Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
A Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
|
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: Bruce Holden
|
||||
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#1
WTUC
Coached by: Jock Jolly
|
||||
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#1
WHOC
Coached by: Toby Pascoe
|
||||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Graham Watt & Matt Hill
|
||||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
Coached by: Tim Babbage
|
||||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
|
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
|
||||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#2
TGAC
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Alex Meates
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#5
AVNC
|
||||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Ian Weenink
|
||||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#2
CTYC
|
||||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
|
||||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Keith Page & Gerard Campbell
|
Semi-final 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: Bruce Holden
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Graham Watt & Matt Hill
|
|||
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#1
WTUC
Coached by: Jock Jolly
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#2
TGAC
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#2
CTYC
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Alex Meates
|
Semi-final 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
|
|||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
Coached by: Tim Babbage
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
|
|||
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#1
WHOC
Coached by: Toby Pascoe
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#5
AVNC
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Ian Weenink
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Keith Page & Gerard Campbell
|
Repechage 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#2
TGAC
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Ian Weenink
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#2
CTYC
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Keith Page & Gerard Campbell
|
|||
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#1
PORC
Coached by: Richard Sheppard
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Blair Currie
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones & Dick Joyce
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Graham Watt & Matt Hill
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Keith Page & Gerard Campbell
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones & Dick Joyce
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Gerard Campbell & Keith Page
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
|
|||
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#1
WTUC
Coached by: Jock Jolly
|
|||
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#1
WHOC
Coached by: Toby Pascoe
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Alex Meates
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Ian Weenink
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#2
CTYC
|
|||
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#1
PORC
Coached by: Richard Sheppard
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: Bruce Holden
|
|||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
Coached by: Tim Babbage
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#5
AVNC
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#2
TGAC
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Blair Currie
|
Social