Race schedule: NZ Masters Champs and Tertiary Regatta

This is the race schedule for the 2016 NZ Masters Championships and Tertiary Regatta.

Gender
Class School
Club (ability) intermediate club senior premier
Masters class
Boat and and
Seats

Saturday, 17th September 2016

Alpha Time Event   Division Progression
A 08:00 8 W Mst E 4X-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
B 08:04     Race: 2  
C 08:08 9 W Mst C 2X
heat
Race: 1 1,2->Final + 2 Next Fastest Crews
D 08:12     Race: 2  
E 08:16     Race: 3  
F 08:20 10 M Mst F 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
G 08:24     Race: 2  
H 08:28 11 M Mst D 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
I 08:32     Race: 2  
J 08:50 1 M Mst C 2-
final
Race: A  
K 08:55 2 M Mst E 2-
final
Race: A  
L 09:00 3 M Mst J-K 1X
final
Race: A  
M 09:05 4 W Mst A 1X
final
Race: A  
N 09:10 7 M Mst B 4X-
final
Race: A  
O 09:15 8 W Mst E 4X-
final
Race: A  
P 09:20 9 W Mst C 2X
final
Race: A  
Q 09:25 10 M Mst F 2X
final
Race: A  
R 09:30 11 M Mst D 1X
final
Race: A  
S 09:35 12 M Mst D 4-
final
Race: A  
T 09:40 14 Mx MNv 4X-
division
Race: 1  
U 09:50 19 M Mst E 2X
heat
Race: 1 1,2->Final + 2 Next Fastest Crews
V 09:54     Race: 2  
W 09:58     Race: 3  
X 10:02 29 M Mst C 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
Y 10:06     Race: 2  
Z 10:20 18 Opn 1X (P)
final
Race: A  
A 10:25 20 W Mst D 1X
final
Race: A  
B 10:30 21 W Mst F 8+
final
Race: A  
B 10:35     Race: A  
C   22 M Mst G 4X-
final
Race: A  
C 10:40 23 M MNv 4X-
final
Race: A  
D 10:45 25 W Mst D 2-
final
Race: A  
E 10:55 19 M Mst E 2X
final
Race: A  
F 11:00 26 W Mst B 4X-
final
Race: A  
G 11:05 27 M Mst A 1X
final
Race: A  
H 11:10 28 W Mst H 1X
final
Race: A  
I 11:15 29 M Mst C 1X
final
Race: A  
J 11:20 30 M Mst F 2-
final
Race: A  
K 11:30 32 Mx Mst G-J 2X
division
Race: 1  
L 11:34 33 Mx Mst D-F 4X-
division
Race: 1  
M 11:38     Race: 2  
N 11:42     Race: 3  
O 11:46     Race: 4  
P 11:50     Race: 5  
Q 12:20 38 W Mst D 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
R 12:24     Race: 2  
S 12:30 37 Opn 2X (P)
final
Race: A  
U 13:00 39 M Mst G 4-
final
Race: A  
T   40 W Mst G 4-
final
Race: A  
V 13:05     Race: A  
U 13:20 41 W Mst C 4-
final
Race: A  
V 13:25 42 W Mst E 2-
final
Race: A  
W 13:30 43 M Mst B 2X
final
Race: A  
X 13:35 44 M Mst D 8+
final
Race: A  
Y 13:40 38 W Mst D 2X
final
Race: A  
Z 13:45 45 W Mst A-B 4-
final
Race: A  
A 13:50 46 W Mst H-J 4X-
final
Race: A  
B 13:55 47 M Mst F 4X-
final
Race: A  
C 14:00 48 W Mst F 1X
final
Race: A  
D 14:05 49 W MNv 4X-
final
Race: A  
E 14:10 50 M Mst I-K 2-
final
Race: A  
F 14:15     Race: A  
H   51 M Mst G 2X
final
Race: A  
G 14:19 52 Mx Mst A-C 4X-
division
Race: 1  
H 14:23     Race: 2  
I 14:27 53 Mx Mst E-K 4-
division
Race: 1  
J 14:54 57 W Mst E 1X
final
Race: A  
K 14:59 58 W Mst G 4X-
final
Race: A  
L 15:04 59 W Mst A 2X
final
Race: A  
M 15:09 60 M Mst H 2X
final
Race: A  
N 15:14 61 M Mst A 4X-
final
Race: A  
O 15:19 62 W Mst I-J 2X
final
Race: A  
P 15:24 63 W Mst C 8+
final
Race: A  
Q 15:29 64 M Mst C 8+
final
Race: A  
R 15:34 65 M Mst E 4-
final
Race: A  
S 15:39 66 W Mst F 4-
final
Race: A  
T 15:44 67 M Mst H 4-
final
Race: A  
U 15:49 68 Mx MNv 2X
division
Race: 1  
V 15:53 69 Mx Mst D-F 8+
division
Race: 1  
W 15:57     Race: 2  
X 16:01 70 Mx Mst G-J 4X-
division
Race: 1  
Y 16:24 74 W Mst D 4X-
final
Race: A  
Z 16:29 75 M Mst D 4X-
final
Race: A  
A 16:34 76 W Mst D 8+
final
Race: A  
B 16:39 77 M Mst D 8+
final
Race: A  

