You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Crew
#1
WEL*
Composite crew. Coached by: Michael Berry & Heather Scott
- Click to expand crew ⇨
WEL*
WEL*
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 4th (6:58.55)
- Repechage 2: placed 2nd (6:59.81)
- A Final: placed 5th (6:44.03)
Crew
#2
WELC
Coached by: Michael Berry & Heather Scott
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 7th (7:48.27)
- Repechage 2: placed 7th (7:38.68)
Crew
#4
WEL*
Composite crew. Coached by: Michael Berry
- Click to expand crew ⇨
WEL*
WEL*
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 8th (7:36.93)
- Repechage 2: placed 6th (7:37.07)
Crew
#1
WELC
Scarlett Tacon (stroke), Elizabeth Pittman, Jasmine Oliver, Eleanor Morris, Georgia McConchie-Murray, Jessica Anderson, Miriam Lindsay, Alice Loretto + Ella Greenslade (cox)
Coached by: Joe O'Neill
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 2nd (7:05.62)
- Repechage 1: placed 2nd (7:15.65)
- A Final: placed 4th (6:56.22)
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones & David Burnett
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 2nd (8:10.95)
- Semi-final 1: placed 2nd (8:11.73)
- A Final: placed 6th (8:26.13)
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 3: placed 5th (8:41.95)
- Repechage 1: placed 2nd (9:15.76)
- Semi-final 2: placed 7th (9:03.36)
- B Final: placed 7th (8:44.10)
Crew
#3
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 6th (9:55.86)
- Repechage 1: placed 6th (10:39.40)
Crew
#1
WEL*
Composite crew. Coached by: Michael Berry & Heather Scott
- Click to expand crew ⇨
WEL*
WEL*
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 7th (7:03.62)
- Repechage 1: placed 6th (7:27.31)
Crew
#3
WELC
Coached by: Michael Berry & Heather Scott
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 8th (7:14.72)
- Repechage 1: placed 7th (7:40.39)
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 3rd (7:44.43)
- Repechage 1: placed 1st (8:23.92)
- A Final: placed 6th (7:54.51)
Crew
#2
WELC
Coached by: Tufi Sele & Ella Greenslade
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 2nd (7:40.76)
- Repechage 1: placed 3rd (8:31.15)
- A Final: placed 8th (8:00.65)
Crew
#2
WELC
Coached by: Michael Berry
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 3: placed 4th (8:25.14)
- Repechage 1: placed 6th (8:45.89)
Crew
#1
WELC
Georgia McConchie-Murray (stroke), Elizabeth Rine, Sarah Wootton, Malindi Gammon, Ruth McElroy, Anneliese Mills, Tracey Bates, Martina Deacon + Ella Greenslade (cox)
Coached by: Chris Jones & David Burnett
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill & Anna Thomson
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 4th (7:43.17)
- Repechage 2: placed 4th (8:08.56)
Crew
#1
WEL*
Axel Dickinson (stroke), Troy O'Reilly, James Hunter, Joseph Trappitt, Tufi Sele, Ian Seymour, Kevin Neville, Eamon Power + Ella Greenslade (cox)
Composite crew.
- Click to expand crew ⇨
WEL*
WEL*
Wellington
Wellington
Crew
#1
WELC
Coached by: Michael Berry
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 2nd (7:15.84)
- Repechage 2: placed 1st (7:14.01)
- Semi-final 1: placed 2nd (7:18.54)
- A Final: placed 5th (6:51.82)
Crew
#2
WELC
Coached by: Michael Berry & Heather Scott
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 3: placed 7th (7:39.80)
- Repechage 2: placed 6th (7:48.04)
Crew
#3
WELC
Coached by: Michael Berry & Heather Scott
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 4: placed 8th (7:46.54)
- Repechage 2: placed 7th (7:49.44)
Crew
#1
WELC
Sarah Wootton (stroke), Elizabeth Rine, Georgia McConchie-Murray, Malindi Gammon + Ella Greenslade (cox)
Coached by: Chris Jones & David Burnett
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#1
WELC
Coached by: Tufi Sele & Ella Greenslade
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 5th (8:07.77)
- Repechage 1: placed 3rd (7:46.03)
- A Final: placed 8th (7:47.15)
Crew
#2
WELC
Coached by: Joe O'Neill
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 5th (8:23.13)
- Repechage 2: placed 4th (8:17.06)
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill & Anna Thomson
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#2
WELC
Coached by: Joe O'Neill
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 4th (8:22.56)
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill & Anna Thomson
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 2nd (8:14.40)
- Repechage 2: placed 2nd (7:33.93)
- A Final: placed 7th (8:00.09)
Crew
#1
WELC
Coached by: Tufi Sele & Ella Greenslade
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 4th (8:59.56)
- Semi-final 1: placed 6th (8:58.72)
- B Final: placed 1st (8:52.23)
Crew
#2
WELC
Coached by: Tufi Sele & Ella Greenslade
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 3rd (8:54.60)
- Semi-final 1: placed 7th (9:03.16)
- B Final: placed 4th (9:02.21)
Crew
#1
WELC
Coached by: Michael Berry
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#1
WEL*
Patrick Cook (stroke), Brad Carter, Myles Daily, Simon Fleming, Josh Williams, Gareth Latornell, Kade Sheely, John McClaren + Liam Avery (cox)
Composite crew. Coached by: Michael Berry & Heather Scott
- Click to expand crew ⇨
WEL*
WEL*
Wellington
Wellington
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill & Anna Thomson
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones & David Burnett
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 4th (8:21.65)
- Repechage 2: placed 3rd (8:51.96)
- A Final: placed 8th (8:55.53)
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill & Anna Thomson
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 3: placed 2nd (8:20.52)
- Repechage 3: placed 2nd (8:39.99)
- Semi-final 1: placed 7th (8:39.18)
- B Final: placed 6th (8:29.48)
Crew
#2
WELC
Coached by: Joe O'Neill & Anna Thomson
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 7th (8:58.94)
- Repechage 4: placed 5th (9:14.92)
Crew
#3
WELC
Coached by: Joe O'Neill
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 5th (8:46.80)
- Repechage 3: placed 4th (9:10.17)
Social