Event Sponsor
Day sheets: NZ Rowing Champs
These are the day sheets for the 2023 NZ Rowing Championships.
click a filter below to remove it
Tuesday, 14th February 2023
Race 112 (H) @ 17:18: Heat 1 | ||
---|---|---|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Greg Cox
|
|
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Peter Mills & Peter Mason
|
|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Ben Tyson
|
|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Lewis Morrell
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Will Meates
|
|
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
|
|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Emma Phelps & Jessica Turfrey
Boat: Andrew Crosland
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#3
AVNC
Coached by: Gareth Arnold
|
Race 113 (I) @ 17:22: Heat 2 | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Matiu
|
|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Hugo Verdonk
|
|
Entity
HRFC
HRFC
non-NZ |
Crew
#1
HRFC
Coached by: Nigel Fraser & Gabe Reynolds
|
|
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Alex Kennedy
|
|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Brett Henry & Leanne Henry
|
|
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
|
|
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
Coached by: Josh Schmidt
|
Race 114 (J) @ 17:26: Heat 3 | ||
---|---|---|
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#2
OAMC
|
|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#3
NSHC
Coached by: Liam Avery
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Will Meates
|
|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
Coached by: Lewis Morrell
|
|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Matt Mannington
|
|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Hugo Verdonk & Nick Dawe
|
|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Vlado
|
Wednesday, 15th February 2023
Race 197 (Z) @ 16:34: Repechage 1 | ||
---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Emma Phelps & Jessica Turfrey
Boat: Andrew Crosland
|
|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Matt Mannington
|
|
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
|
|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Brett Henry & Leanne Henry
|
|
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#2
OAMC
|
Race 198 (A) @ 16:38: Repechage 2 | ||
---|---|---|
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
Coached by: Josh Schmidt
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#3
AVNC
Coached by: Gareth Arnold
|
|
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
|
|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Vlado
|
Thursday, 16th February 2023
Race 248 (Q) @ 14:22: Semi-final 1 | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Vlado
|
|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#3
NSHC
Coached by: Liam Avery
|
|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Ben Tyson
|
|
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Alex Kennedy
|
|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Lewis Morrell
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Will Meates
|
|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Hugo Verdonk
|
|
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
|
Race 249 (R) @ 14:26: Semi-final 2 | ||
---|---|---|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Matt Mannington
|
|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Matiu
|
|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
Coached by: Lewis Morrell
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Will Meates
|
|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Hugo Verdonk & Nick Dawe
|
|
Entity
HRFC
HRFC
non-NZ |
Crew
#1
HRFC
Coached by: Nigel Fraser & Gabe Reynolds
|
|
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Peter Mills & Peter Mason
|
|
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
|
Scratched crew. The crew with a red scrawl over it (i.e. ) was scratched after being drawn in the race.
Friday, 17th February 2023
This Friday day sheet is empty.
Saturday, 18th February 2023
Race 350 (O) @ 14:25: B Final | ||
---|---|---|
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Peter Mills & Peter Mason
|
|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#3
NSHC
Coached by: Liam Avery
|
|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
Coached by: Lewis Morrell
|
|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Ben Tyson
|
|
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
|
|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Vlado
|
|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Matt Mannington
|
Race 351 (P) @ 14:30: A Final | ||
---|---|---|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Hugo Verdonk
|
|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Matiu
|
|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Lewis Morrell
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Will Meates
|
|
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Alex Kennedy
|
|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Hugo Verdonk & Nick Dawe
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Will Meates
|
|
Entity
HRFC
HRFC
non-NZ |
Crew
#1
HRFC
Coached by: Nigel Fraser & Gabe Reynolds
|
Scratched crews. Any crew with a red scrawl over it (e.g. ) was scratched after being drawn in the race.
Social