You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2023, 2021, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008.
Results: NZ Masters Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Crew
#1
WELC
Masters grade: C (43+, 43-49)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Makaro
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Makaro
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Final: placed 2nd (4:05.14)
Crew
#1
WELC
Masters grade: A (27+, 27-35)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Kio
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Kio
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Final: placed 8th (04:43.48)
Crew
#2
WELC
Masters grade: A* (27+) * row-down from B
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Final: placed 6th (04:23.37)
Crew
#1
WELC
Masters grade: E (55+, 55-59)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Hawkins
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Hawkins
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Final: placed 6th (4:31.82)
Crew
#1
WELC
Masters grade: F (60+, 60-64)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Boom Rock
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Boom Rock
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 6th (4:30.91)
Crew
#1
WELC
Masters grade: D (50+, 50-54)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Rona
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Rona
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 6th (4:35.86)
Crew
#1
WELC
Masters grade: E (55+, 55-59)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Boom Rock
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Boom Rock
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 5th (4:27.42)
Crew
#1
WELC
Masters grade: B (36+, 36-42)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Balaena B
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Balaena B
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Final: placed 4th (4:02.34)
Crew
#1
WELC
Masters grade: A* (27+) * row-down from B
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Steeple
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Steeple
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Final: placed 5th (04:54.21)
Crew
#1
WELC
Masters grade: E (55+, 55-59)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Hawkins
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Hawkins
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Division 3: placed 7th (04:14.25)
Crew
#2
WELC
Masters grade: F* (60+) * row-down from G
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Tarakena
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Tarakena
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 6th (04:31.82)
Crew
#1
WELC
Allan Mills (stroke), Mark Brown, Chris Fry, Paul Smart, Justin Brownlie, Geo Snelling, Richard May, Andrew Wild + Angela Holgate (cox)
Masters grade: D* (50+) * row-down from E
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Princess Bay
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Princess Bay
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Final: placed 2nd (3:42.51)
Crew
#1
WELC
Masters grade: B (36+, 36-42)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Hawkins
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Hawkins
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Final: placed 1st (4:08.56)
Crew
#1
WELC
Masters grade: Novice (27+, Novice)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Balaena B
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Balaena B
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Final: placed 1st (4:31.56)
Crew
#1
WELC
Masters grade: A (27+, 27-35)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Kau Point
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Kau Point
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Final: placed 4th (04:20.94)
Crew
#2
WEL*
Composite crew. Masters grade: A (27+, 27-35)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Matiu
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Matiu
- Click to expand crew ⇨
WEL*
WEL*
Wellington
Wellington
- Final: placed 2nd (04:04.85)
Crew
#1
WELC
Catherine Saunders (stroke), Fiona Harris, Lynda Jelbert, Ange Rogers, Sarah Cutten, Kath Tate, Amy McMullan, Jane Harding + Isabella Sharp (cox)
Masters grade: C (43+, 43-49)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Wellington
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Wellington
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Final: placed 3rd (4:02.99)
Crew
#1
WELC
Masters grade: E (55+, 55-59)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Tarakena
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Tarakena
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Final: placed 4th (3:56.81)
Crew
#1
WELC
Masters grade: F (60+, 60-64)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Tarakena
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Tarakena
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Final: placed 3rd (04:02.21)
Crew
#1
WELC
Masters grade: Novice (27+, Novice)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Boom Rock
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Boom Rock
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Final: placed 1st (4:29.02)
Crew
#1
WELC
Masters grade: D (50+, 50-54)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Mahanga
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Mahanga
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Final: placed 7th (4:21.89)
Crew
#1
WEL*
Composite crew. Masters grade: A (27+, 27-35)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Balaena B
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Balaena B
- Click to expand crew ⇨
WEL*
WEL*
Wellington
Wellington
- Final: placed 2nd (3:45.52)
Crew
#1
WELC
Masters grade: B (36+, 36-42)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Hawkins
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Hawkins
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Final: placed 3rd (03:54.23)
Crew
#1
WELC
Masters grade: E (55+, 55-59)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Rona
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Rona
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Final: placed 9th (5:02.63)
Crew
#1
WELC
Masters grade: C (43+, 43-49)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Makaro
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Makaro
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Final: placed 5th (04:03.35)
Event
97
M Mst I 1X
Sponsored by: Just Horse'n Around
Crew
#1
WELC
Masters grade: I (75+ 75-79)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Kio
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Kio
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Final: placed 5th (5:44.68)
Crew
#1
WEL*
Laura James (stroke), Rebecca Wilson, Amy McMullan, Kristy Udy, Eleanor Chichester, Ange Rogers, Kath Tate, Sarah Cutten + Angela Holgate (cox)
Composite crew. Masters grade: B (36+, 36-42)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Wellington
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Wellington
- Click to expand crew ⇨
WEL*
WEL*
Wellington
Wellington
- Final: placed 1st (3:36.16)
Crew
#1
WELC
Masters grade: D (50+, 50-54)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Boom Rock
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Boom Rock
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 5th (04:28.79)
Crew
#2
WELC
Masters grade: F (60+, 60-64)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Kau Point
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Kau Point
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Division 5: placed 9th (04:41.35)
Crew
#1
WELC
Masters grade: F (60+, 60-64)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Steeple
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Steeple
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
Crew
#1
WELC
Masters grade: B (36+, 36-42)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Kau Point
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Kau Point
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Final: placed 2nd (04:27.72)
Crew
#2
WEL*
Composite crew. Masters grade: A (27+, 27-35)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Matiu
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Matiu
- Click to expand crew ⇨
WEL*
WEL*
Wellington
Wellington
- Final: placed 1st (04:19.23)
Crew
#1
WELC
Masters grade: Novice (27+, Novice)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Balaena B
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Balaena B
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Final: placed 1st (4:45.36)
Crew
#1
WELC
Masters grade: E (55+, 55-59)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Boom Rock
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Boom Rock
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Final: placed 9th (5:23.82)
Crew
#2
WELC
Masters grade: E (55+, 55-59)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Moa
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Moa
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Final: placed 8th (5:06.64)
Crew
#1
WELC
Laura James (stroke), Amy McMullan, Allan Mills, Mark Brown, Brad Carter, Geo Snelling, Eleanor Chichester, Ange Rogers + Angela Holgate (cox)
Masters grade: C (43+, 43-49)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Wellington
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Wellington
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Final: placed 3rd (03:43.22)
Crew
#1
WELC
Masters grade: B (36+, 36-42)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Steeple
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Steeple
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Final: placed 4th (05:01.28)
Crew
#1
WELC
Masters grade: B* (36+) * row-down from C
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Kio
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Kio
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Final: placed 6th (05:41.08)
Crew
#1
WELC
Masters grade: D* (50+) * row-down from E
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Tarakena
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Tarakena
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Final: placed 7th (4:28.73)
Crew
#1
WELC
Masters grade: B (36+, 36-42)
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Makaro
Coached by: Dick Joyce & Nina Brown
Boat: Makaro
- Click to expand crew ⇨
WELC
WELC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 4th (04:38.06)
Social