
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#2
CTYC
|
Social