Event Sponsor
Day sheets: NZ Rowing Champs
These are the day sheets for the 2023 NZ Rowing Championships.
click a filter below to remove it
Tuesday, 14th February 2023
Race 109 (E) @ 17:06: Heat 1 | ||
---|---|---|
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#1
INVC
Coached by: Julie Dyer & Kevin Flutey
|
|
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
Coached by: Tim Babbage
|
|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Steve Wills
|
|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
Coached by: Chris Everitt
|
|
Entity
OGHC
OGHC
Otago |
Crew
#1
OGHC
Coached by: Matt Thompson
|
|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams
|
|
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
Coached by: Josh Schmidt
|
|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#2
CLIC
Coached by: Gus Berghan
|
Race 110 (F) @ 17:10: Heat 2 | ||
---|---|---|
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#2
WTUC
Coached by: John Morrison
Boat: Pvt Bates 1x
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: David Lindstrom
|
|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#4
WKOC
Coached by: Steve Wills
|
|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Chris Everitt
|
|
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Nick Dawe & Emma Napper
|
|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Nathan Wallace
Boat: Hudson
|
Race 111 (G) @ 17:14: Heat 3 | ||
---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#3
WKOC
Coached by: Steve Wills
|
|
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#1
HKIC
Coached by: Franklin Hamilton
|
|
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#1
WTUC
Coached by: John Morrison
Boat: Pvt 1X
|
|
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Blair Currie
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Tim Hopkins
|
|
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#1
TIMC
Coached by: Dean Milne
|
|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: Steve Wills
|
Scratched crews. Any crew with a red scrawl over it (e.g. ) was scratched after being drawn in the race.
Wednesday, 15th February 2023
Race 196 (Y) @ 16:30: Repechage 1 | ||
---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: Steve Wills
|
|
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#1
INVC
Coached by: Julie Dyer & Kevin Flutey
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: David Lindstrom
|
|
Entity
OGHC
OGHC
Otago |
Crew
#1
OGHC
Coached by: Matt Thompson
|
|
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#1
HKIC
Coached by: Franklin Hamilton
|
|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Nathan Wallace
Boat: Hudson
|
Thursday, 16th February 2023
Race 246 (O) @ 14:14: Semi-final 1 | ||
---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: Steve Wills
|
|
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#1
TIMC
Coached by: Dean Milne
|
|
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
Coached by: Tim Babbage
|
|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Chris Everitt
|
|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
Coached by: Chris Everitt
|
|
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#1
WTUC
Coached by: John Morrison
Boat: Pvt 1X
|
|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Nick Dawe & Emma Napper
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: David Lindstrom
|
Race 247 (P) @ 14:18: Semi-final 2 | ||
---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Nathan Wallace
Boat: Hudson
|
|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#4
WKOC
Coached by: Steve Wills
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Tim Hopkins
|
|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams
|
|
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Blair Currie
|
|
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
Coached by: Josh Schmidt
|
|
Entity
OGHC
OGHC
Otago |
Crew
#1
OGHC
Coached by: Matt Thompson
|
Friday, 17th February 2023
This Friday day sheet is empty.
Saturday, 18th February 2023
Race 348 (M) @ 14:15: B Final | ||
---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: Steve Wills
|
|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Nathan Wallace
Boat: Hudson
|
|
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#1
TIMC
Coached by: Dean Milne
|
|
Entity
OGHC
OGHC
Otago |
Crew
#1
OGHC
Coached by: Matt Thompson
|
|
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#1
WTUC
Coached by: John Morrison
Boat: Pvt 1X
|
|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#4
WKOC
Coached by: Steve Wills
|
|
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
Coached by: Tim Babbage
|
|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams
|
Race 349 (N) @ 14:20: A Final | ||
---|---|---|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: David Lindstrom
|
|
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Chris Everitt
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Tim Hopkins
|
|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
Coached by: Chris Everitt
|
|
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Blair Currie
|
|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Nick Dawe & Emma Napper
|
|
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
Coached by: Josh Schmidt
|
Scratched crew. The crew with a red scrawl over it (i.e. ) was scratched after being drawn in the race.
Social