Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
A Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Lance O'Brien & Gabe Reynolds
|
||||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Hasan Pathan
Boat: Lynette Skelton (L)
|
||||
Entity
TWLC
TWLC
Canterbury |
Crew
#1
TWLC
Coached by: Kelvin Maker
|
||||
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#1
WTUC
Coached by: Scott Arlett
Boat: Muir
|
||||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Maleponi Vaioleti
|
||||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
|
||||
Entity
TGSC
TGSC
Auckland |
Crew
#1
TGSC
Coached by: Epernay Norman & Ian Bright
|
||||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Hasan Pathan
Boat: Roger McGarry (H)
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#1
INVC
Coached by: George Kempton & Shaun Wilks
|
||||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Jessica Turfrey & Emma Phelps
Boat: Andrew Crosland
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: James Lilley
|
||||
Entity
TWLC
TWLC
Canterbury |
Crew
#3
TWLC
Coached by: Kelvin Maker
|
||||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#2
OAMC
|
||||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Gus Berghan
|
||||
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#2
INVC
Coached by: George Kempton & Shaun Wilks
|
||||
Entity
TWLC
TWLC
Canterbury |
Crew
#2
TWLC
Coached by: Kelvin Maker
|
Semi-final 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TWLC
TWLC
Canterbury |
Crew
#1
TWLC
Coached by: Kelvin Maker
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Lance O'Brien & Gabe Reynolds
|
|||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
|
|||
Entity
TGSC
TGSC
Auckland |
Crew
#1
TGSC
Coached by: Epernay Norman & Ian Bright
|
|||
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#1
INVC
Coached by: George Kempton & Shaun Wilks
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: James Lilley
|
|||
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#2
INVC
Coached by: George Kempton & Shaun Wilks
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Gus Berghan
|
Semi-final 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Hasan Pathan
Boat: Lynette Skelton (L)
|
|||
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#1
WTUC
Coached by: Scott Arlett
Boat: Muir
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Maleponi Vaioleti
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Hasan Pathan
Boat: Roger McGarry (H)
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Jessica Turfrey & Emma Phelps
Boat: Andrew Crosland
|
|||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#2
OAMC
|
|||
Entity
TWLC
TWLC
Canterbury |
Crew
#3
TWLC
Coached by: Kelvin Maker
|
|||
Entity
TWLC
TWLC
Canterbury |
Crew
#2
TWLC
Coached by: Kelvin Maker
|
Repechage 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TGSC
TGSC
Auckland |
Crew
#1
TGSC
Coached by: Epernay Norman & Ian Bright
|
|||
Entity
TWLC
TWLC
Canterbury |
Crew
#3
TWLC
Coached by: Kelvin Maker
|
|||
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#2
INVC
Coached by: George Kempton & Shaun Wilks
|
|||
Entity
TWLC
TWLC
Canterbury |
Crew
#2
TWLC
Coached by: Kelvin Maker
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Coached by: Jessica Turfrey & Emma Phelps
Boat: Gemini SLR
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Alice Dyson
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#2
CLIC
Coached by: Gus Berghan
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TWLC
TWLC
Canterbury |
Crew
#1
TWLC
Coached by: Kelvin Maker
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Maleponi Vaioleti
|
|||
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#1
INVC
Coached by: George Kempton & Shaun Wilks
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Hasan Pathan
Boat: Roger McGarry (H)
|
|||
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#2
INVC
Coached by: George Kempton & Shaun Wilks
|
|||
Entity
TWLC
TWLC
Canterbury |
Crew
#3
TWLC
Coached by: Kelvin Maker
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#2
CLIC
Coached by: Gus Berghan
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Lance O'Brien & Gabe Reynolds
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Hasan Pathan
Boat: Lynette Skelton (L)
|
|||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
|
|||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#2
OAMC
|
|||
Entity
TWLC
TWLC
Canterbury |
Crew
#2
TWLC
Coached by: Kelvin Maker
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Coached by: Jessica Turfrey & Emma Phelps
Boat: Gemini SLR
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#1
WTUC
Coached by: Scott Arlett
Boat: Muir
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: James Lilley
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Jessica Turfrey & Emma Phelps
Boat: Andrew Crosland
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Gus Berghan
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Alice Dyson
|
|||
Entity
TGSC
TGSC
Auckland |
Crew
#1
TGSC
Coached by: Epernay Norman & Ian Bright
|
Social