You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
Boat: Laurie Counsell
Boat: Laurie Counsell
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 3rd (7:56.22)
- Repechage 1: placed 1st (8:09.81)
- A Final: placed 3rd (7:56.92)
Crew
#1
WEL*
Composite crew. Coached by: Hugo Morgan
Boat: Balaena B
Boat: Balaena B
- Click to expand crew ⇨
WEL*
WEL*
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 7th (7:55.46)
- Repechage 1: placed 4th (7:58.59)
- B Final: placed 3rd (7:30.97)
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Tarakena
Boat: Tarakena
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Kau Point
Boat: Kau Point
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#1
WELC
Coached by: Hugo Morgan
Boat: Kio
Boat: Kio
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 8th (8:37.72)
- Repechage 2: placed 6th (9:11.31)
- B Final: placed 7th (8:32.38)
Crew
#1
WELC
Liam McArthur (stroke), Tom Bone, Sean O'Connor, Hooper Kelly-Smith, Ally Bennett, Georgia McConchie-Murray, Laura James, Miriam Lindsay + Ngaio Reid (cox)
Coached by: Chris Jones
Boat: Tarikaka
Boat: Tarikaka
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#1
WELC
Max Newton (stroke), Finn Pethers-Boak, Sean O'Connor, Lucas Earley, Josh Palmer, Tyler Florance, Patrick Topp, Jack Morris + Ngaio Reid (cox)
Coached by: Chris Jones
Boat: Tangaroa
Boat: Tangaroa
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
Boat: Hawkins
Boat: Hawkins
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 7th (NTT)
- Repechage 1: placed 5th (8:51.41)
- B Final: placed 2nd (7:25.58)
Crew
#1
WELC
Coached by: Hugo Morgan
Boat: Makaro
Boat: Makaro
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 7th (8:14.55)
- Repechage 1: placed 6th (8:41.38)
- B Final: placed 4th (7:57.47)
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Kau Point
Boat: Kau Point
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
Boat: Laurie Counsell
Boat: Laurie Counsell
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 3rd (7:52.21)
- Repechage 1: placed 3rd (8:08.12)
- A Final: placed 8th (7:59.65)
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
Boat: Kau Point
Boat: Kau Point
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 4th (8:13.43)
- Repechage 1: placed 3rd (8:32.70)
- A Final: placed 7th (8:22.91)
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Boom Rock
Boat: Boom Rock
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 1st (7:00.65)
- Semi-final 2: placed 5th (7:00.74)
- B Final: placed 1st (7:36.17)
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
Boat: Laurie Counsell
Boat: Laurie Counsell
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 7th (8:34.58)
- Repechage 2: placed 5th (9:02.57)
- B Final: placed 5th (10:13.47)
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Kau Point
Boat: Kau Point
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 4th (7:09.73)
- Semi-final 2: placed 5th (7:16.03)
- B Final: placed 3rd (8:27.50)
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
Boat: Matiu
Boat: Matiu
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 7th (8:21.69)
- Repechage 2: placed 2nd (8:25.74)
- Semi-final 1: placed 8th (8:11.20)
- B Final: placed 6th (10:29.32)
Crew
#1
WELC
Coached by: Hugo Morgan & Joe O'Neill
Boat: Boom Rock
Boat: Boom Rock
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 3: placed 7th (10:18.77)
- Repechage 2: placed 7th (10:55.46)
- D Final: result (CANCELLED)
Crew
#1
WEL*
Tracey Bates (stroke), Anna Macquarrie, Ally Bennett, Georgia McConchie-Murray, Sarah Wootton, Laura James, Miriam Lindsay, Terri Wyatt + Ngaio Reid (cox)
Composite crew. Coached by: Joe O'Neill
Boat: Tarikaka
Boat: Tarikaka
- Click to expand crew ⇨
WEL*
WEL*
Wellington
Wellington
Crew
#1
WELC
Oliver Fahey (stroke), Liam McArthur, Tom Bone, Sean O'Connor, Lucas Earley, Patrick Cook, Joel Rihari Watene, Hooper Kelly-Smith + Angela Holgate (cox)
Coached by: Chris Jones
Boat: Tangaroa
Boat: Tangaroa
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: unnamed
Boat: unnamed
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#1
WELC
Clare Weterings (stroke), Ange Rogers, Niamh Carey, Barbara McCallum, Shana Hall, Amy McMullan, Bridgette Abernethy, Alison Faulls + Angela Holgate (cox)
Coached by: Joe O'Neill
Boat: Tarikaka
Boat: Tarikaka
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Weka
Boat: Weka
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Makaro
Boat: Makaro
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#1
WELC
Emma de Ruiter (stroke), Stephanie McDermott, Madison Taylor, Jamie Williams, Shana Hall, Cara McAree, Barbara McCallum, Clare Weterings + Ngaio Reid (cox)
Coached by: Joe O'Neill
Boat: Tarikaka
Boat: Tarikaka
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Makaro
Boat: Makaro
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: scratched
Crew
#1
WELC
Coached by: Hugo Morgan
Boat: Kau Point
Boat: Kau Point
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 8th (8:29.51)
- Repechage 2: placed 6th (8:52.05)
- B Final: placed 7th (9:07.62)
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#1
WELC
Coached by: Hugo Morgan
Boat: Rona
Boat: Rona
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 7th (10:58.80)
- Repechage 1: placed 6th (10:21.96)
- D Final: placed 3rd (9:58.11)
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Tarakena
Boat: Tarakena
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 5th (7:13.73)
- Repechage 1: placed 6th (6:55.14)
- B Final: result (CANCELLED)
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
Boat: Kau Point
Boat: Kau Point
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 4th (9:00.46)
- Repechage 1: placed 2nd (9:07.97)
- A Final: placed 6th (9:26.67)
Social