You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
note: ctrl+click the previous/next event above to apply current filters to those events
A Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Robbie Manson & Hugo Verdonk
Boat: Z-RPC MB (Unnamed)
|
||||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
Coached by: Simon Aubrey
|
||||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Alex Meates
|
||||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
Coached by: Ian McKinnon
|
||||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#3
DUAC
|
||||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Nick Dawe & Robbie Manson
Boat: Mahi 2 (M)
|
||||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#2
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
Semi-final 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#2
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
Coached by: Ian McKinnon
|
|||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#3
DUAC
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Robbie Manson & Hugo Verdonk
Boat: Z-RPC MB (Unnamed)
|
|||
Entity
UNCC
UNCC
Canterbury |
Crew
#1
UNCC
Coached by: Deb Hymers-Ross & Stuart Wade
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#11
AKLC
Coached by: Brent Leach
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Charles Haggie
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
Boat: Slade
|
Quarter-final 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Robbie Manson & Hugo Verdonk
Boat: Z-RPC MB (Unnamed)
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#4
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Steeple
|
|||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
Coached by: Ian McKinnon
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#3
TGAC
Coached by: Simon Aubrey
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#3
WESC
Coached by: Nick Dawe & Robbie Manson
Boat: WERC5 (H)
|
|||
Entity
CROC
CROC
Otago |
Crew
#1
CROC
Coached by: Maude O'Connell
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#1
TIMC
Coached by: Glen Patterson & Dean Milne
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#1
CAMC
Coached by: Louise Beaumont
|
Repechage 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Darryn Van Der Sandt
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#22
CAMC
Coached by: Megan Glenn
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#1
CAMC
Coached by: Louise Beaumont
|
|||
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#2
WRAC
Coached by: Mark James & Kaye Surgenor
|
|||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#1
HKIC
Coached by: Franklin Hamilton
|
|||
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#1
INVC
Coached by: Julie Dyer & Ian Smith
|
|||
Entity
CROC
CROC
Otago |
Crew
#2
CROC
Coached by: Maude O'Connell
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#3
WESC
Coached by: Nick Dawe & Robbie Manson
Boat: WERC5 (H)
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Darryn Van Der Sandt
|
|||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#3
DUAC
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#21
CAMC
Coached by: Megan Glenn
|
|||
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#1
COMC
Coached by: Mike Ruiterman
|
|||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#2
HKIC
Coached by: Franklin Hamilton
|
|||
Entity
TGSC
TGSC
Auckland |
Crew
#1
TGSC
Coached by: Ian Bright
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#2
PETC
Coached by: Andrew Bird
Boat: Norma
|
|||
Entity
CROC
CROC
Otago |
Crew
#4
CROC
Coached by: Maude O'Connell
|
Social