Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
A Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
OTAC
OTAC
Otago |
Crew
#1
OTAC
Coached by: John Parnell
|
||||
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#1
INVC
Coached by: Jack Allan
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
|
||||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mathew Jensen
|
||||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#1
TIMC
Coached by: Adam Milne
|
||||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jodi Haskell
|
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Steve Wills
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#1
COMC
Coached by: Charles Haggie
|
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: Steve Wills
|
||||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
Coached by: Mathew Jensen
|
||||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#1
CAMC
Coached by: Norm Charlton
|
||||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Hannah Bailey
|
||||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Dave Dudley
|
||||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#2
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
||||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#3
NSHC
Coached by: Mathew Jensen
|
Semi-final 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#1
TIMC
Coached by: Adam Milne
|
|||
Entity
OTAC
OTAC
Otago |
Crew
#1
OTAC
Coached by: John Parnell
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
|
|||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#2
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: Steve Wills
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#1
CAMC
Coached by: Norm Charlton
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Hannah Bailey
|
Semi-final 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Steve Wills
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jodi Haskell
|
|||
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#1
INVC
Coached by: Jack Allan
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mathew Jensen
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
Coached by: Mathew Jensen
|
|||
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#1
COMC
Coached by: Charles Haggie
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Dave Dudley
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#3
NSHC
Coached by: Mathew Jensen
|
Repechage 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Hannah Bailey
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#3
NSHC
Coached by: Mathew Jensen
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Ella Pudney
|
|||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#40
TIMC
Coached by: Jamie Vou
|
Repechage 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Steve Wills
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#1
CAMC
Coached by: Norm Charlton
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#2
AWGC
|
|||
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#2
INVC
Coached by: Jack Allan
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#3
AVNC
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
OTAC
OTAC
Otago |
Crew
#1
OTAC
Coached by: John Parnell
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jodi Haskell
|
|||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#2
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
Coached by: Mathew Jensen
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Ella Pudney
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#2
AWGC
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#40
TIMC
Coached by: Jamie Vou
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#3
AVNC
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mathew Jensen
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#1
TIMC
Coached by: Adam Milne
|
|||
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#1
COMC
Coached by: Charles Haggie
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Steve Wills
|
|||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|||
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#2
INVC
Coached by: Jack Allan
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: Steve Wills
|
|||
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#1
INVC
Coached by: Jack Allan
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Dave Dudley
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#3
NSHC
Coached by: Mathew Jensen
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#1
CAMC
Coached by: Norm Charlton
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Hannah Bailey
|
Social