Sunday, 18th September 2016

Alpha Time Event   Division Progression
A 08:00 78 W Mst B 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
B 08:04     Race: 2  
C 08:08 79 M Mst D 2X
heat
Race: 1 1,2->Final + 2 Next Fastest Crews
D 08:12     Race: 2  
E 08:16     Race: 3  
F 08:20 87 M Mst E 4X-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
G 08:24     Race: 2  
H 08:28 88 W Mst D 4X-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
I 08:32     Race: 2  
J 08:45 78 W Mst B 2X
final
Race: A  
K 08:50 79 M Mst D 2X
final
Race: A  
L 08:55 80 W Mst F 2X
final
Race: A  
M 09:00 81 M Mst A 2X
final
Race: A  
N 09:05 82 M Mst F 4-
final
Race: A  
O 09:10 83 M Mst H 1X
final
Race: A  
P 09:15 84 M MNv 4+
final
Race: A  
Q 09:20 85 W Nov 2X
final
Race: A  
R 09:30 87 M Mst E 4X-
final
Race: A  
S 09:35 88 W Mst D 4X-
final
Race: A  
T 09:50 91 W Mst E 8+
final
Race: A  
U 09:55 92 M Mst A-B 8+
final
Race: A  
V 10:00 93 Mx Mst A-D 4-
division
Race: 1  
W 10:15 94 M Mst E 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
X 10:20     Race: 2  
Y 10:25 96 M Mst C 2X
heat
Race: 1 1,2->Final + 2 Next Fastest Crews
Z 10:30     Race: 2  
A 10:35     Race: 3  
B 10:40 94 M Mst E 1X
final
Race: A  
C 10:45 95 W Mst C 1X
final
Race: A  
D 10:50 96 M Mst C 2X
final
Race: A  
E 10:55 97 M Mst D 2-
final
Race: A  
F 11:00 98 M Mst I 1X
final
Race: A  
G 11:05 99 W Mst G 2X
final
Race: A  
H 11:15 101 M Mst G 8+
final
Race: A  
I 11:20 102 W Mst A-B 8+
final
Race: A  
J 11:25 103 W Mst C 2-
final
Race: A  
K 11:30 104 M Mst A-B 4-
final
Race: A  
L 11:35 105 W Mst E 4-
final
Race: A  
M 11:40 106 W Mst G-J 2-
final
Race: A  
N 11:45 107 Mx Mst D-F 2X
division
Race: 1  
O 11:50     Race: 2  
P 11:55     Race: 3  
Q 12:00     Race: 4  
R 12:05     Race: 5  
S 12:10     Race: 6  
T 12:25 108 M Mst F 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
U 12:30     Race: 2  
V 12:35 112 W Mst C 4X-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
W 12:40     Race: 2  
X 12:45 116 W Mst E 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
Y 12:50     Race: 2  
Z 12:55 108 M Mst F 1X
final
Race: A  
A 13:00 109 M Mst H 4X-
final
Race: A  
B 13:05 110 M Mst A-B 2-
final
Race: A  
C 13:10 111 W Mst A-B 2-
final
Race: A  
D 13:15 112 W Mst C 4X-
final
Race: A  
E 13:20 113 W Mst I-J 1X
final
Race: A  
F 13:25 114 W MNv 4+
final
Race: A  
G 13:30 115 M Nov 2X
final
Race: A  
H 13:35 116 W Mst E 2X
final
Race: A  
I 13:40 117 M Mst C 4X-
final
Race: A  
J 13:45 118 W Mst G 1X
final
Race: A  
K 13:50 119 M Mst I 2X
final
Race: A  
L 13:55 120 W Mst D 4-
final
Race: A  
M 14:00 121 M Mst E 8+
final
Race: A  
N 14:05 122 M Mst G 2-
final
Race: A  
O 14:10 123 Mx Mst A-C 8+
division
Race: 1  
P 14:25 129 M Mst D 4X-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
Q 14:30     Race: 2  
R 14:35 124 W Mst H 2X
final
Race: A  
S 14:40 125 M Mst B 1X
final
Race: A  
T 14:45 126 W Mst B 1X
final
Race: A  
U 14:50 127 M Mst H 2-
final
Race: A  
V 14:55 128 M Mst F 8+
final
Race: A  
W 15:00 129 M Mst D 4X-
final
Race: A  
X 15:05 130 W Mst D 8+
final
Race: A  
Y 15:10 131 W Mst F 4X-
final
Race: A  
Z 15:15 132 M Mst C 4-
final
Race: A  
A 15:20 133 M Mst G 1X
final
Race: A  
B 15:35 136 Mx Mst A-C 2X
division
Race: 1  
C 15:40     Race: 2  
D 15:45     Race: 3  
E 15:50     Race: 4  
User log in

log in

hide

You only require a rowIT login for running regattas or if you have been given the job of making entries for an organisation.

Notes

Clubs. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

Schools. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.