You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Event
1
M U20 1X
Sponsored by: Dan & Helen Steven
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
RPCA
RPCA
|
Crew
#5
RPCA
Coached by: Bruce Jones
|
||||
Entity
RPCC
RPCC
|
Crew
#5
RPCC
|
||||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Gerard Campbell
|
||||
Entity
RPCS
RPCS
|
Crew
#4
RPCS
Coached by: John O'Connor
|
||||
Entity
RPCW
RPCW
|
Crew
#2
RPCW
|
||||
Entity
RPCC
RPCC
|
Crew
#4
RPCC
|
||||
Entity
RPCS
RPCS
|
Crew
#2
RPCS
Coached by: Tom Stannard
|
||||
Entity
RPCW
RPCW
|
Crew
#3
RPCW
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Gerard Campbell
|
||||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Coached by: Sean Durkin
|
||||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#1
TIMC
Coached by: Brian Smith & Kylee Corboy
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#5
AVNC
Coached by: Alex Meates & Will Meates
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#4
AVNC
Coached by: Alex Meates & Will Meates
|
||||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Doc McDonald & Jock Mackintosh
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Alex Meates & Will Meates
|
||||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#3
NSHC
Coached by: Mat Jensen
|
Event
15
W Clb 4X-
Sponsored by: Selbie family
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
|
||||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Gerard Campbell
|
||||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Tony Bone
|
||||
Entity
WHA*
WHA*
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHA*
Composite crew.
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Hayden Cohen & Nathan Cohen
|
||||
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#1
WTUC
Coached by: Gabrielle Peach
|
||||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Joe O'Neill
|
||||
Entity
NOEC
NOEC
Otago |
Crew
#1
NOEC
Coached by: Dave Hanan
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Nathan Cohen & Hayden Cohen
|
||||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams
|
||||
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#1
PORC
Coached by: Tim Parker
|
||||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#2
WREC
Coached by: Grant Clearwater
|
||||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
|
||||
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#1
WTUC
Coached by: Gabrielle Peach
|
||||
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
|
||||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams
|
||||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#4
WHAC
Coached by: Matt Hill & Graham Watt
|
||||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
Coached by: Michael Petherick
|
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#3
WKOC
Coached by: Georgia Cameron
|
||||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#2
BPCC
Coached by: Toby Patton
|
||||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Toby Patton
|
||||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
Coached by: Owen Gould
|
||||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
NEL*
NEL*
Marlborough |
Crew
#1
NEL*
Composite crew. Coached by: Kaye Surgenor & Mark James
|
||||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
Coached by: Owen Gould
|
||||
Entity
TGA*
TGA*
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGA*
Composite crew.
|
||||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#2
TGAC
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#3
AVNC
Coached by: Alex Meates & Will Meates
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#4
AVNC
Coached by: Alex Meates & Will Meates
|
||||
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#2
INVC
|
||||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
|
||||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
||||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#2
HWBC
Coached by: Tony Bone
|
||||
Entity
NOEC
NOEC
Otago |
Crew
#1
NOEC
Coached by: Lauren Farnden
|
||||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Tony Bone
|
||||
Entity
NOEC
NOEC
Otago |
Crew
#2
NOEC
Coached by: Dave Hanan
|
||||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Gerard Campbell
|
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Georgia Cameron
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates & Will Meates
|
||||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
||||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Sean Durkin
|
||||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
Coached by: Mark Elphick
|
||||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#1
TIMC
Coached by: Brian Smith
|
||||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
Coached by: Owen Gould
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Alex Meates & Will Meates
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#2
TIMC
Coached by: Adam Milne
|
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: Georgia Cameron
|
||||
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
|
||||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
Coached by: Owen Gould
|
||||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#2
HWBC
Coached by: Michael Harrison
|
||||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#2
CLIC
Coached by: Jason Williams
|
||||
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#1
WTUC
Coached by: Gabrielle Peach
|
||||
Entity
OGUC
OGUC
Otago |
Crew
#1
OGUC
Coached by: Matt Smaill
|
Event
70
M U19 2X
Sponsored by: Northland Deepwater Ltd
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Georgia Cameron
|
||||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
||||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Toby Patton
|
||||
Entity
WTMC
WTMC
Auckland |
Crew
#1
WTMC
|
||||
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#1
WHOC
Coached by: Dougal Macdonald & Rachel Turnbull
|
||||
Entity
NOEC
NOEC
Otago |
Crew
#2
NOEC
Coached by: Allan Whitfield
|
||||
Entity
NOEC
NOEC
Otago |
Crew
#1
NOEC
Coached by: Allan Whitfield
|
||||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#2
OAMC
Coached by: Owen Gould
|
Social