Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
A Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#6
TIMC
Coached by: Brian Smith & Hooper Kelly-Smith
|
||||
Entity
OBHC
OBHC
Otago |
Crew
#1
OBHC
Coached by: Kirsty Dunhill & Edward Clark
|
||||
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
|
||||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
||||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Brett Henry & Leanne Henry
|
||||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
|
||||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Nick Dawe & Giacomo Galano
Boat: WERC5 (H)
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#3
TGAC
|
||||
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#1
COMC
Coached by: Mike Ruiterman
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
|
||||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
Coached by: Patrick Davenport
|
||||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Steeple
|
||||
Entity
WNKC
WNKC
Otago |
Crew
#1
WNKC
Coached by: Matt Rickard & David Ayres
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#5
AVNC
|
Semi-final 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
OBHC
OBHC
Otago |
Crew
#1
OBHC
Coached by: Kirsty Dunhill & Edward Clark
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#6
TIMC
Coached by: Brian Smith & Hooper Kelly-Smith
|
|||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Brett Henry & Leanne Henry
|
|||
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#1
COMC
Coached by: Mike Ruiterman
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#5
AVNC
|
|||
Entity
WNKC
WNKC
Otago |
Crew
#1
WNKC
Coached by: Matt Rickard & David Ayres
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#2
TGAC
|
Semi-final 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Nick Dawe & Giacomo Galano
Boat: WERC5 (H)
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
|
|||
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#3
TGAC
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
Coached by: Patrick Davenport
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Steeple
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
OBHC
OBHC
Otago |
Crew
#1
OBHC
Coached by: Kirsty Dunhill & Edward Clark
|
|||
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#2
TGAC
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#3
HWBC
Coached by: Ross Webb & Doc McDonald
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#3
NSHC
Coached by: Patrick Davenport
|
|||
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#1
INVC
Coached by: Joe Findley
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#2
CTYC
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#6
TIMC
Coached by: Brian Smith & Hooper Kelly-Smith
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Patrick Davenport
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Ross Webb & Doc McDonald
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
|
|||
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#1
PORC
Coached by: Jonathan Debbage
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#4
WELC
Coached by: Chris Jones
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Nick Dawe & Giacomo Galano
Boat: WERC5 (H)
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
|||
Entity
PICC
PICC
Marlborough |
Crew
#1
PICC
Coached by: Cynthia De Joux
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
|
|||
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#2
PORC
Coached by: Jonathan Debbage
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#3
CTYC
|
Heat 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Steeple
|
|||
Entity
WNKC
WNKC
Otago |
Crew
#1
WNKC
Coached by: Matt Rickard & David Ayres
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Nick Dawe & Giacomo Galano
Boat: S-Michael Chandler
|
|||
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#2
COMC
Coached by: Mike Ruiterman
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#2
HWBC
Coached by: Ross Webb & Doc McDonald
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#4
AVNC
|
|||
Entity
BLEC
BLEC
Marlborough |
Crew
#1
BLEC
Coached by: John Robinson
|
Heat 5 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#3
TGAC
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Brett Henry & Leanne Henry
|
|||
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#1
COMC
Coached by: Mike Ruiterman
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#1
CAMC
Coached by: Louise Beaumont
|
|||
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Alex Kennedy & Armin Svoboda
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#3
AVNC
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#2
AKLC
Coached by: Michael Smyth & Matthew Duffett
|
Heat 6 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#5
AVNC
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
Coached by: Patrick Davenport
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#2
MERC
Coached by: Brett Henry & Leanne Henry
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#2
CAMC
Coached by: Louise Beaumont
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
|
Social