Race schedule: NZ Rowing Champs

This is the race schedule for the 2018 NZ Rowing Championships.

Tuesday, 13th February 2018

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 08:00 2 M Clb 4+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
B 08:05       Race: 2  
C 08:10 3 M U22 2-
heat
Race: 1 All->Final
D 08:15 4 W Snr 4X-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
E 08:20       Race: 2  
F 08:25 5 M Snr 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7->Repechage
G 08:30       Race: 2  
H 08:35       Race: 3  
I 08:40 6 W U22 4X-
heat
Race: 1 All->Final
J 08:45 8 M O15 Prm 2- (L)
heat
Race: 1 - - CANCELLED - -
K   9 W Clb 8+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
08:50       Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
L         Race: 2  
M 08:55 10 M Nov 4X+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
N 09:00       Race: 2  
O 09:05 11 M U22 4X-
heat
Race: 1 All->Final
P 09:10 12 M Prm 4X-
heat
Race: 1 All->Final
Q 09:15 13 W Nov 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7->Repechage
R 09:20       Race: 2  
S 09:25       Race: 3  
T 09:30 14 M Clb 4X-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
U 09:35       Race: 2  
V 09:40 15 W U22 2-
heat
Race: 1 All->Final
W 09:45 16 W Clb 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7->Repechage
X 09:50       Race: 2  
09:55 14 M Clb 4X-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
Y   16 W Clb 1X
heat
Race: 3  
10:00 14 M Clb 4X-
heat
Race: 2  
Z   17 M Snr 2-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
A 10:05       Race: 2  
B 10:10 18 W Snr 2X
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
C 10:15       Race: 2  
D 10:20 19 M U20 2-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
E 10:25       Race: 2  
F 10:30 20 M Prm 2-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4->Repechage
G 10:35       Race: 2  
H 10:40 21 M O15 Prm 1X (L)
heat
Race: 1 1->A Final; 2,3,4,5,6,7->Repechage
10:45 18 W Snr 2X
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
I   21 M O15 Prm 1X (L)
heat
Race: 2  
J 10:50 22 W O15 Prm 2X (L)
heat
Race: 1 All->Final
K 10:55 23 W Prm 2-
heat
Race: 1 All->Final
L 11:00 24 W U20 2X
heat
Race: 1 All->Final
M 11:05 25 W U22 4-
heat
Race: 1 All->Final
N 11:10 26 M Clb 1X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3,4,5,6,7->Repechage
O 11:15       Race: 2  
P 11:20       Race: 3  
Q 11:25       Race: 4  
R 11:30       Race: 5  
S 11:35       Race: 6 - - CANCELLED - -
T   27 M Nov 8+
heat
Race: 1 All->Final
U 11:40 28 M U22 2X
heat
Race: 1 All->Final
V 11:45 29 W Nov 8+
heat
Race: 1 All->Final
W 11:50 30 W Clb 4X-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
11:55 26 M Clb 1X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3,4,5,6,7->Repechage
X   30 W Clb 4X-
heat
Race: 2  
Y 12:00 31 M U20 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7->Repechage
12:05 26 M Clb 1X
heat
Race: 2  
Z   31 M U20 1X
heat
Race: 2  
A 12:10       Race: 3  
12:15 26 M Clb 1X
heat
Race: 3  
B   32 W Prm 2X
heat
Race: 1 All->Final
C 12:20 33 M Prm 2X
heat
Race: 1 All->Final
D 12:25 34 M Snr 8+
heat
Race: 1 All->Final
E 12:30 35 W Snr 8+
heat
Race: 1 All->Final
12:55 30 W Clb 4X-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
