Event Sponsor
Day sheets: NZ Rowing Champs
These are the day sheets for the 2024 NZ Rowing Championships.
click a filter below to remove it
Tuesday, 13th February 2024
Race 42 (P) @ 10:37: Heat 1 | ||
---|---|---|
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Alex Kennedy
|
|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
|
|
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
Coached by: Simon Aubrey
|
|
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#2
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#2
AKLC
Coached by: Peter Mills
|
|
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Brook Walker & Ella Pudney
|
|
Entity
DTAC
DTAC
non-NZ |
Crew
#1
DTAC
Coached by: Nick Dawe & George Lawn
|
Race 43 (Q) @ 10:41: Heat 2 | ||
---|---|---|
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
Coached by: Kaye Surgenor & Matt Straker
|
|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
|
|
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Blair Currie & James Ingham
|
|
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Peter Mills
|
|
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
Coached by: Tim Babbage & Phil Knight
|
|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Martin Simoncelli
|
|
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#2
TGAC
Coached by: Simon Aubrey
|
|
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
Coached by: Josh Schmidt
|
Scratched crew. The crew with a red scrawl over it (i.e. ) was scratched after being drawn in the race.
Wednesday, 14th February 2024
Race 174 (Q) @ 12:01: Repechage 1 | ||
---|---|---|
Entity
DTAC
DTAC
non-NZ |
Crew
#1
DTAC
Coached by: Nick Dawe & George Lawn
|
|
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Alex Kennedy
|
|
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#2
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
Coached by: Kaye Surgenor & Matt Straker
|
|
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#2
TGAC
Coached by: Simon Aubrey
|
Race 175 (R) @ 12:05: Repechage 2 | ||
---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Martin Simoncelli
|
|
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
Coached by: Tim Babbage & Phil Knight
|
|
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
Coached by: Josh Schmidt
|
|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Brook Walker & Ella Pudney
|
|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
|
|
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#2
AKLC
Coached by: Peter Mills
|
Scratched crews. Any crew with a red scrawl over it (e.g. ) was scratched after being drawn in the race.
Thursday, 15th February 2024
This Thursday day sheet is empty.
Friday, 16th February 2024
Race 304 (Z) @ 11:35: B Final | ||
---|---|---|
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
Coached by: Tim Babbage & Phil Knight
|
|
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#2
AKLC
Coached by: Peter Mills
|
|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Brook Walker & Ella Pudney
|
|
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Alex Kennedy
|
|
Entity
DTAC
DTAC
non-NZ |
Crew
#1
DTAC
Coached by: Nick Dawe & George Lawn
|
Race 305 (A) @ 11:40: A Final | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
|
|
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
Coached by: Josh Schmidt
|
|
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
Coached by: Simon Aubrey
|
|
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Peter Mills
|
|
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Blair Currie & James Ingham
|
|
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
Coached by: Kaye Surgenor & Matt Straker
|
|
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#2
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
Scratched crews. Any crew with a red scrawl over it (e.g. ) was scratched after being drawn in the race.
Saturday, 17th February 2024
This Saturday day sheet is empty.
Social