Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
A Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#1
TIMC
Coached by: Brian Smith & Hooper Kelly-Smith
|
||||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jodi Haskell & Philippa Baker-Hogan
|
||||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
Coached by: Joe Bennion
|
||||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Charles Haggie
|
||||
Entity
BLEC
BLEC
Marlborough |
Crew
#1
BLEC
Coached by: John Robinson
|
||||
Entity
CROC
CROC
Otago |
Crew
#1
CROC
Coached by: Maude O'Connell
|
||||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
||||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
CROC
CROC
Otago |
Crew
#2
CROC
Coached by: Maude O'Connell
|
||||
Entity
UNCC
UNCC
Canterbury |
Crew
#1
UNCC
Coached by: Jim Little
|
||||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#2
AKLC
Coached by: Michael Smyth & Matthew Duffett
|
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Ben Tyson
|
||||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#2
PETC
Coached by: Kevin Stevenson
|
||||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#2
TIMC
Coached by: Brian Smith & Hooper Kelly-Smith
|
||||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#2
CAMC
Coached by: Louise Beaumont
|
||||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#2
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
Semi-final 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
BLEC
BLEC
Marlborough |
Crew
#1
BLEC
Coached by: John Robinson
|
|||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
Coached by: Joe Bennion
|
|||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|||
Entity
CROC
CROC
Otago |
Crew
#1
CROC
Coached by: Maude O'Connell
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#2
AKLC
Coached by: Michael Smyth & Matthew Duffett
|
|||
Entity
UNCC
UNCC
Canterbury |
Crew
#1
UNCC
Coached by: Jim Little
|
|||
Entity
CROC
CROC
Otago |
Crew
#2
CROC
Coached by: Maude O'Connell
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#2
PETC
Coached by: Kevin Stevenson
|
|||
Entity
BLEC
BLEC
Marlborough |
Crew
#2
BLEC
Coached by: John Robinson
|
Semi-final 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#1
TIMC
Coached by: Brian Smith & Hooper Kelly-Smith
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jodi Haskell & Philippa Baker-Hogan
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Charles Haggie
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Ben Tyson
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#2
TIMC
Coached by: Brian Smith & Hooper Kelly-Smith
|
|||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#2
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#2
CAMC
Coached by: Louise Beaumont
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CROC
CROC
Otago |
Crew
#1
CROC
Coached by: Maude O'Connell
|
|||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#2
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#2
PETC
Coached by: Kevin Stevenson
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Brett Henry & Leanne Henry
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#4
TIMC
Coached by: Brian Smith & Hooper Kelly-Smith
|
|||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#2
NELC
Coached by: Joe Bennion
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
Coached by: Joe Bennion
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jodi Haskell & Philippa Baker-Hogan
|
|||
Entity
CROC
CROC
Otago |
Crew
#2
CROC
Coached by: Maude O'Connell
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Patrick Davenport
Boat: Te Wop
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Michael Smyth & Matthew Duffett
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#2
MERC
Coached by: Brett Henry & Leanne Henry
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#2
HAMC
Coached by: Charles Haggie
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Charles Haggie
|
|||
Entity
BLEC
BLEC
Marlborough |
Crew
#1
BLEC
Coached by: John Robinson
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Ben Tyson
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#2
AKLC
Coached by: Michael Smyth & Matthew Duffett
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#3
TIMC
Coached by: Brian Smith & Hooper Kelly-Smith
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#1
CAMC
Coached by: Louise Beaumont
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: Ben Tyson
|
Heat 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#2
TIMC
Coached by: Brian Smith & Hooper Kelly-Smith
|
|||
Entity
UNCC
UNCC
Canterbury |
Crew
#1
UNCC
Coached by: Jim Little
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#2
CAMC
Coached by: Louise Beaumont
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#3
CLIC
Coached by: Jodi Haskell & Philippa Baker-Hogan
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#2
HWBC
Coached by: Ross Webb
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Gareth Arnold
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Coached by: David Carr-Smith & Freddie Beaumont
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#2
TGAC
|
Heat 5 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#1
TIMC
Coached by: Brian Smith & Hooper Kelly-Smith
|
|||
Entity
BLEC
BLEC
Marlborough |
Crew
#2
BLEC
Coached by: John Robinson
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
|
|||
Entity
TWLC
TWLC
Canterbury |
Crew
#1
TWLC
Coached by: Kelvin
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Kevin Stevenson
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#3
WKOC
Coached by: Ben Tyson
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#2
CLIC
Coached by: Philippa Baker-Hogan & Jodi Haskell
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: David Carr-Smith & Nikki Cryer
|
Social