13:00       Race: 2  
F   37 M Clb 2X
heat
Race: 1 1->Semi-Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
G 13:05       Race: 2  
H 13:10       Race: 3  
I 13:15       Race: 4  
J 13:20 38 W U22 1X
heat
Race: 1 All->Final
K 13:25 39 W Prm 4-
heat
Race: 1 All->Final
13:30 32 W Prm 2X
heat
Race: 1 All->Final
L   40 M Prm 4-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7->Repechage
M 13:35       Race: 2  
N 13:40 41 M Nov 4+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
O 13:45       Race: 2  
P 13:50 42 W U20 2-
heat
Race: 1 All->Final
13:55 35 W Snr 8+
heat
Race: 1 All->Final
Q   43 W Clb 2-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
R 14:00       Race: 2  
S 14:05 44 W Nov 4+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
T 14:10       Race: 2  
14:15 37 M Clb 2X
heat
Race: 3  
U   45 W Snr 2-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
V 14:20       Race: 2  
W 14:25 48 W O15 Prm 1X (L)
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4->Repechage
X 14:30       Race: 2  
Y 14:35 49 M O15 Prm 2X (L)
heat
Race: 1 All->Final
14:40 39 W Prm 4-
heat
Race: 1 All->Final
Z   50 M Snr 1X
heat
Race: 1 1->Semi-Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
A 14:45       Race: 2  
B 14:50       Race: 3  
C 14:55       Race: 4  
D 15:00 51 M Clb 2-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
E 15:05       Race: 2  
F 15:10 52 M Nov 2X
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
G 15:15       Race: 2  
H 15:20 53 W Clb 4+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
I 15:25       Race: 2  
J 15:30 54 W U22 2X
heat
Race: 1 All->Final
K 15:35 55 M U20 2X
heat
Race: 1 All->Final
L 15:40 56 W Snr 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7->Repechage
15:45 47 W U19 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
M   56 W Snr 1X
heat
Race: 2  
N 15:50       Race: 3  
O 15:55 57 M U22 4-
heat
Race: 1 All->Final
P 16:00 58 M Snr 4X-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
Q 16:05       Race: 2  
R 16:10 59 M Prm 1X
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7->Repechage
S 16:15       Race: 2  
T 16:20 60 W Prm 1X
heat
Race: 1 1->A Final; 2,3,4,5,6,7->Repechage
U 16:25       Race: 2  
V 16:30 63 M Clb 8+
heat
Race: 1 All->Final
W 16:35 64 W U20 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7->Repechage
X 16:40       Race: 2  
Y 16:45       Race: 3  
16:50 53 W Clb 4+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
Z   65 M U22 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4,5,6,7,8->Final; Rest->Eliminated
A 16:55 66 M Snr 4-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
B 17:00       Race: 2  
C 17:05 67 W Snr 4-
heat
Race: 1 All->Final
D 17:10 68 W Nov 4X+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
E 17:15       Race: 2  
F 17:20 69 W Clb 2X
heat
Race: 1 1->Semi-Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
G 17:25       Race: 2  
H 17:30       Race: 3  
I 17:35       Race: 4  
17:40 58 M Snr 4X-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
J   70 W Prm 8+
heat
Race: 1 All->Final
K 17:45 71 M Prm 8+
heat
Race: 1 All->Final
18:45 66 M Snr 4-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
19:35 70 W Prm 8+
heat
Race: 1 All->Final

