You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2023, 2021, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008.
Results: NZ Masters Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Crew
#1
WESC
Masters grade: A (27+, 27-35)
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Final: placed 1st (03:55.31)
Crew
#2
WESC
Masters grade: A (27+, 27-35)
Boat: WERC2 (M)
Boat: WERC2 (M)
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Final: placed 3rd (04:11.14)
Crew
#1
WESC
Masters grade: B (36+, 36-42)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-Mike Hartley (H)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-Mike Hartley (H)
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Final: placed 2nd (03:27.24)
Crew
#2
WESC
Masters grade: B* (36+) * row-down from C
Coached by: Robbie Manson
Coached by: Robbie Manson
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Final: placed 3rd (03:42.86)
Crew
#1
WESC
Masters grade: C (43+, 43-49)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-David Steele (XL)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-David Steele (XL)
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
Crew
#2
WESC
Masters grade: C (43+, 43-49)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-Tony Gibson (L)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-Tony Gibson (L)
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
Crew
#1
WESC
Masters grade: D (50+, 50-54)
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
Crew
#1
WESC
Masters grade: E (55+, 55-59)
Coached by: Robbie Manson
Boat: Juliette Drysdale (M)
Coached by: Robbie Manson
Boat: Juliette Drysdale (M)
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 7th (4:23.34)
Crew
#1
WESC
Masters grade: B* (36+) * row-down from C
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-Romola Ashby (L)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-Romola Ashby (L)
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Final: placed 1st (3:47.97)
Crew
#1
WESC
Masters grade: C* (43+) * row-down from D
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Final: placed 1st (03:57.70)
Crew
#1
WESC
Masters grade: D (50+, 50-54)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-Romola Ashby (L)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-Romola Ashby (L)
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Division 1: placed 4th (03:54.47)
Crew
#1
WESC
Masters grade: D (50+, 50-54)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-David Steele (XL)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-David Steele (XL)
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Final: placed 2nd (4:18.24)
Crew
#1
WESC
Masters grade: C (43+, 43-49)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-Romola Ashby (L)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-Romola Ashby (L)
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Final: placed 1st (03:56.22)
Crew
#1
WESC
Masters grade: B (36+, 36-42)
Boat: Roger McGarry (H)
Boat: Roger McGarry (H)
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Final: placed 3rd (03:57.79)
Crew
#1
WESC
Masters grade: E (55+, 55-59)
Coached by: Robbie Manson
Boat: Mahi 1 (M)
Coached by: Robbie Manson
Boat: Mahi 1 (M)
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Final: scratched
Crew
#1
WESC
Masters grade: A (27+, 27-35)
Boat: X-Tony Gibson (L)
Boat: X-Tony Gibson (L)
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Final: placed 1st (03:53.42)
Crew
#1
WESC
Erin Tolhurst (stroke), Jo Mackay, Carolyn Steele, Suz Goldsbury, Cordelia Kerr, Susan Sawbridge, Kim Littlejohn, Emma Burte + Caitlin Tolhurst (cox)
Masters grade: C (43+, 43-49)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-Bill Tinnock (M)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-Bill Tinnock (M)
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Final: placed 1st (3:42.32)
Crew
#1
WESC
Michael McMurray (stroke), Andreas Lilley, Josh Foulkes, Andrae Fassler, Brent Smart, Gregor MacKenzie, Martin Sawbridge, David Milne + Alasdair McGeachie (cox)
Masters grade: C (43+, 43-49)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-Tony Hurt (M)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-Tony Hurt (M)
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Final: placed 1st (3:21.31)
Crew
#1
WESC
Masters grade: B* (36+) * row-down from D
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-David Steele (XL)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-David Steele (XL)
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Final: placed 4th (4:07.61)
Crew
#1
WES*
Composite crew. Masters grade: E (55+, 55-59)
- Click to expand crew ⇨
WES*
WES*
Auckland
Auckland
- Final: placed 3rd (3:25.45)
Crew
#1
WES*
Composite crew. Masters grade: A (27+, 27-35)
Boat: X-Romola Ashby (L)
