You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Crew
#1
AKLC
Coached by: Ian McKinnon & Maddie Palmer
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 2nd (7:41.42)
- Repechage 1: placed 1st (7:42.52)
- A Final: placed 4th (7:42.42)
Crew
#1
AKLC
James Martin (stroke), Danyon Harris, Darryn van der Sandt, Matt Gruiters, Thomas Duffett, Michael Smyth, Christopher Hanne, Scott Alderson + Madeleine Palmer (cox)
Coached by: Harman Ward
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 4th (6:02.94)
- Repechage 1: placed 3rd (6:11.14)
- A Final: placed 5th (6:07.06)
Crew
#1
AKLC
Coached by: Wing Kam
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
Crew
#1
AKLC
Coached by: Wing Kam
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 7th (7:40.76)
- Repechage 1: placed 6th (7:53.48)
Crew
#1
AKLC
Coached by: Sam Henry
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 3: placed 2nd (6:58.92)
- Semi-final 2: placed 4th (7:38.58)
- A Final: placed 5th (8:25.91)
Crew
#1
AKLC
Coached by: Ian McKinnon & Maddie Palmer
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 7th (8:56.13)
- Repechage 1: placed 2nd (9:08.89)
- Semi-final 2: placed 5th (8:23.23)
- B Final: placed 4th (10:37.85)
Crew
#1
AKLC
Coached by: Ian McKinnon & Maddie Palmer
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 4th (8:25.68)
- Repechage 1: placed 5th (8:52.41)
Crew
#1
AKLC
Coached by: Wing Kam
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 5th (8:06.57)
- Repechage 1: placed 7th (8:11.88)
Crew
#1
AKLC
Coached by: Sam Henry
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 4th (8:21.15)
- Repechage 1: placed 2nd (8:03.65)
- A Final: placed 4th (8:15.42)
Crew
#1
AKLC
Coached by: Sam Henry
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 5th (8:57.40)
- Repechage 2: placed 4th (8:23.51)
Crew
#1
AKLC
Coached by: Harman Ward
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 2nd (6:45.77)
- Semi-final 1: placed 3rd (7:05.82)
- A Final: placed 4th (6:32.61)
Crew
#1
AKLC
Coached by: Sam Henry
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
Crew
#1
AKLC
James Martin (stroke), Danyon Harris, Darryn van der Sandt, Matt Gruiters, Thomas Duffett, Michael Smyth, Christopher Hanne, Scott Alderson + Madeleine Palmer (cox)
Coached by: Harman Ward
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 3rd (6:33.49)
- Repechage 1: placed 6th (6:39.52)
- A Final: placed 8th (6:30.10)
Social