Wednesday, 14th February 2018

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 09:00 2 M Clb 4+
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
B 09:05       Race: 2  
C 09:10 4 W Snr 4X-
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
D 09:15       Race: 2 - - CANCELLED - -
E   5 M Snr 2X
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; Rest Eliminated
F 09:20 9 W Clb 8+
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
G 09:40 10 M Nov 4X+
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
H 09:45       Race: 2  
I 09:50 13 W Nov 2X
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; Rest Eliminated
J 10:05 14 M Clb 4X-
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
K 10:10       Race: 2  
L 10:15 16 W Clb 1X
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; Rest Eliminated
M 10:25 17 M Snr 2-
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
N 10:30       Race: 2  
O 10:35 18 W Snr 2X
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
P 10:40       Race: 2  
Q 10:45 19 M U20 2-
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
R 10:50 20 M Prm 2-
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
S 10:55 21 M O15 Prm 1X (L)
repechage
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5->B Final
T 11:00       Race: 2  
U 11:05 26 M Clb 1X
repechage
Race: 1 1,2->Semi-Final; Rest Eliminated
V 11:15       Race: 2  
W 11:20       Race: 3  
11:25 30 W Clb 4X-
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
X 11:30 26 M Clb 1X
repechage
Race: 4 - - CANCELLED - -
Y   30 W Clb 4X-
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
Z 11:35       Race: 2  
A 11:40 31 M U20 1X
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; Rest Eliminated
12:05 37 M Clb 2X
repechage
Race: 1 1,2,3->Semi-Final; Rest Eliminated
B 13:20       Race: 1 1,2,3->Semi-Final; Rest Eliminated
C 13:25       Race: 2  
D 13:30       Race: 3  
E 13:35       Race: 4  
F 13:40 40 M Prm 4-
repechage
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
G 13:45       Race: 2  
  53 W Clb 4+
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
H 13:50 41 M Nov 4+
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
I 13:55 43 W Clb 2-
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
J 14:00 44 W Nov 4+
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
K 14:05       Race: 2 - - CANCELLED - -
L   45 W Snr 2-
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
M 14:10       Race: 2  
  58 M Snr 4X-
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
N 14:15 48 W O15 Prm 1X (L)
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
O 14:20 50 M Snr 1X
repechage
Race: 1 1,2,3->Semi-Final; Rest Eliminated
P 14:25       Race: 2  
Q 14:30       Race: 3  
R 14:35       Race: 4  
S 14:40 51 M Clb 2-
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
T 14:45 52 M Nov 2X
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
U 14:50       Race: 2  
V 14:55 53 W Clb 4+
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
  66 M Snr 4-
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
W 15:00 53 W Clb 4+
repechage
Race: 2  
X 15:05 56 W Snr 1X
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; Rest Eliminated
Y 15:20 58 M Snr 4X-
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
Z 15:25       Race: 2  
A 15:30 59 M Prm 1X
repechage
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
B 15:35       Race: 2  
C 15:40 60 W Prm 1X
repechage
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5->B Final
D 15:45       Race: 2  
E 15:50 64 W U20 1X
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; Rest Eliminated
F 15:55 68 W Nov 4X+
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
G 16:00       Race: 2  
H 16:05 66 M Snr 4-
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
I 16:10       Race: 2  
J 16:15 69 W Clb 2X
repechage
Race: 1 1,2,3->Semi-Final; Rest Eliminated
K 16:20       Race: 2  
L 16:25       Race: 3  
M 16:30       Race: 4  

Thursday, 15th February 2018

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 09:00 64 W U20 1X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
B 09:05       Race: 2  
C 09:20 5 M Snr 2X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
D 09:25       Race: 2  
E 09:40 13 W Nov 2X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
F 09:45       Race: 2  
G 10:00 16 W Clb 1X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
H 10:05       Race: 2  
I 10:20 26 M Clb 1X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
J 10:25       Race: 2  
K 11:40 31 M U20 1X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
L 11:45       Race: 2  
M 11:50 37 M Clb 2X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
N 11:55       Race: 2  
Q 12:00 56 W Snr 1X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
R 12:05       Race: 2  
S 12:10 69 W Clb 2X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
T 12:15       Race: 2  
O 12:30 50 M Snr 1X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
P 12:35       Race: 2  

