You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Crew
#2
PETC
Coached by: Andrew Bird
Boat: Raewyn
Boat: Raewyn
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 4th (7:50.04)
- Repechage 4: result (DNS)
- Semi-final 1: placed 9th (7:37.86)
Crew
#2
PETC
Gemma van der Westhuizen (stroke), Renee Payne, Stella Hill, Lily Casley + Drea Hazelwood-Search (cox)
Coached by: Tracey Gardiner & Kevin Stevenson
Boat: Lyvania
Boat: Lyvania
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 6th (9:29.83)
- Repechage 1: placed 7th (9:32.17)
- B Final: placed 3rd (9:07.52)
Crew
#2
PETC
Coached by: Graham Pudney & Fiona Burney
Boat: Ann-Marie
Boat: Ann-Marie
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 4: placed 5th (8:56.46)
- Repechage 2: scratched
Crew
#2
PETC
Coached by: Tracey Gardiner & Kevin Stevenson
Boat: Lyvania
Boat: Lyvania
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
Crew
#2
PETC
Coached by: Andrew Bird
Boat: Norma
Boat: Norma
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 8th (8:11.75)
- Repechage 7: result (NRR)
- Semi-final 2: placed 9th (8:26.85)
Crew
#2
PETC
Coached by: Graham Pudney & Fiona Burney
Boat: Raewyn
Boat: Raewyn
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 2nd (8:36.18)
- Semi-final 2: placed 5th (8:24.93)
- B Final: placed 1st (8:12.86)
Crew
#2
PETC
Kaitlyn Burtenshaw (stroke), Madison Sakalia-Andreasen, Peyton Loader, Sophia Avery + Cecily Holland (cox)
Coached by: Fiona Burney & Graham Pudney
Boat: Lyvania
Boat: Lyvania
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 7th (8:37.82)
- Repechage 2: placed 5th (8:28.19)
- B Final: placed 5th (8:20.60)
Crew
#2
PETC
Coached by: Tracey Gardiner & Kevin Stevenson
Boat: Lyvania
Boat: Lyvania
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
Crew
#2
PETC
Gemma van der Westhuizen (stroke), Gabrielle Greally, Grace Hulse-Phear, Lily Casley + Annabel Dee (cox)
Coached by: Kevin Stevenson & Tracey Gardiner
Boat: Lyvania
Boat: Lyvania
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 3rd (8:45.34)
- Repechage 1: placed 3rd (8:34.73)
- A Final: placed 8th (8:42.06)
Crew
#2
PETC
Coached by: Ella Pudney & Brook Walker
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 3: placed 4th (8:26.74)
- Semi-final 1: placed 6th (8:32.93)
- B Final: placed 5th (8:21.29)
Social