You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 1st (8:53.78)
- Semi-final 1: placed 2nd (9:03.90)
- A Final: placed 3rd (8:30.83)
Crew
#2
WELC
Coached by: Rachel Gamble Flint
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 2nd (9:06.08)
- Semi-final 2: placed 8th (9:36.10)
- B Final: scratched
Crew
#3
WELC
Coached by: Rachel Gamble Flint
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 6th (9:03.15)
- Repechage 1: placed 3rd (9:51.86)
Crew
#4
WELC
Coached by: Rachel Gamble Flint
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 3: placed 7th (9:43.01)
- Repechage 1: placed 6th (10:36.85)
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 4th (8:17.98)
- Repechage 3: placed 6th (9:12.77)
Crew
#3
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 3: placed 7th (8:55.05)
- Repechage 2: placed 7th (9:40.23)
Crew
#4
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 1st (7:38.01)
- Semi-final 1: placed 2nd (8:10.49)
- A Final: placed 5th (7:43.04)
Crew
#1
WEL*
Ange Rogers (stroke), Niamh Carey, Shana Hall, Eleanor Barnes, Barbara McCallum, Becky Daley, Nicole Olivecrona, Madeline Wilson + Ella Greenslade (cox)
Composite crew. Coached by: Joe O'Neill
- Click to expand crew ⇨
WEL*
WEL*
Wellington
Wellington
Crew
#1
WELC
Hooper Kelly-Smith (stroke), Joel Rihari Watene, Lukas Schulth, Connor Austin, James Mather, Tom Bone, Patrick Cook, Oliver Fahey + Ella Greenslade (cox)
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#1
WELC
Coached by: Jared Cummings
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 3: placed 7th (8:24.25)
- Repechage 4: placed 4th (8:44.18)
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 7th (7:50.72)
- Repechage 2: placed 6th (8:47.72)
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 5th (7:38.33)
- Repechage 1: placed 2nd (8:48.54)
- A Final: placed 8th (9:05.96)
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 6th (8:20.04)
- Repechage 1: placed 6th (9:41.47)
Crew
#3
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 8th (8:43.59)
- Repechage 1: placed 7th (10:07.31)
Crew
#4
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 8th (8:51.08)
- Repechage 2: placed 7th (10:45.68)
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 5th (8:14.61)
- Repechage 1: placed 2nd (8:54.79)
- A Final: placed 3rd (9:32.42)
Crew
#2
WEL*
Composite crew. Coached by: Joe O'Neill
- Click to expand crew ⇨
WEL*
WEL*
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 4th (8:43.84)
- Repechage 1: placed 4th (9:30.98)
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 3: placed 4th (7:21.99)
- Semi-final 2: placed 5th (7:11.99)
- B Final: scratched
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 8th (7:32.22)
- Repechage 1: placed 4th (9:02.28)
Crew
#3
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 7th (8:29.24)
- Repechage 1: placed 5th (10:16.24)
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Event
31
M Nov 4+
Sponsored by: Margaret & Russell Armstrong
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Event
31
M Nov 4+
Sponsored by: Margaret & Russell Armstrong
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 4th (7:19.60)
- Repechage 2: placed 1st (7:22.64)
- A Final: placed 6th (7:31.49)
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 4th (8:04.58)
- Repechage 1: placed 5th (8:04.67)
Crew
#1
WELC
Coached by: Jared Cummings
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 3: placed 2nd (8:50.10)
- Semi-final 2: placed 8th (8:05.82)
- B Final: placed 4th (9:15.71)
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 4th (9:32.10)
- Semi-final 2: placed 5th (8:20.76)
- B Final: scratched
Crew
#2
WELC
Coached by: Rachel Gamble Flint
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 4th (9:33.11)
- Semi-final 1: placed 7th (8:40.47)
- B Final: scratched
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 4th (8:26.57)