Boat: X-Romola Ashby (L)
- Click to expand crew ⇨
WES*
WES*
Auckland
Auckland
- Final: placed 1st (3:25.70)
Crew
#1
WESC
Michael McMurray (stroke), Andreas Lilley, Josh Foulkes, Andrae Fassler, Ben van Rooy, Gregor MacKenzie, Martin Sawbridge, Leslie Hannon + Alasdair McGeachie (cox)
Masters grade: B (36+, 36-42)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-Tony Hurt (M)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-Tony Hurt (M)
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Final: placed 1st (03:19.49)
Crew
#1
WESC
Masters grade: C (43+, 43-49)
Coached by: Robbie Manson
Coached by: Robbie Manson
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Final: placed 1st (4:17.02)
Crew
#1
WESC
Masters grade: C (43+, 43-49)
Coached by: Robbie Manson
Boat: Bronwyn Menhinick (L)
Coached by: Robbie Manson
Boat: Bronwyn Menhinick (L)
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Final: placed 1st (4:09.80)
Crew
#2
WESC
Masters grade: C (43+, 43-49)
Coached by: Robbie Manson
Boat: Juliette Drysdale (M)
Coached by: Robbie Manson
Boat: Juliette Drysdale (M)
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Final: placed 2nd (4:19.80)
Crew
#1
WESC
Masters grade: B (36+, 36-42)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-Mike Hartley (H)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-Mike Hartley (H)
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Final: placed 2nd (3:32.99)
Crew
#2
WESC
Masters grade: B* (36+) * row-down from C
Coached by: Robbie Manson
Boat: Dave Vallance (H)
Coached by: Robbie Manson
Boat: Dave Vallance (H)
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Final: scratched
Crew
#1
WESC
Masters grade: D (50+, 50-54)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-David Steele (XL)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-David Steele (XL)
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Division 1: placed 3rd (04:17.15)
Crew
#2
WESC
Masters grade: E (55+, 55-59)
Coached by: Robbie Manson
Boat: Juliette Drysdale (M)
Coached by: Robbie Manson
Boat: Juliette Drysdale (M)
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Division 4: placed 4th (04:03.68)
Crew
#2
WESC
Masters grade: C (43+, 43-49)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-Romola Ashby (L)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-Romola Ashby (L)
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Final: placed 1st (03:48.07)
Crew
#1
WES*
Composite crew. Masters grade: C (43+, 43-49)
Coached by: Robbie Manson
Boat: Dave Vallance (H)
Coached by: Robbie Manson
Boat: Dave Vallance (H)
- Click to expand crew ⇨
WES*
WES*
Auckland
Auckland
- Final: result (NJ)
Crew
#1
WES*
Erin Tolhurst (stroke), Suz Goldsbury, Carolyn Steele, Emma Burte, Robbie Manson, Karl Manson, Josh Foulkes, Andreas Lilley + Caitlin Tolhurst (cox)
Composite crew. Masters grade: B (36+, 36-42)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-Bill Tinnock (M)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-Bill Tinnock (M)
- Click to expand crew ⇨
WES*
WES*
Auckland
Auckland
- Final: placed 1st (03:20.88)
Crew
#2
WESC
Kim Littlejohn (stroke), Cordelia Kerr, Susan Sawbridge, Amy Robson, Michael McMurray, Andrae Fassler, Gregor MacKenzie, Martin Sawbridge + Alasdair McGeachie (cox)
Masters grade: C (43+, 43-49)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-Tony Hurt (M)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-Tony Hurt (M)
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Final: placed 2nd (03:37.82)
Crew
#1
WESC
Masters grade: B* (36+) * row-down from D
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Final: placed 2nd (04:08.89)
Crew
#1
WESC
Masters grade: C (43+, 43-49)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-Mike Hartley (H)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-Mike Hartley (H)
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Final: placed 1st (03:46.93)
Crew
#2
WESC
Masters grade: C (43+, 43-49)
Coached by: Robbie Manson
Boat: Dave Vallance (H)
Coached by: Robbie Manson
Boat: Dave Vallance (H)
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Final: placed 2nd (04:15.21)
Crew
#1
WES*
Composite crew. Masters grade: B (36+, 36-42)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-Tony Gibson (L)
Coached by: Robbie Manson
Boat: X-Tony Gibson (L)
- Click to expand crew ⇨
WES*
WES*
Auckland
Auckland
- Division 1: placed 1st (03:46.69)
Crew
#2
WESC
Masters grade: B (36+, 36-42)
Coached by: Robbie Manson
Coached by: Robbie Manson
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Division 1: placed 3rd (04:20.96)
Crew
#3
WESC
Masters grade: C* (43+) * row-down from E
Boat: Juliette Drysdale (M)
Boat: Juliette Drysdale (M)
- Click to expand crew ⇨
WESC
WESC
Auckland
Auckland
- Division 3: placed 5th (04:24.77)
Social