You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Event
1
M U22 1X
Sponsored by: Jaren Sports Ltd
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 8th (8:20.10)
- Repechage 1: placed 6th (8:19.93)
- B Final: placed 7th (8:09.54)
Crew
#1
PETC
Coached by: Sarah Houston-Eastergaard
Boat: Martha
Boat: Martha
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 3rd (8:06.93)
- Repechage 1: placed 1st (8:00.56)
- Final: placed 6th (7:57.30)
Crew
#2
PETC
Coached by: Sarah Houston-Eastergaard
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 5th (9:13.83)
- Repechage 1: placed 4th (8:23.50)
- Final: placed 8th (8:39.36)
Crew
#1
PETC
Coached by: Fiona Burney
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 6: placed 4th (8:55.09)
- Repechage 3: placed 3rd (8:55.67)
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 6th (8:07.42)
- Repechage 2: placed 3rd (8:15.75)
Crew
#1
PETC
Coached by: Fiona Burney
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 3: placed 2nd (8:26.06)
- Semi-final 1: placed 6th (8:36.90)
- B Final: placed 2nd (8:29.57)
Crew
#1
PETC
Coached by: Sarah Houston-Eastergaard
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 4: placed 7th (12:15.72)
- Repechage 2: scratched
Crew
#2
PETC
Coached by: Sarah Houston-Eastergaard
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 3: placed 7th (9:39.40)
- Repechage 4: scratched
Crew
#3
PETC
Coached by: Sarah Houston-Eastergaard
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 7th (9:13.01)
- Repechage 1: placed 4th (9:37.19)
Crew
#1
PET*
Zoey Kung (stroke) (PETC), Mia Allwood (PETC), Zoe Maddigan (PETC), Erin Anderson (PETC), Sydney McLean (PETC), Ava Kilmister (PETC), Emma Drummond (PETC), Awatea Wallace (STAC) + Milla Sowerby (cox) (PETC)
Composite crew. Coached by: Andrew Bird
Boat: Erin-Monique
Boat: Erin-Monique
- Click to expand crew ⇨
PET*
PET*
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 6th (7:37.73)
- Repechage 1: placed 6th (7:35.79)
- B Final: placed 1st (7:26.73)
Crew
#1
PET*
Composite crew.
- Click to expand crew ⇨
PET*
PET*
Wellington
Wellington
Crew
#1
PETC
Coached by: Kevin Stevenson
Boat: Martha
Boat: Martha
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 5th (8:02.50)
- Repechage 1: placed 4th (7:57.96)
- B Final: placed 4th (7:46.62)
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 5: placed 6th (8:44.29)
- Repechage 4: placed 5th (8:47.04)
Crew
#1
PET*
Composite crew. Coached by: Andrew Bird
Boat: Birdy
Boat: Birdy
- Click to expand crew ⇨
PET*
PET*
Wellington
Wellington
- Heat 3: placed 4th (8:00.27)
- Semi-final 1: placed 8th (8:16.42)
- B Final: placed 4th (7:31.39)
Crew
#1
PET*
Composite crew.
- Click to expand crew ⇨
PET*
PET*
Wellington
Wellington
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
Boat: Raewyn
Boat: Raewyn
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
Crew
#2
PETC
Coached by: Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 3rd (8:04.92)
- Repechage 1: placed 4th (8:11.40)
- B Final: scratched
Crew
#1
PET*
Annabel Dee (stroke) (PETC), Lucy Harrison (PETC), Josee Procter (PETC), Grace Broome (PETC), Leila Mackay (PORC), Ava Kilmister (PETC), Emma McRobbie (PETC), Sophie Martin (PETC) + Milla Sowerby (cox) (PETC)
Composite crew. Coached by: Sarah Houston-Eastergaard
Boat: Erin-Monique
Boat: Erin-Monique
- Click to expand crew ⇨
PET*
PET*
Wellington
Wellington
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 6th (0:52.10)
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 3rd (1:00.60)
Crew
#1
PET*
Annie O'Sullivan (stroke) (PETC), Ava Broome (PETC), Lottie Upton (PETC), Georgia Bealing (PETC), Sophie Herbert (PETC), Edith Franks (AWGC), Ruby Bullock (AWGC), Ruby Hoekstra (AWGC) + George Dee (cox) (PETC)
Composite crew. Coached by: Fiona Burney & Kevin Stevenson
Boat: Erin-Monique
Boat: Erin-Monique
- Click to expand crew ⇨
PET*
PET*
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 4th (8:15.47)
- Repechage 1: placed 2nd (8:13.38)
- Final: placed 5th (7:48.92)
Crew
#1
PETC
Coached by: Sarah Houston-Eastergaard
Boat: Martha
Boat: Martha
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 6th (9:06.81)
- Repechage 1: placed 6th (8:49.50)
Crew
#2
PETC
Coached by: Sarah Houston-Eastergaard
Boat: Lyvania
Boat: Lyvania
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 7th (9:04.54)
- Repechage 1: placed 5th (8:41.41)
Crew
#1
PETC
Coached by: Kevin Stevenson
Boat: Martha
Boat: Martha
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 5th (8:36.07)
- Repechage 1: placed 4th (8:25.42)
- B Final: placed 2nd (8:22.12)
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird & Hutt Valley High School
Boat: Birdy
Boat: Birdy
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 1st (3:49.6)
Crew
#1
PETC
Coached by: Kevin Stevenson
Boat: Lyvania
Boat: Lyvania
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 3: placed 4th (9:20.81)
- Semi-final 1: placed 5th (8:54.59)
- B Final: placed 3rd (8:54.51)
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 4th (10:34.27)
- Repechage 4: placed 4th (10:05.19)
Crew
#2
PETC
Coached by: Sarah Houston-Eastergaard
Boat: Bruce
Boat: Bruce
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 7th (11:13.89)
- Repechage 2: scratched
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
Boat: Birdy
Boat: Birdy
- Click to expand crew ⇨
PETC
PETC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 3rd (8:21.53)
- Repechage 1: placed 3rd (7:43.10)
- B Final: placed 1st (8:04.44)
Social