Day sheets: NZ Masters Champs
These are the day sheets for the 2023 NZ Masters Championships.
click a filter below to remove it
Saturday, 16th September 2023
Race 3 (C) @ 08:40: Event 2, Heat 1 | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Masters grade: D (50+, 50-54)
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Rona
|
Race 6 (F) @ 08:55: Event 5, A Final | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Masters grade: F (60+, 60-64)
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Matiu
|
Race 8 (H) @ 09:05: Event 7, A Final | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Masters grade: C (43+, 43-49)
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Makaro
|
Race 9 (I) @ 09:10: Event 8, A Final | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Masters grade: B* (36+) * row-down from C
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Mahanga
|
Race 14 (N) @ 09:35: Event 14, A Final | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Masters grade: E (55+, 55-59)
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Tarakena
|
Race 18 (R) @ 10:25: Event 19, A Final | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Masters grade: Novice (27+, Novice)
Coached by: Jo-Anne Stokes Boat: Balaena B
|
Race 23 (W) @ 10:50: Event 26, Division 1 | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Masters grade: D (50+, 50-54)
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Hawkins
|
Race 24 (X) @ 10:55: Event 26, Division 2 | ||
---|---|---|
Entity
WEL*
WEL*
Wellington |
Crew
#2
WEL*
Composite crew. Masters grade: E (55+, 55-59)
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Balaena B
|
Race 32 (F) @ 12:05: Event 36, Division 2 | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Masters grade: C (43+, 43-49)
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Hawkins
|
Race 33 (G) @ 12:15: Event 37, A Final | ||
---|---|---|
Entity
WEL*
WEL*
Wellington |
Crew
#1
WEL*
Allan Mills (stroke) (WELC), Huw Mitchell (NELC), Justin Brownlie (WELC), Geo Snelling (WELC), Chris Fry (WELC), John Hitchcock (PETC), Andrew Wild (WELC), Richard May (WELC) + Angela Holgate (cox) (WELC)
Composite crew. Masters grade: F (60+, 60-64)
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Wellington
|
Race 35 (K) @ 12:55: Event 42, A Final | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Masters grade: B (36+, 36-42)
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Te Aro
|
|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Masters grade: B (36+, 36-42)
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Steeple
|
|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Masters grade: B (36+, 36-42)
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Rona
|
Race 39 (N) @ 13:15: Event 47, A Final | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Masters grade: B (36+, 36-42)
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Steeple
|
Race 42 (Q) @ 13:30: Event 50, A Final | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Vivienne Ivory (stroke), Lynda Jelbert, Chris Fry, Justin Brownlie, Jo-Anne Stokes, Deidre Sheppard, Andrew Wild, Richard May + Angela Holgate (cox)
Masters grade: E (55+, 55-59)
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Wellington
|
Race 50 (Z) @ 14:40: Event 61, A Final | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Masters grade: F (60+, 60-64)
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Tarakena
|
Race 52 (B) @ 14:50: Event 63, Division 1 | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Masters grade: B (36+, 36-42)
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Hawkins
|
Scratched crews. Any crew with a red scrawl over it (e.g. ) was scratched after being drawn in the race.
Sunday, 17th September 2023
Race 57 (C) @ 07:40: Event 68, Division 1 | ||
---|---|---|
Entity
WEL*
WEL*
Wellington |
Crew
#2
WEL*
Composite crew. Masters grade: D (50+, 50-54)
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Matiu
|
|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Masters grade: D (50+, 50-54)
Coached by: Dick Joyce & Laura Boat: Island Bay
|
Race 58 (D) @ 07:45: Event 68, Division 2 | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Masters grade: D (50+, 50-54)
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Makaro
|
Race 62 (H) @ 08:05: Event 71, A Final | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Masters grade: B (36+, 36-42)
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Matiu
|
|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Masters grade: B* (36+) * row-down from C
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Island Bay
|
Race 64 (J) @ 08:15: Event 74, A Final | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Masters grade: G (65+, 65-69)
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Hawkins
|
Race 70 (P) @ 09:10: Event 81, Heat 2 | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Masters grade: E (55+, 55-59)
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Matiu
|
Race 71 (Q) @ 09:15: Event 80, A Final | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Masters grade: Novice (27+, Novice)
Coached by: Jo-Anne Stokes Boat: Balaena B
|
Race 74 (T) @ 09:30: Event 85, A Final | ||
---|---|---|
Entity
WEL*
WEL*
Wellington |
Crew
#1
WEL*
Composite crew. Masters grade: H (70+, 70-74)
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Island Bay
|
Race 83 (C) @ 10:40: Event 95, Division 1 | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Masters grade: B (36+, 36-42)
Coached by: Dick Joyce & Laura James
|
Race 85 (E) @ 10:50: Event 95, Division 3 | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Masters grade: C (43+, 43-49)
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Island Bay
|
Race 90 (J) @ 11:15: Event 102, A Final | ||
---|---|---|
Entity
WEL*
WEL*
Wellington |
Crew
#1
WEL*
Composite crew. Masters grade: F* (60+) * row-down from G
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Hawkins
|
Race 91 (K) @ 11:20: Event 103, A Final | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Lynda Jelbert (stroke), Claire Venn, Jo-Anne Stokes, Mary Jane McCarthy, Liane McGee, Lynda Duncan, Helen Cooper, Deidre Sheppard + Angela Holgate (cox)
Masters grade: D (50+, 50-54)
Coached by: Dick Joyce & Jo-Anne Stokes Boat: Wellington
|
Race 93 (M) @ 11:55: Event 108, A Final | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Masters grade: B (36+, 36-42)
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Island Bay
|
Race 94 (N) @ 12:00: Event 109, A Final | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Masters grade: C (43+, 43-49)
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Makaro
|
Race 95 (O) @ 12:05: Event 110, A Final | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Masters grade: F (60+, 60-64)
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Tarakena
|
Race 98 (R) @ 12:45: Event 117, Heat 1 | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Masters grade: D (50+, 50-54)
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Balaena B
|
Race 99 (S) @ 12:50: Event 117, Heat 2 | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Masters grade: D (50+, 50-54)
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Mahanga
|
Race 101 (U) @ 13:00: Event 119, A Final | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Masters grade: B (36+, 36-42)
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Hawkins
|
Race 102 (V) @ 13:05: Event 120, A Final | ||
---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Masters grade: C* (43+) * row-down from D
Coached by: Dick Joyce & Laura James Boat: Tarakena
|
Scratched crews. Any crew with a red scrawl over it (e.g. ) was scratched after being drawn in the race.
Social