Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
note: ctrl+click the previous/next event above to apply current filters to those events
Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams & Greg Cox
|
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Martin Simoncelli
|
||||
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#4
CURC
Coached by: Alex Kennedy
|
||||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
|
||||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
Coached by: Simon Aubrey
|
||||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland |
Crew
#1
SGEC
Coached by: John Cook
|
||||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
||||
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#2
CURC
Coached by: Alex Kennedy
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: David Lindstrom & Sophie Strachan
|
Semi-final 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams & Greg Cox
|
|||
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#4
CURC
Coached by: Alex Kennedy
|
|||
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#2
CURC
Coached by: Alex Kennedy
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: David Lindstrom & Sophie Strachan
|
|||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Brett Henry & Leanne Henry
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#2
HAMC
Coached by: Blair Currie & James Ingham
|
|||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#2
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#2
MERC
Coached by: Brett Henry & Leanne Henry
|
Repechage 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
|
|||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#2
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Nick Dawe & George Lawn
Boat: Private-Talisman
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Peter Mills
|
|||
Entity
KYJC
KYJC
non-NZ |
Crew
#1
KYJC
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: David Vallance
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#4
MERC
Coached by: Brett Henry & Leanne Henry
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#11
WKOC
Coached by: Kylee Corboy & Ella Hansen
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#4
CURC
Coached by: Alex Kennedy
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Nick Dawe & George Lawn
Boat: Private-Talisman
|
|||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
Coached by: Ivan Docherty
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#6
MERC
Coached by: Brett Henry & Leanne Henry
|
|||
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#3
WRAC
Coached by: Kaye Surgenor & Matt Straker
|
|||
Entity
TGBC
TGBC
Bay of Plenty |
Crew
#2
TGBC
Coached by: Richard Gee & Nicola Austin
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#11
WKOC
Coached by: Kylee Corboy & Ella Hansen
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#4
AVNC
Coached by: Macela Turfus & Jake Luthi
|
Social