You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Crew
#1
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#2
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 4th (7:19.90)
- Repechage 1: placed 5th (7:26.81)
- B Final: result (CANCELLED)
Crew
#1
AVNC
Coached by: Gareth Arnold
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Greg Brand (stroke), Mitchell White, Ivana Giacon, Maeve Power, Will Johnston, McGregor Best, Arlia O'Sullivan, Sophie Gowans + Timmy Heritage (cox)
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#2
AVNC
Timothy Osmers (stroke), Hamish Maxwell, Mollie Weston, Macaela Turfus, Tim Hopkins, Jared Brenssell, Marion Hardwick, Kendal Everest + Sam Bosworth (cox)
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Blake McGuigan (stroke), Josh Dent, Jake Luthi, Leon Barrowcliffe, Sam Horgan, Jackson Drake, Josh Kelly, William Thomas + Timmy Heritage (cox)
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Coached by: Gareth Arnold
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#2
AVNC
Coached by: Gareth Arnold
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 8th (9:01.74)
- Repechage 2: placed 6th (9:18.56)
- B Final: placed 8th (8:19.62)
Crew
#1
AVNC
Giuliana Petronelli (stroke), Rosie Petronelli, Toni Cranko, Shelley Stevenson + Timmy Heritage (cox)
Coached by: Gareth Arnold
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#2
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 5th (8:09.18)
- Repechage 1: placed 7th (8:57.08)
- B Final: result (CANCELLED)
Crew
#1
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 4: placed 2nd (7:22.03)
- Semi-final 2: placed 8th (7:43.88)
- B Final: placed 6th (8:07.55)
Crew
#2
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 3: scratched
Crew
#1
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 3: placed 2nd (7:34.09)
- Semi-final 2: placed 4th (7:23.15)
- A Final: placed 7th (8:20.68)
Crew
#2
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 1st (7:26.30)
- Semi-final 1: placed 3rd (7:23.87)
- A Final: placed 4th (8:10.12)
Crew
#3
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 4: placed 6th (7:54.86)
- Repechage 2: scratched
Crew
#4
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 6th (8:09.05)
- Repechage 1: scratched
Crew
#1
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 3rd (8:11.96)
- Repechage 2: placed 1st (8:44.02)
- A Final: placed 2nd (9:20.74)
Crew
#1
AVNC
Coached by: Gareth Arnold
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 3: placed 1st (6:57.27)
- Semi-final 1: placed 3rd (7:03.61)
- A Final: placed 6th (8:20.53)
Crew
#2
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 5th (7:11.13)
- Repechage 1: placed 2nd (7:25.77)
- Semi-final 2: placed 6th (7:17.66)
- B Final: result (DNS)
Crew
#3
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 1st (6:56.46)
- Semi-final 2: placed 1st (6:58.13)
- A Final: placed 2nd (8:05.32)
Crew
#1
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 3: placed 1st (6:34.45)
- Semi-final 2: placed 1st (6:27.48)
- A Final: placed 2nd (7:05.78)
Crew
#2
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 3rd (6:56.62)
- Semi-final 1: placed 6th (6:53.61)
- B Final: placed 3rd (7:45.58)
Crew
#1
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 3: placed 8th (8:34.90)
- Repechage 2: placed 5th (9:04.06)
- C Final: scratched
Crew
#1
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 3: placed 4th (8:20.16)
- Repechage 1: placed 3rd (8:55.88)
- C Final: scratched
Crew
#1
AVNC
Ivana Giacon (stroke), Mollie Weston, Maeve Power, Macaela Turfus, Arlia O'Sullivan, Kendal Everest, Sophie Gowans, Marion Hardwick + Timmy Heritage (cox)
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Timothy Osmers (stroke), Hamish Maxwell, Greg Brand, Mitchell White, Jared Brenssell, Will Johnston, Leon Barrowcliffe, Tim Hopkins + Sam Bosworth (cox)
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 3rd (6:47.54)
- Repechage 1: placed 1st (7:03.72)
- A Final: placed 5th
Crew
#2
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 5th (7:10.92)
- Repechage 1: placed 3rd (7:11.46)
- A Final: placed 7th
Crew
#1
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 3: placed 6th (9:23.89)
- Repechage 2: placed 5th (10:25.53)
- C Final: placed 4th (9:37.07)
Crew
#1
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 5th (7:38.82)
- Repechage 1: placed 7th (7:56.56)
- B Final: placed 3rd (8:06.15)
Crew
#1
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#2
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Coached by: Gareth Arnold
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 1st (8:44.79)
- Semi-final 1: placed 2nd (8:24.69)
- A Final: placed 5th (9:59.35)
Crew
#2
AVNC
Coached by: Gareth Arnold
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 4th (9:24.98)
- Semi-final 1: placed 5th (8:41.09)
- B Final: result (DNS)
Crew
#1
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 4th (7:33.16)
- Repechage 2: placed 1st (7:53.70)
- A Final: placed 6th (8:18.89)
Crew
#2
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 5th (7:34.79)
- Repechage 2: placed 3rd (8:04.85)
- B Final: placed 2nd (8:45.10)
Crew
#3
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: scratched
Crew
#1
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#2
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 3rd (7:29.99)
- Repechage 1: placed 1st (7:34.27)
- A Final: placed 5th (7:32.22)
Crew
#1
AVNC
Coached by: Gareth Arnold
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 6th (7:56.13)
- Repechage 1: placed 5th (8:30.51)
- B Final: placed 5th (8:13.62)
Crew
#1
AVNC
Coached by: Gareth Arnold
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 3: placed 1st (7:40.92)
- Semi-final 1: placed 4th (7:57.71)
- A Final: placed 2nd (7:37.79)
Crew
#2
AVNC
Coached by: Gareth Arnold
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 4: placed 3rd (8:02.97)
- Repechage 1: placed 3rd (8:16.25)
- C Final: placed 1st (8:03.44)
Crew
#1
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 4th (9:49.40)
- Repechage 2: placed 4th (9:22.70)
- C Final: scratched
Crew
#1
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 4th (8:13.97)
- Repechage 2: scratched
Crew
#2
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 6th (8:39.92)
- Repechage 1: placed 3rd (8:10.84)
- B Final: placed 4th (8:30.67)
Crew
#1
AVNC
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Social