You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Crew
#1
OGUC
Coached by: Matt Smaill
- Click to expand crew ⇨
OGUC
OGUC
Otago
Otago
Event
11
W Clb 8+
Sponsored by: Neil & Jeanette Burrow
Crew
#1
OGUC
Maysie Scott (stroke), Natasha Bonham-Carter, Hannah Duggan, Claire McGregor, Penelope Barnsdale, Hayley Kettings, Riley Homan, Sydney Telfer + Hannah Kennedy (cox)
Coached by: Matt Smaill
- Click to expand crew ⇨
OGUC
OGUC
Otago
Otago
Event
15
W Clb 4X-
Sponsored by: Selbie family
Crew
#1
OGUC
Coached by: Matt Smaill
- Click to expand crew ⇨
OGUC
OGUC
Otago
Otago
- Heat 3: placed 2nd (7:49.39)
- Repechage 3: placed 1st (7:18.03)
- Semi-final 2: placed 2nd (7:21.97)
- A Final: placed 6th (7:27.84)
Event
15
W Clb 4X-
Sponsored by: Selbie family
Crew
#2
OGU*
Composite crew. Coached by: Kit Croxford
- Click to expand crew ⇨
OGU*
OGU*
Otago
Otago
- Heat 1: placed 6th (8:36.63)
- Repechage 1: placed 4th (8:01.11)
Crew
#1
OGUC
Coached by: Matt Smaill
- Click to expand crew ⇨
OGUC
OGUC
Otago
Otago
Crew
#1
OGUC
Coached by: Matt Smaill
- Click to expand crew ⇨
OGUC
OGUC
Otago
Otago
- Heat 3: placed 1st (8:19.68)
- Semi-final 1: placed 2nd (7:43.20)
- A Final: placed 4th (7:36.79)
Crew
#1
OGUC
Coached by: Matt Smaill
- Click to expand crew ⇨
OGUC
OGUC
Otago
Otago
- Heat 2: placed 2nd (8:02.11)
- Repechage 2: placed 1st (8:39.21)
- A Final: placed 3rd (8:11.65)
Crew
#2
OGUC
Coached by: Matt Smaill
- Click to expand crew ⇨
OGUC
OGUC
Otago
Otago
Crew
#1
OGUC
Coached by: Matt Smaill
- Click to expand crew ⇨
OGUC
OGUC
Otago
Otago
Event
43
W Clb 4+
Sponsored by: Combined Services Club
Crew
#1
OGU*
Composite crew. Coached by: Kit Croxford
- Click to expand crew ⇨
OGU*
OGU*
Otago
Otago
- Heat 1: placed 8th (8:28.28)
- Repechage 1: scratched
Event
45
W Prm 2X (L)
Sponsored by: John Wylie
Crew
#1
OGUC
Coached by: Matt Smaill
- Click to expand crew ⇨
OGUC
OGUC
Otago
Otago
Crew
#1
OGUC
Coached by: Matt Smaill
- Click to expand crew ⇨
OGUC
OGUC
Otago
Otago
Crew
#2
OGUC
Coached by: Kit Croxford
- Click to expand crew ⇨
OGUC
OGUC
Otago
Otago
- Heat 2: scratched
Crew
#1
OGUC
Coached by: Kit Croxford
- Click to expand crew ⇨
OGUC
OGUC
Otago
Otago
- Heat 3: scratched
Crew
#1
OGUC
Coached by: Matt Smaill
- Click to expand crew ⇨
OGUC
OGUC
Otago
Otago
- Heat 2: placed 6th (8:37.86)
- Repechage 2: placed 2nd (9:32.08)
- Semi-final 2: placed 7th (8:51.60)
- B Final: placed 8th (8:50.85)
Crew
#1
OGUC
Maysie Scott (stroke), Natasha Bonham-Carter, Haruna Sakakibara, Karley Wilden-Palms, Penelope Barnsdale, Hayley Kettings, Hannah Duggan, Sydney Telfer + Hannah Kennedy (cox)
Coached by: Matt Smaill
- Click to expand crew ⇨
OGUC
OGUC
Otago
Otago
Social