Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
A Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
|
||||
Entity
HWB*
HWB*
East Coast |
Crew
#1
HWB*
Composite crew.
|
||||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
Coached by: Owen Gould
|
||||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Graham Watt & Matt Hill
|
||||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones & Dick Joyce
|
||||
Entity
GIS*
GIS*
East Coast |
Crew
#1
GIS*
Composite crew.
|
||||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
|
||||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Graham Smith
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Armin Svoboda
|
||||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
|
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Don Baron
|
||||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Ian Weenink
|
||||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#1
HKIC
Coached by: Martin Simoncelli
|
||||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams & Jodie Haskell
|
||||
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#1
WTUC
Coached by: Jock Jolly
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Alex Meates
|
Semi-final 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
Coached by: Owen Gould
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
|
|||
Entity
HWB*
HWB*
East Coast |
Crew
#1
HWB*
Composite crew.
|
|||
Entity
GIS*
GIS*
East Coast |
Crew
#1
GIS*
Composite crew.
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Don Baron
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Ian Weenink
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Alex Meates
|
Semi-final 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Graham Watt & Matt Hill
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones & Dick Joyce
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Graham Smith
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
|
|||
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#1
WTUC
Coached by: Jock Jolly
|
|||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#1
HKIC
Coached by: Martin Simoncelli
|
|||
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Armin Svoboda
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams & Jodie Haskell
|
Repechage 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
|
|||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#1
HKIC
Coached by: Martin Simoncelli
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Ian Weenink
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams & Jodie Haskell
|
|||
Entity
WTMC
WTMC
Auckland |
Crew
#1
WTMC
Coached by: Brian Hawthorne
|
|||
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
Crew
#1
TAWC
Coached by: Nigel Baddeley
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Graham Watt & Matt Hill
|
|||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
Coached by: Owen Gould
|
|||
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Armin Svoboda
|
|||
Entity
WTMC
WTMC
Auckland |
Crew
#1
WTMC
Coached by: Brian Hawthorne
|
|||
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
Crew
#1
TAWC
Coached by: Nigel Baddeley
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones & Dick Joyce
|
|||
Entity
GIS*
GIS*
East Coast |
Crew
#1
GIS*
Composite crew.
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Alex Meates
|
|||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#1
HKIC
Coached by: Martin Simoncelli
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams & Jodie Haskell
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
HWB*
HWB*
East Coast |
Crew
#1
HWB*
Composite crew.
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Graham Smith
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Don Baron
|
|||
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#1
WTUC
Coached by: Jock Jolly
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Ian Weenink
|
Social