You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Crew
#1
WESC
Coached by: Hannah Bailey & David Neuhaus
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
Crew
#1
WESC
Coached by: David Neuhaus
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 5th (6:40.38)
- Repechage 1: placed 4th (6:56.39)
Crew
#1
WESC
Coached by: Hannah Bailey & David Neuhaus
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
Crew
#1
WESC
Coached by: David Neuhaus
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Heat 5: placed 3rd (8:22.93)
- Repechage 3: placed 3rd (8:51.96)
Crew
#2
WESC
Coached by: David Neuhaus
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 1st (7:52.82)
- Semi-final 2: placed 2nd (8:15.85)
- A Final: placed 7th (7:54.95)
Crew
#1
WES*
Jesse Homer-Pilcher (stroke), Nathan Smith, Ethan Horne, Robert Doak, Giacomo Galano, Mark Lawrence, Joshua Shields, Tim Pearce + Savannah Barrack (cox)
Composite crew. Coached by: David Neuhaus
- Click to expand crew ⇨
WES*
WES*
Auckland
Auckland
Crew
#1
WESC
Coached by: David Neuhaus
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Heat 4: placed 7th (8:03.23)
- Repechage 2: placed 6th (8:59.93)
Crew
#1
WESC
Coached by: David Neuhaus
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 1st (7:06.03)
- Semi-final 1: placed 1st (7:03.40)
- A Final: placed 5th (8:19.01)
Crew
#1
WESC
Coached by: David Neuhaus
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
Crew
#2
WESC
Coached by: David Neuhaus
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 7th (8:48.58)
- Repechage 1: placed 5th (8:09.16)
Event
30
W Snr 1X
Sponsored by: Catherine & Trevor Wilson
Crew
#1
WESC
Coached by: Hannah Bailey
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Heat 3: placed 7th (10:21.59)
- Repechage 1: placed 1st (9:20.20)
- Semi-final 1: placed 8th (8:44.07)
- B Final: placed 5th (10:18.26)
Event
32
W U22 4-
Sponsored by: Lex Clark
Crew
#1
WESC
Coached by: David Neuhaus
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
Crew
#2
WESC
Coached by: David Neuhaus
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Heat 3: placed 5th (8:51.12)
- Repechage 1: placed 5th (9:36.37)
Crew
#3
WESC
Coached by: David Neuhaus
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 2nd (8:38.47)
- Semi-final 2: placed 4th (7:42.07)
- A Final: placed 7th (9:50.02)
Crew
#1
WESC
Coached by: Hannah Bailey & David Neuhaus
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Heat 3: placed 5th (9:26.08)
- Repechage 1: placed 1st (8:46.31)
- Semi-final 1: placed 6th (8:19.29)
- B Final: scratched
Crew
#1
WESC
Olivia Couillault (stroke), Niamh McHugh, Rosie Ireland, Ashleigh Richards, Georgia Gibson, Hannah Bailey, Lotte Hart, Eva Millar + Amber Fordham (cox)
Coached by: Dave Neuhaus
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
Crew
#1
WESC
Jostien Leota-Butler (stroke), Giacomo Galano, Ethan Horne, Erik Koefoed, Cameron Patten, Hamish Horne, Andrew Wakefield, Curtis Rapley + Savannah Barrack (cox)
Coached by: David Neuhaus
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
Crew
#1
WESC
Coached by: David Neuhaus
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 2nd (7:15.08)
- Repechage 1: placed 1st (8:03.37)
- A Final: placed 3rd (7:32.24)
Crew
#1
WESC
Coached by: David Neuhaus
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- A Final: placed 4th (6:20.60)
Crew
#1
WESC
Coached by: Hannah Bailey & David Neuhaus
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
Crew
#1
WESC
Coached by: David Neuhaus
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Heat 4: placed 2nd (8:04.80)
- Repechage 4: placed 1st (8:36.75)
- Semi-final 1: placed 3rd (7:53.60)
- A Final: placed 3rd (7:34.50)
Crew
#2
WESC
Coached by: David Neuhaus
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Heat 3: placed 4th (8:26.53)
- Repechage 1: placed 1st (8:48.44)
- Semi-final 2: placed 6th (8:00.23)
- B Final: placed 1st (7:43.31)
Crew
#1
WESC
Coached by: David Neuhaus
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 3rd (7:05.16)
- Repechage 2: placed 2nd (7:12.17)
- A Final: placed 6th (6:29.48)
Crew
#2
WESC
Coached by: David Neuhaus
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 5th (7:05.04)
- Repechage 1: placed 2nd (7:36.43)
- A Final: placed 8th (6:37.81)
Crew
#1
WESC
Coached by: David Neuhaus
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 3rd (7:57.79)
- Repechage 1: placed 2nd (7:35.28)
- A Final: placed 1st (06:48.32)
Crew
#1
WESC
Coached by: Hannah Bailey & David Neuhaus
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 4th (8:42.66)
- Repechage 1: placed 3rd (8:58.33)
- A Final: placed 6th (7:45.24)
Event
73
W Clb 2-
Sponsored by: Bruce Fraser
Crew
#1
WESC
Coached by: Hannah Bailey & David Neuhaus
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 3rd (9:58.90)
- Repechage 1: placed 3rd (9:37.95)
- A Final: placed 7th (8:20.35)
Crew
#1
WESC
Coached by: David Neuhaus
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 8th (8:49.34)
- Repechage 1: placed 4th (7:49.58)
Social