Event Sponsor
Day sheets: NZ Rowing Champs
These are the day sheets for the 2024 NZ Rowing Championships.
click a filter below to remove it
Tuesday, 13th February 2024
Race 108 (D) @ 15:52: Heat 1 | ||
---|---|---|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Macela Turfus & Jake Luthi
|
|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#3
CAMC
Coached by: Peter Fraser
|
|
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
Coached by: Kaye Surgenor & Matt Straker
|
|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#4
HWBC
Coached by: Heidi Oliver & Jerry Steenkamer
|
|
Entity
KMJU
KMJU
non-NZ |
Crew
#1
KMJU
|
|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#4
CAMC
Coached by: Chris Thorsen
|
Race 109 (E) @ 15:56: Heat 2 | ||
---|---|---|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#2
CAMC
Coached by: Karl Manson & Josh Toa
|
|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#2
HWBC
Coached by: Ross Webb & Craig Ballantine-Wooley
|
|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Coached by: Brook Walker & Ella Pudney
|
|
Entity
TWLC
TWLC
Canterbury |
Crew
#1
TWLC
Coached by: Kelvin Maker & Sarah Henderson
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Macela Turfus & Jake Luthi
|
|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Matthew Hall
Boat: Weka
|
Race 110 (F) @ 16:00: Heat 3 | ||
---|---|---|
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Chris McAsey & Mike Podesta
|
|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#2
CLIC
Coached by: Jason Williams & Greg Cox
|
|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#11
WKOC
Coached by: Kylee Corboy & Bradley Kingma
|
|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Ross Webb & Craig Ballantine-Wooley
|
|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: Ben Tyson
|
|
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
Race 111 (G) @ 16:04: Heat 4 | ||
---|---|---|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams & Greg Cox
|
|
Entity
TGBC
TGBC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGBC
Coached by: Richard Gee & Nicola Austin
|
|
Entity
SGEC
SGEC
Auckland |
Crew
#11
SGEC
Coached by: Allan Vester
|
|
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#2
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#3
CLIC
Coached by: Jason Williams & Greg Cox
|
|
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#2
HAMC
Coached by: Kamira Haggie
|
Race 112 (H) @ 16:08: Heat 5 | ||
---|---|---|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Nick Dawe & George Lawn
Boat: Mahi 2 (M)
|
|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Matthew Hall
Boat: Rona
|
|
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Blair Currie & James Ingham
|
|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
|
|
Entity
WTMC
WTMC
Auckland |
Crew
#1
WTMC
Coached by: Brian Hawthorne
|
Race 113 (I) @ 16:12: Heat 6 | ||
---|---|---|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#3
HWBC
Coached by: Heidi Oliver & Benita Douglas
|
|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Ben Tyson
|
|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
|
|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#1
CAMC
Coached by: Karl Manson & Josh Toa
|
|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#3
WKOC
Coached by: Ben Tyson
|
Scratched crews. Any crew with a red scrawl over it (e.g. ) was scratched after being drawn in the race.
Wednesday, 14th February 2024
Race 211 (B) @ 16:01: Repechage 1 | ||
---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: Ben Tyson
|
|
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
|
|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#3
CAMC
Coached by: Peter Fraser
|
|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams & Greg Cox
|
Race 212 (C) @ 16:05: Repechage 2 | ||
---|---|---|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#3
CLIC
Coached by: Jason Williams & Greg Cox
|
|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#3
WKOC
Coached by: Ben Tyson
|
|
Entity
TWLC
TWLC
Canterbury |
Crew
#1
TWLC
Coached by: Kelvin Maker & Sarah Henderson
|
|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#4
CAMC
Coached by: Chris Thorsen
|
|
Entity
WTMC
WTMC
Auckland |
Crew
#1
WTMC
Coached by: Brian Hawthorne
|
|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Ross Webb & Craig Ballantine-Wooley
|
Race 213 (D) @ 16:09: Repechage 3 | ||
---|---|---|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
|
|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#3
HWBC
Coached by: Heidi Oliver & Benita Douglas
|
|
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Coached by: Brook Walker & Ella Pudney
|
|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#4
HWBC
Coached by: Heidi Oliver & Jerry Steenkamer
|
|
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#2
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
Race 214 (E) @ 16:13: Repechage 4 | ||
---|---|---|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#2
HWBC
Coached by: Ross Webb & Craig Ballantine-Wooley
|
|
Entity
SGEC
SGEC
Auckland |
Crew
#11
SGEC
Coached by: Allan Vester
|
|
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Chris McAsey & Mike Podesta
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Macela Turfus & Jake Luthi
|
Race 215 (F) @ 16:17: Repechage 5 | ||
---|---|---|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#2
CLIC
Coached by: Jason Williams & Greg Cox
|
|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Nick Dawe & George Lawn
Boat: Mahi 2 (M)
|
|
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#2
HAMC
Coached by: Kamira Haggie
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Macela Turfus & Jake Luthi
|
Scratched crews. Any crew with a red scrawl over it (e.g. ) was scratched after being drawn in the race.
Thursday, 15th February 2024
Race 268 (M) @ 15:45: Semi-final 1 | ||
---|---|---|
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|
Entity
SGEC
SGEC
Auckland |
Crew
#11
SGEC
Coached by: Allan Vester
|
|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#11
WKOC
Coached by: Kylee Corboy & Bradley Kingma
|
|
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
Coached by: Kaye Surgenor & Matt Straker
|
|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Matthew Hall
Boat: Weka
|
|
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#2
HAMC
Coached by: Kamira Haggie
|
|
Entity
WTMC
WTMC
Auckland |
Crew
#1
WTMC
Coached by: Brian Hawthorne
|
|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Coached by: Brook Walker & Ella Pudney
|
Race 269 (N) @ 15:50: Semi-final 2 | ||
---|---|---|
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Chris McAsey & Mike Podesta
|
|
Entity
TWLC
TWLC
Canterbury |
Crew
#1
TWLC
Coached by: Kelvin Maker & Sarah Henderson
|
|
Entity
TGBC
TGBC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGBC
Coached by: Richard Gee & Nicola Austin
|
|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Ben Tyson
|
|
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Blair Currie & James Ingham
|
|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#3
CAMC
Coached by: Peter Fraser
|
|
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Nick Dawe & George Lawn
Boat: Mahi 2 (M)
|
Friday, 16th February 2024
This Friday day sheet is empty.
Saturday, 17th February 2024
Race 366 (K) @ 14:05: B Final | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Matthew Hall
Boat: Weka
|
|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Coached by: Brook Walker & Ella Pudney
|
|
Entity
WTMC
WTMC
Auckland |
Crew
#1
WTMC
Coached by: Brian Hawthorne
|
|
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#2
HAMC
Coached by: Kamira Haggie
|
|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#3
CAMC
Coached by: Peter Fraser
|
|
Entity
TWLC
TWLC
Canterbury |
Crew
#1
TWLC
Coached by: Kelvin Maker & Sarah Henderson
|
|
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Chris McAsey & Mike Podesta
|
|
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
Race 367 (L) @ 14:10: A Final | ||
---|---|---|
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
Coached by: Kaye Surgenor & Matt Straker
|
|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#11
WKOC
Coached by: Kylee Corboy & Bradley Kingma
|
|
Entity
SGEC
SGEC
Auckland |
Crew
#11
SGEC
Coached by: Allan Vester
|
|
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Blair Currie & James Ingham
|
|
Entity
TGBC
TGBC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGBC
Coached by: Richard Gee & Nicola Austin
|
|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Ben Tyson
|
|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Nick Dawe & George Lawn
Boat: Mahi 2 (M)
|
Social