You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Crew
#1
AVNC
Will Gilbert (stroke), Zackary Rumble, Ben Mason, Oli Taylor, Phoebe Collier, Harriet Williams, Sally Wylaars, Macaela Turfus + Annabelle Scott (cox)
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- A Final: placed 1st (1:24.12)
Crew
#1
AVNC
Coached by: Gareth Arnold
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Coached by: Ivana Giacon & Mollie Weston
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 3rd (9:08.20)
- Semi-final 1: placed 6th (9:29.57)
- B Final: placed 4th (9:00.18)
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 3: placed 1st (7:09.76)
- Semi-final 1: placed 1st (6:57.24)
- A Final: placed 6th (7:04.13)
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 5: placed 5th (8:26.26)
- Repechage 3: placed 4th (8:13.25)
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Coached by: Gareth Arnold
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Coached by: Logan Keys & Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Coached by: Mollie Weston & Ivana Giacon
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 4th (8:50.83)
- Repechage 1: placed 6th (8:51.24)
- B Final: placed 2nd (8:51.36)
Crew
#1
AVNC
Coached by: Gareth Arnold
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 2nd (8:16.79)
- Repechage 2: placed 1st (8:09.80)
- Semi-final 1: placed 2nd (8:13.93)
- A Final: placed 7th (8:16.04)
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 1st (7:12.74)
- Semi-final 1: placed 1st (7:14.50)
- A Final: placed 6th (7:24.48)
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 3rd (6:31.46)
- Repechage 1: placed 1st (6:43.61)
- A Final: placed 3rd (6:38.22)
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 3rd (6:48.38)
- Semi-final 1: placed 2nd (6:58.58)
- A Final: placed 2nd (6:53.29)
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 5th (7:47.74)
- Repechage 1: result (DNS)
Crew
#1
AVNC
Eliza Roxborough-Judd (stroke), Jessica Tavendale, Claudia Kinder, Sarah Pahlen, Maddie Mitchell, Penny Young, Alexandra Kinder, Emma Inglis + Lydia Pye (cox)
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Robert Clifford (stroke), Ashley Pont, Gus Higgie, Andrew Morse, Robert Walls-Harris, Rory Smyth, James Walsh, Thomas Hawley + Gabrielle Fuller (cox)
Coached by: Gareth Arnold
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 4: placed 3rd (7:40.74)
- Repechage 5: placed 1st (7:44.11)
- Quarter-final 2: placed 2nd (7:36.80)
- Semi-final 1: placed 7th (7:41.75)
- B Final: scratched
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 2nd (7:33.06)
- Semi-final 2: placed 5th (7:37.38)
- B Final: scratched
Crew
#1
AVNC
Coached by: Gareth Arnold
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 2nd (7:17.75)
- Semi-final 1: placed 2nd (7:24.38)
- A Final: placed 6th (7:28.76)
Crew
#1
AVNC
Scott Shackleton (stroke), Will Johnston, Oli Taylor, Hunter Pethers-Boak, Sam Horgan, Thomas Cummack, Matthew White, Oliver Fahey + Annabelle Scott (cox)
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Harriet Williams (stroke), Phoebe Collier, Macaela Turfus, Sally Wylaars, Arlia O'Sullivan, Sarah Pahlen, Tyler Stewart, Christina Blackford + Lydia Pye (cox)
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Coached by: Tim Hopkins
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Coached by: Gareth Arnold
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 3: placed 1st (8:25.51)
- Semi-final 2: placed 3rd (8:08.50)
- A Final: placed 4th (7:58.89)
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Samantha Wing (stroke), Lucy Brown, Ella Farrell, Samantha Caffell, Emma Fitzpatrick, Millie Smyth, Danielle Ewen, Alyse Johnson + Gabrielle Fuller (cox)
Coached by: Gareth Arnold
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Lucas MacDonald (stroke), James Tavendale, Lachlan Nicholas, Louie Murden, Elliot Stanley, Lewis Meates, Josh Kelly, William Thomas + Annabelle Scott (cox)
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates & Logan Keys
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Coached by: Macela Turfus
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Sophie Hunter (stroke), Lucy Rae, Jarrah Tau-Manuel, Caitlyn Penney, Amy Rendel, Belle Shanks, Richelle Fernandes, Alana Hilary + Francessca Armstrong (cox)
Coached by: Mollie Weston & Ivana Giacon
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Coached by: Gareth Arnold
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 3rd (7:50.11)
- Repechage 2: placed 1st (7:52.41)
- A Final: placed 7th (7:56.18)
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 1st (6:23.67)
- Semi-final 1: placed 1st (6:22.00)
- A Final: placed 1st (6:16.79)
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 4th (7:17.39)
- Semi-final 2: placed 5th (7:13.44)
- B Final: result (DNS)
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 3: placed 1st (7:43.85)
- Semi-final 2: placed 1st (7:50.19)
- A Final: placed 1st (7:34.77)
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Tom Rutherford (stroke), Sam Long, Angus Hill, James McLaren, Fergus Rutledge, Ethan Allison, Lachlan Odlin, Henry Farrell + Emily Davis (cox)
Coached by: Tim Hopkins
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Coached by: Mollie Weston & Ivana Giacon
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 4th (8:33.51)
- Repechage 1: placed 5th (8:46.48)
- B Final: placed 1st (8:28.18)
Crew
#1
AVNC
Coached by: Gareth Arnold
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 4: placed 1st (8:55.47)
- Semi-final 2: placed 6th (8:59.15)
- B Final: placed 4th (8:56.58)
Crew
#1
AVNC
Coached by: Gareth Arnold
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 3: placed 4th (7:49.11)
- Repechage 2: placed 1st (7:57.71)
- Semi-final 2: placed 4th (7:48.61)
- A Final: placed 4th (7:47.41)
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 4: placed 3rd (7:24.50)
- Repechage 5: placed 1st (7:34.86)
- Semi-final 2: placed 3rd (7:29.44)
- A Final: placed 6th (7:19.09)
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 3: placed 2nd (8:16.54)
- Semi-final 1: placed 4th (8:27.27)
- A Final: placed 7th (8:15.52)
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 2nd (7:29.61)
- Semi-final 2: placed 5th (7:22.54)
- B Final: placed 1st (7:19.46)
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
- Click to expand crew ⇨
AVNC
AVNC
Canterbury
Canterbury
Social