Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
A Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: David Littlejohn
|
||||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jodi Haskell
|
||||
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
|
||||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
||||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Doc McDonald & Jock Mackintosh
|
||||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#3
WESC
Coached by: David Neuhaus
|
||||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
CSFC
CSFC
non-NZ |
Crew
#1
CSFC
Coached by: David Mackintosh
|
||||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mathew Jensen
|
||||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
||||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Jared Cummings
|
||||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
Coached by: Owen Gould
|
||||
Entity
OGUC
OGUC
Otago |
Crew
#1
OGUC
Coached by: Glen Sinclair
|
||||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Dave Rodger
|
||||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#2
AWGC
|
Semi-final 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: David Littlejohn
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
|
|||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|||
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
|
|||
Entity
CSFC
CSFC
non-NZ |
Crew
#1
CSFC
Coached by: David Mackintosh
|
|||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
Coached by: Owen Gould
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mathew Jensen
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Dave Rodger
|
Semi-final 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jodi Haskell
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Doc McDonald & Jock Mackintosh
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#3
WESC
Coached by: David Neuhaus
|
|||
Entity
OGUC
OGUC
Otago |
Crew
#1
OGUC
Coached by: Glen Sinclair
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#2
AWGC
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Jared Cummings
|
Repechage 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mathew Jensen
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#2
CLIC
Coached by: Jodi Haskell
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: David Neuhaus
|
Repechage 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
|
|||
Entity
OGUC
OGUC
Otago |
Crew
#2
OGUC
Coached by: Glen Sinclair
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#3
AWGC
|
|||
Entity
OGUC
OGUC
Otago |
Crew
#3
OGUC
Coached by: Glen Sinclair
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#3
WESC
Coached by: David Neuhaus
|
|||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
Coached by: Owen Gould
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#2
AWGC
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#2
CLIC
Coached by: Jodi Haskell
|
|||
Entity
OGUC
OGUC
Otago |
Crew
#3
OGUC
Coached by: Glen Sinclair
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#3
AVNC
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jodi Haskell
|
|||
Entity
CSFC
CSFC
non-NZ |
Crew
#1
CSFC
Coached by: David Mackintosh
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Doc McDonald & Jock Mackintosh
|
|||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|||
Entity
OGUC
OGUC
Otago |
Crew
#2
OGUC
Coached by: Glen Sinclair
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mathew Jensen
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: David Littlejohn
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Jared Cummings
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Dave Rodger
|
|||
Entity
OGUC
OGUC
Otago |
Crew
#1
OGUC
Coached by: Glen Sinclair
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: David Neuhaus
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#3
AWGC
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
Social