You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Crew
#1
CURC
Coached by: Alex Kennedy & Armin Svoboda
- Click to expand crew ⇨
CURC
CURC
Canterbury
Canterbury
- Heat 3: placed 2nd (7:10.06)
- Semi-final 2: placed 2nd (6:55.48)
- A Final: placed 3rd (7:01.47)
Crew
#1
CURC
Coached by: Armin Svoboda
- Click to expand crew ⇨
CURC
CURC
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 6th (7:16.93)
Crew
#1
CURC
Malia Parsons (stroke), Alyssa McCartin, Beth Dunbar, Holly Prickett, Grace Cameron, Amy Reddish, Zoe Millar, Keely Tasker + Georgie Lindsay (cox)
Coached by: Armin Svoboda & Alex Kennedy
- Click to expand crew ⇨
CURC
CURC
Canterbury
Canterbury
- A Final: placed 4th (7:32.73)
Event
19
M Snr 2X
Sponsored by: Pat McQuinn
Crew
#1
CURC
- Click to expand crew ⇨
CURC
CURC
Canterbury
Canterbury
Event
19
M Snr 2X
Sponsored by: Pat McQuinn
Crew
#2
CURC
- Click to expand crew ⇨
CURC
CURC
Canterbury
Canterbury
- Heat 3: scratched
Crew
#1
CUR*
Composite crew. Coached by: Simon Smith
- Click to expand crew ⇨
CUR*
CUR*
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 6th (7:27.41)
Crew
#1
CURC
Coached by: Armin Svoboda & Alex Kennedy
- Click to expand crew ⇨
CURC
CURC
Canterbury
Canterbury
- Heat 4: placed 2nd (8:27.33)
- Semi-final 1: placed 8th (8:29.79)
- B Final: scratched
Crew
#2
CURC
Coached by: Armin Svoboda & Alex Kennedy
- Click to expand crew ⇨
CURC
CURC
Canterbury
Canterbury
- Heat 3: placed 4th (8:30.29)
Crew
#3
CURC
- Click to expand crew ⇨
CURC
CURC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 7th (8:50.60)
Crew
#1
CURC
Coached by: Alex Kennedy & Armin Svoboda
- Click to expand crew ⇨
CURC
CURC
Canterbury
Canterbury
- Heat 5: placed 5th (8:03.38)
Crew
#1
CURC
Alex Kennedy (stroke), Armin Svoboda jnr, Mark Taylor, George Howat, Lawson Morris-Whyte, Jamie Wolfe, Nathan Luff, Will Rattray + Georgie Lindsay (cox)
Coached by: Alex Kennedy & Armin Svoboda
- Click to expand crew ⇨
CURC
CURC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
CURC
- Click to expand crew ⇨
CURC
CURC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
CURC
Coached by: Armin Svoboda & Alex Kennedy
- Click to expand crew ⇨
CURC
CURC
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 7th (8:28.02)
Crew
#2
CURC
Coached by: Armin Svoboda & Alex Kennedy
- Click to expand crew ⇨
CURC
CURC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
CUR*
Composite crew. Coached by: Alex Kennedy & Armin Svoboda
- Click to expand crew ⇨
CUR*
CUR*
Canterbury
Canterbury
- Heat 3: placed 3rd (6:34.79)
- Repechage 1: placed 2nd (6:35.71)
- B Final: placed 1st (6:40.78)
Crew
#1
CURC
Coached by: Armin Svoboda & Alex Kennedy
- Click to expand crew ⇨
CURC
CURC
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 3rd (7:58.54)
- Repechage 1: placed 1st (7:54.97)
- A Final: placed 5th (7:54.41)
Crew
#2
CURC
Coached by: Armin Svoboda & Alex Kennedy
- Click to expand crew ⇨
CURC
CURC
Canterbury
Canterbury
- Heat 3: placed 6th (8:26.04)
- Repechage 2: placed 4th (8:27.85)
- B Final: placed 7th (8:29.08)
Crew
#1
CURC
Coached by: Alex Kennedy & Armin Svoboda
- Click to expand crew ⇨
CURC
CURC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 4th (8:01.43)
- Repechage 2: placed 2nd (7:40.04)
- B Final: scratched
Crew
#1
CURC
Coached by: Alex Kennedy & Armin Svoboda
- Click to expand crew ⇨
CURC
CURC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
CURC
Coached by: Armin Svoboda & Alex Kennedy
- Click to expand crew ⇨
CURC
CURC
Canterbury
Canterbury
- Heat 3: placed 6th (8:57.74)
- Repechage 2: placed 5th (8:58.41)
- B Final: placed 1st (8:47.29)
Social