Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
TWLC
TWLC
Canterbury |
Crew
#1
TWLC
Coached by: Kelvin Maker & Sarah Henderson
|
||||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Peter Mills
|
||||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall & Mary Hefford
|
||||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
||||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Brett Henry & Leanne Henry
|
||||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
Coached by: Tim Babbage & Phil Knight
|
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Anna Delong & Meg Glenn
|
||||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#1
CAMC
Coached by: Norm Charlton & Karl Manson
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#2
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
||||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
Coached by: Steve Finlayson & Troy Page
|
||||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#2
HAMC
Coached by: Georgia Allen
|
||||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Chick Hammond
|
||||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#3
CAMC
Coached by: Norm Charlton & Kaylin Wren
|
||||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Georgia Allen
|
||||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#2
MERC
Coached by: Brett Henry & Leanne Henry
|
||||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#2
CAMC
Coached by: Norm Charlton & Kaylin Wren
|
Semi-final 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Peter Mills
|
|||
Entity
TWLC
TWLC
Canterbury |
Crew
#1
TWLC
Coached by: Kelvin Maker & Sarah Henderson
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Brett Henry & Leanne Henry
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#1
CAMC
Coached by: Norm Charlton & Karl Manson
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Georgia Allen
|
|||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#2
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#2
MERC
Coached by: Brett Henry & Leanne Henry
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#2
CAMC
Coached by: Norm Charlton & Kaylin Wren
|
Semi-final 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
Coached by: Tim Babbage & Phil Knight
|
|||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall & Mary Hefford
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Anna Delong & Meg Glenn
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
Coached by: Steve Finlayson & Troy Page
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Chick Hammond
|
|||
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
Coached by: Joe Bennion
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#3
CAMC
Coached by: Norm Charlton & Kaylin Wren
|
Repechage 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
Coached by: Tim Babbage & Phil Knight
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#2
CAMC
Coached by: Norm Charlton & Kaylin Wren
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Chris Williams & Stewart Widger
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
Coached by: Josh Schmidt
|
|||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#2
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
Repechage 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#3
CAMC
Coached by: Norm Charlton & Kaylin Wren
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#2
MERC
Coached by: Brett Henry & Leanne Henry
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Tim Hopkins & Leon Barrowcliffe
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#3
HAMC
Coached by: Georgia Allen
|
Repechage 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Georgia Allen
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Chick Hammond
|
|||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#1
ROTC
Coached by: Alastair Riddle
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Matt Lawson & Mike Trautvetter
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Nick Dawe & Tania Donnianni
Boat: Juliette Drysdale (M)
|
Repechage 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#1
CAMC
Coached by: Norm Charlton & Karl Manson
|
|||
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
Coached by: Joe Bennion
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#2
HAMC
Coached by: Georgia Allen
|
|||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#2
NELC
Coached by: Tim Babbage & Phil Knight
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Moa
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#21
HAMC
Coached by: Tony Burns
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Brett Henry & Leanne Henry
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
Coached by: Steve Finlayson & Troy Page
|
|||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
Coached by: Tim Babbage & Phil Knight
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#1
CAMC
Coached by: Norm Charlton & Karl Manson
|
|||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#1
ROTC
Coached by: Alastair Riddle
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
Coached by: Josh Schmidt
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#2
HAMC
Coached by: Georgia Allen
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Peter Mills
|
|||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall & Mary Hefford
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#2
MERC
Coached by: Brett Henry & Leanne Henry
|
|||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#2
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#2
NELC
Coached by: Tim Babbage & Phil Knight
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Matt Lawson & Mike Trautvetter
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#3
HAMC
Coached by: Georgia Allen
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|||
Entity
TWLC
TWLC
Canterbury |
Crew
#1
TWLC
Coached by: Kelvin Maker & Sarah Henderson
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Georgia Allen
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#3
CAMC
Coached by: Norm Charlton & Kaylin Wren
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Chris Williams & Stewart Widger
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Moa
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Nick Dawe & Tania Donnianni
Boat: Juliette Drysdale (M)
|
Heat 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Anna Delong & Meg Glenn
|
|||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#2
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|||
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
Coached by: Joe Bennion
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Chick Hammond
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Tim Hopkins & Leon Barrowcliffe
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#2
CAMC
Coached by: Norm Charlton & Kaylin Wren
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#21
HAMC
Coached by: Tony Burns
|
Social