- Repechage 1: placed 2nd (8:29.25)
- A Final: placed 7th (8:47.57)
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 2nd (9:17.24)
- Repechage 2: placed 2nd (9:00.34)
- A Final: placed 8th (8:33.68)
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 4th (7:36.22)
- Repechage 1: placed 6th (8:25.10)
- A Final: placed 5th (7:43.53)
Crew
#3
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 5th (8:34.20)
- Repechage 1: placed 7th (9:05.71)
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 7th (11:20.72)
- Repechage 2: placed 3rd (10:56.32)
Crew
#2
WELC
Coached by: Rachel Gamble Flint
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 3: placed 8th (13:06.99)
- Repechage 2: placed 5th (12:36.58)
Crew
#3
WELC
Coached by: Rachel Gamble Flint
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 7th (10:34.18)
- Repechage 1: placed 5th (10:58.11)
Crew
#1
WELC
Coached by: Jared Cummings
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 5th (8:32.05)
- Repechage 1: placed 5th (9:30.22)
Crew
#1
WELC
Coached by: Rachel Gamble Flint & Joe O'Neill
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 5th (4:05.42)
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 6th (9:26.88)
- Repechage 1: placed 4th (10:53.59)
Crew
#1
WELC
Tracey Bates (stroke), Elizabeth Rine, Sarah Wootton, Piper Maaka, Georgia McConchie-Murray, Ruth McElroy, Miriam Lindsay, Elizabeth Pittman + Ella Greenslade (cox)
Coached by: Joe O'Neill
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 2nd (8:23.77)
- Repechage 1: placed 3rd (8:52.22)
- Semi-final 2: placed 4th (7:54.33)
- A Final: placed 7th (7:51.49)
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 7th (8:47.96)
- Repechage 1: placed 6th (9:29.07)
Crew
#3
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 4: placed 7th (8:44.91)
- Repechage 3: placed 6th (9:28.73)
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 1st (7:36.62)
- Semi-final 2: placed 2nd (7:23.86)
- A Final: placed 3rd (7:05.80)
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 4th (8:09.17)
- Semi-final 2: placed 6th (7:39.37)
- B Final: placed 3rd (7:22.17)
Crew
#1
WEL*
Composite crew. Coached by: Joe O'Neill
- Click to expand crew ⇨
WEL*
WEL*
Wellington
Wellington
Crew
#2
WELC
Coached by: Joe O'Neill
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 5th (9:22.48)
- Repechage 2: placed 5th (10:18.14)
Crew
#1
WELC
Coached by: Rachel Gamble Flint
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#2
WELC
Coached by: Rachel Gamble Flint & Joe O'Neill
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 6th (4:46.74)
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 5th (7:44.30)
- Repechage 2: placed 2nd (7:51.25)
- A Final: placed 8th (07:01.87)
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 5th (9:04.78)
- Repechage 1: placed 5th (8:42.40)
Crew
#1
WELC
Josh Palmer (stroke), Lucas Earley, Sean O'Connor, Connor Mathews, Ben Thomas, Zac Doar, Anthony Milton, Aaron Lin + Ngaio Reid (cox)
Coached by: Chris Jones
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 4: placed 3rd (9:02.01)
- Repechage 4: placed 1st (9:04.92)
- Semi-final 1: placed 1st (8:18.16)
- A Final: placed 5th (7:55.00)
Crew
#2
WELC
Coached by: Rachel Gamble Flint
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 5th (10:02.69)
- Repechage 3: placed 3rd (9:06.43)
- Semi-final 2: placed 5th (8:30.36)
- B Final: placed 1st (7:54.52)
Event
73
W Clb 2-
Sponsored by: Bruce Fraser
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 4th (10:26.08)
- Repechage 2: placed 4th (10:00.64)
Event
73
W Clb 2-
Sponsored by: Bruce Fraser
Crew
#2
WELC
Coached by: Joe O'Neill
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 6th (10:26.28)
- Repechage 1: placed 5th (10:29.57)
Crew
#1
WELC
Coached by: Jared Cummings
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 4th (7:23.66)
- Repechage 1: placed 2nd (7:48.22)
- A Final: placed 2nd (6:40.69)
Social