Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
A Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Alex Kennedy
|
||||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Lewis Morrell
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Will Meates
|
||||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Hugo Verdonk & Nick Dawe
|
||||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Matiu
|
||||
Entity
HRFC
HRFC
non-NZ |
Crew
#1
HRFC
Coached by: Nigel Fraser & Gabe Reynolds
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Will Meates
|
||||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Hugo Verdonk
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
|
||||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Matt Mannington
|
||||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#3
NSHC
Coached by: Liam Avery
|
||||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Vlado
|
||||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Peter Mills & Peter Mason
|
||||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
Coached by: Lewis Morrell
|
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Ben Tyson
|
Semi-final 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Alex Kennedy
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Lewis Morrell
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Will Meates
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Hugo Verdonk
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Ben Tyson
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#3
NSHC
Coached by: Liam Avery
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Vlado
|
|||
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
|
Semi-final 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Will Meates
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Hugo Verdonk & Nick Dawe
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Matiu
|
|||
Entity
HRFC
HRFC
non-NZ |
Crew
#1
HRFC
Coached by: Nigel Fraser & Gabe Reynolds
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
Coached by: Lewis Morrell
|
|||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Peter Mills & Peter Mason
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Matt Mannington
|
Repechage 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Matt Mannington
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Brett Henry & Leanne Henry
|
|||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#2
OAMC
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Emma Phelps & Jessica Turfrey
Boat: Andrew Crosland
|
Repechage 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Vlado
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#3
AVNC
Coached by: Gareth Arnold
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
Coached by: Josh Schmidt
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Lewis Morrell
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Will Meates
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Ben Tyson
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Peter Mills & Peter Mason
|
|||
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#3
AVNC
Coached by: Gareth Arnold
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Emma Phelps & Jessica Turfrey
Boat: Andrew Crosland
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Greg Cox
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Alex Kennedy
|
|||
Entity
HRFC
HRFC
non-NZ |
Crew
#1
HRFC
Coached by: Nigel Fraser & Gabe Reynolds
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Hugo Verdonk
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Matiu
|
|||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Brett Henry & Leanne Henry
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
Coached by: Josh Schmidt
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Hugo Verdonk & Nick Dawe
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Will Meates
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
Coached by: Lewis Morrell
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#3
NSHC
Coached by: Liam Avery
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Matt Mannington
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Vlado
|
|||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#2
OAMC
|
Social