Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
note: ctrl+click the previous/next event above to apply current filters to those events
A Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
RPCW
RPCW
|
Crew
#1
RPCW
|
||||
Entity
RPCA
RPCA
|
Crew
#1
RPCA
Coached by: James Coote
|
||||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
||||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#1
HKIC
Coached by: Martin Simoncelli
|
||||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Michael Harrison & Ross Webb
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
RPCS
RPCS
|
Crew
#1
RPCS
Coached by: John O'Connor
|
||||
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
Crew
#1
TAWC
Coached by: Clive Steenson
|
||||
Entity
RPCC
RPCC
|
Crew
#1
RPCC
Coached by: Mark Stallard & Marion Horwell
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
||||
Entity
OGUC
OGUC
Otago |
Crew
#1
OGUC
Coached by: Matt Smail
|
||||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Andrew Wakelin
|
Semi-final 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
RPCA
RPCA
|
Crew
#1
RPCA
Coached by: James Coote
|
|||
Entity
RPCS
RPCS
|
Crew
#1
RPCS
Coached by: John O'Connor
|
|||
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
Crew
#1
TAWC
Coached by: Clive Steenson
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
Semi-final 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
RPCW
RPCW
|
Crew
#1
RPCW
|
|||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#1
HKIC
Coached by: Martin Simoncelli
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Michael Harrison & Ross Webb
|
|||
Entity
OGUC
OGUC
Otago |
Crew
#1
OGUC
Coached by: Matt Smail
|
|||
Entity
RPCC
RPCC
|
Crew
#1
RPCC
Coached by: Mark Stallard & Marion Horwell
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Andrew Wakelin
|
Repechage 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
Crew
#1
TAWC
Coached by: Clive Steenson
|
|||
Entity
OGUC
OGUC
Otago |
Crew
#1
OGUC
Coached by: Matt Smail
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Andrew Wakelin
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Gerard Campbell & Joris Setiadi
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#1
HKIC
Coached by: Martin Simoncelli
|
|||
Entity
RPCS
RPCS
|
Crew
#1
RPCS
Coached by: John O'Connor
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Michael Harrison & Ross Webb
|
|||
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
Crew
#1
TAWC
Coached by: Clive Steenson
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
RPCW
RPCW
|
Crew
#1
RPCW
|
|||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|||
Entity
OGUC
OGUC
Otago |
Crew
#1
OGUC
Coached by: Matt Smail
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Andrew Wakelin
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
RPCA
RPCA
|
Crew
#1
RPCA
Coached by: James Coote
|
|||
Entity
RPCC
RPCC
|
Crew
#1
RPCC
Coached by: Mark Stallard & Marion Horwell
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Gerard Campbell & Joris Setiadi
|
Social