Friday, 16th February 2018

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 07:35 47 W U19 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
B 07:40       Race: 2  
C 07:45       Race: 3  
D 08:00 1 M/W Opn 1X (P)
final
Race: A  
E 08:15 2 M Clb 4+
final
Race: A  
F 08:30 3 M U22 2-
final
Race: A  
G 08:45 4 W Snr 4X-
final
Race: A  
H 08:50 5 M Snr 2X
final
Race: B  
I 09:00       Race: A  
J 09:15 6 W U22 4X-
final
Race: A  
K 09:30 8 M O15 Prm 2- (L)
final
Race: A - - CANCELLED - -
L 09:45 9 W Clb 8+
final
Race: A  
M 10:00 10 M Nov 4X+
final
Race: A  
N 10:15 11 M U22 4X-
final
Race: A  
O 10:20 12 M Prm 4X-
final
Race: A  
P 10:30 13 W Nov 2X
final
Race: A  
Q 10:35       Race: B  
R 10:45 14 M Clb 4X-
final
Race: A  
S 11:00 15 W U22 2-
final
Race: A  
T 11:05 16 W Clb 1X
final
Race: B  
U 11:15       Race: A  
V 11:30 17 M Snr 2-
final
Race: A  
W 11:45 18 W Snr 2X
final
Race: A  
X 12:00 19 M U20 2-
final
Race: A  
Y 12:15 20 M Prm 2-
final
Race: A  
Z 12:20 21 M O15 Prm 1X (L)
final
Race: B  
A 12:30       Race: A  
B 12:45 22 W O15 Prm 2X (L)
final
Race: A  
C 12:50 61 M U19 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
D 13:00 23 W Prm 2-
final
Race: A  
E 13:05 61 M U19 2X
heat
Race: 2  
F 13:15 24 W U20 2X
final
Race: A  
G 13:20 62 W U19 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
H 13:30 25 W U22 4-
final
Race: A  
I 13:35 26 M Clb 1X
final
Race: B  
J 13:45       Race: A  
K 14:00 27 M Nov 8+
final
Race: A  
L 14:05 62 W U19 4+
heat
Race: 2  
M 14:15 28 M U22 2X
final
Race: A  
  63 M Clb 8+
heat
Race: 1 All->Final
N 14:30 29 W Nov 8+
final
Race: A  
O 14:45 30 W Clb 4X-
final
Race: A  
P 14:50 31 M U20 1X
final
Race: B  
Q 15:00       Race: A  
R 15:15 32 W Prm 2X
final
Race: A  
S 15:30 33 M Prm 2X
final
Race: A  
T 15:45 34 M Snr 8+
final
Race: A  
U 16:00 35 W Snr 8+
final
Race: A  

Saturday, 17th February 2018

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 08:05 37 M Clb 2X
final
Race: B  
B 08:15       Race: A  
C 08:30 38 W U22 1X
final
Race: A  
D 08:45 39 W Prm 4-
final
Race: A  
E 08:50 40 M Prm 4-
final
Race: B - - CANCELLED - -
F 09:00       Race: A  
G 09:15 41 M Nov 4+
final
Race: A  
H 09:30 42 W U20 2-
final
Race: A  
I 09:45 43 W Clb 2-
final
Race: A  
J 10:00 44 W Nov 4+
final
Race: A  
K 10:15 45 W Snr 2-
final
Race: A  
L 10:30 46 M U19 4+
final
Race: A  
M 10:45 47 W U19 2X
final
Race: A  
N 11:00 48 W O15 Prm 1X (L)
final
Race: A  
O 11:15 49 M O15 Prm 2X (L)
final
Race: A  
P 11:20 50 M Snr 1X
final
Race: B  
Q 11:30       Race: A  
R 11:45 51 M Clb 2-
final
Race: A  
S 12:00 52 M Nov 2X
final
Race: A  
T 12:15 53 W Clb 4+
final
Race: A  
U 12:30 54 W U22 2X
final
Race: A  
V 12:45 55 M U20 2X
final
Race: A  
W 12:50 56 W Snr 1X
final
Race: B  
X 13:00       Race: A  
Y 13:15 57 M U22 4-
final
Race: A  
Z 13:30 58 M Snr 4X-
final
Race: A  
A 13:35 59 M Prm 1X
final
Race: B - - CANCELLED - -
B 13:45       Race: A  
C 13:50 60 W Prm 1X
final
Race: B  
D 14:00       Race: A  
E 14:15 61 M U19 2X
final
Race: A  
F 14:30 62 W U19 4+
final
Race: A  
G 14:45 63 M Clb 8+
final
Race: A  
H 14:50 64 W U20 1X
final
Race: B  
I 15:00       Race: A  
J 15:15 65 M U22 1X
final
Race: A  
K 15:30 66 M Snr 4-
final
Race: A  
L 15:45 67 W Snr 4-
final
Race: A  
M 16:00 68 W Nov 4X+
final
Race: A  
N 16:05 69 W Clb 2X
final
Race: B  
O 16:15       Race: A  
P 16:30 70 W Prm 8+
final
Race: A  
Q 16:45 71 M Prm 8+
final
Race: A  
User log in

log in

hide

You only require a rowIT login for running regattas or if you have been given the job of making entries for an organisation.

Notes

Clubs. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

Schools. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.