Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
A Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
PICC
PICC
Marlborough |
Crew
#1
PICC
Coached by: Dave Bugler
|
||||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
Coached by: Andrew Potter
|
||||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: David Neuhaus
|
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
|
||||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
||||
Entity
OBHC
OBHC
Otago |
Crew
#1
OBHC
Coached by: Kirsty Dunhill & Sam Royston
|
||||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
|
||||
Entity
OBHC
OBHC
Otago |
Crew
#2
OBHC
Coached by: Kirsty Dunhill & Sam Royston
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: David Neuhaus
|
||||
Entity
OGUC
OGUC
Otago |
Crew
#2
OGUC
Coached by: Glen Sinclair
|
||||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mathew Jensen
|
||||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#40
TIMC
Coached by: Jamie Vou
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#11
AVNC
|
||||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
|
||||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#2
CTYC
Coached by: Andrew Potter
|
||||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Chris Williams
|
Semi-final 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
PICC
PICC
Marlborough |
Crew
#1
PICC
Coached by: Dave Bugler
|
|||
Entity
OBHC
OBHC
Otago |
Crew
#1
OBHC
Coached by: Kirsty Dunhill & Sam Royston
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: David Neuhaus
|
|||
Entity
OBHC
OBHC
Otago |
Crew
#2
OBHC
Coached by: Kirsty Dunhill & Sam Royston
|
|||
Entity
OGUC
OGUC
Otago |
Crew
#2
OGUC
Coached by: Glen Sinclair
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mathew Jensen
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#40
TIMC
Coached by: Jamie Vou
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#2
CTYC
Coached by: Andrew Potter
|
Semi-final 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
Coached by: Andrew Potter
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
|
|||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#11
AVNC
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: David Neuhaus
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Chris Williams
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
|
Repechage 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: David Neuhaus
|
|||
Entity
OGUC
OGUC
Otago |
Crew
#2
OGUC
Coached by: Glen Sinclair
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#2
AWGC
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
|
Repechage 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
OBHC
OBHC
Otago |
Crew
#1
OBHC
Coached by: Kirsty Dunhill & Sam Royston
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Chris Williams
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#2
CTYC
Coached by: Andrew Potter
|
|||
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#3
WHOC
Coached by: D Young & D Macdonald
|
|||
Entity
OGUC
OGUC
Otago |
Crew
#1
OGUC
Coached by: Glen Sinclair
|
|||
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
|
Repechage 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mathew Jensen
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#11
AVNC
|
|||
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#2
WHOC
Coached by: D Young & D Macdonald
|
|||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#2
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Coached by: Chris Jones
|
Repechage 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: David Neuhaus
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#40
TIMC
Coached by: Jamie Vou
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
|||
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#1
WHOC
Coached by: D Young & D Macdonald
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#3
AVNC
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#30
TIMC
Coached by: Brian Smith
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
OBHC
OBHC
Otago |
Crew
#2
OBHC
Coached by: Kirsty Dunhill & Sam Royston
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#30
TIMC
Coached by: Brian Smith
|
|||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#2
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|||
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#2
AWGC
|
|||
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#1
WHOC
Coached by: D Young & D Macdonald
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
Coached by: Andrew Potter
|
|||
Entity
OBHC
OBHC
Otago |
Crew
#1
OBHC
Coached by: Kirsty Dunhill & Sam Royston
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#40
TIMC
Coached by: Jamie Vou
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#11
AVNC
|
|||
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#3
WHOC
Coached by: D Young & D Macdonald
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
PICC
PICC
Marlborough |
Crew
#1
PICC
Coached by: Dave Bugler
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Chris Williams
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: David Neuhaus
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
|||
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#2
WHOC
Coached by: D Young & D Macdonald
|
|||
Entity
OGUC
OGUC
Otago |
Crew
#1
OGUC
Coached by: Glen Sinclair
|
Heat 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: David Neuhaus
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mathew Jensen
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#2
CTYC
Coached by: Andrew Potter
|
|||
Entity
OGUC
OGUC
Otago |
Crew
#2
OGUC
Coached by: Glen Sinclair
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#3
AVNC
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Coached by: Chris Jones
|
Social