Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
note: ctrl+click the previous/next event above to apply current filters to those events
Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#1
CAMC
Coached by: Phil Petch & Peter Fraser
|
||||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
Coached by: Steve Finlayson & Troy Page
|
||||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Jake Luthi & Macela Turfus
|
||||
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
Crew
#1
TAWC
Coached by: Alya Mexted
|
||||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Nick Dawe & Tania Donnianni
Boat: X-Tony Gibson (L)
|
||||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Georgia Allen
|
||||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#2
ROTC
Coached by: Alastair Riddle
|
Semi-final 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#1
CAMC
Coached by: Phil Petch & Peter Fraser
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
Coached by: Steve Finlayson & Troy Page
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Nick Dawe & Tania Donnianni
Boat: X-Tony Gibson (L)
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Georgia Allen
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Chris Williams & Stewart Widger
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Chick Hammond
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#3
WREC
Coached by: Chris Williams & Stewart Widger
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Anna Delong & Meg Glenn
|
Repechage 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Nathan Wallace
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Anna Delong & Meg Glenn
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#2
WHAC
Coached by: Deb Rowe
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#3
PETC
Coached by: Sarah Houston-Eastergaard
|
|||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#2
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
Coached by: Steve Finlayson & Troy Page
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Jake Luthi & Macela Turfus
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#1
CAMC
Coached by: Phil Petch & Peter Fraser
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Chick Hammond
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#2
WREC
Coached by: Chris Williams & Stewart Widger
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Nathan Wallace
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
Coached by: Josh Schmidt
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#21
HAMC
Coached by: Rachel Brown & Tony Burns
|
Social