You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2019, 2018, 2017, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008.
Results: University Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Crew
#1
VICU
Nathan Oakley (stroke), Jack Gilpin, Harrison Barker, Theo Rosenberg, Josh Williams, Connor McLeod, Caleb Smith, Tristan Gregory-Hunt + Madeleine Palmer (cox)
Coached by: Jesse Lucas & Paul Rainier
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- A Final: placed 5th (8:53.59)
Crew
#1
VICU
Coached by: Heather Scott & Henry Lee
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 6th (10:50.21)
Crew
#2
VICU
Coached by: Heather Scott & Henry Lee
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 6th (10:29.91)
Crew
#1
VICU
Carson Bluck (stroke), Theo Rosenberg, Trent Doyle, Jack Weterings, Elliot Pearce, Kairori McGuinniety, Hamish Alexander-Drysdale, Carlos Cesar Anchieta + Marcelia Benson (cox)
Coached by: Jesse Lucas & Kyle Malone
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- A Final: placed 4th (7:30.75)
Crew
#1
VICU
Holly Miller (stroke), Vanessa McCormack, Jennifer Acton-Phillips, Charlotte Pearce, Valerie Chan, Sarah Jackson, Jasmine Oliver, Stephanie McDermott + Madeleine Palmer (cox)
Coached by: Joe O'Neill Sam Beveridge & Ceri Armit
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 4th (7:23.41)
Crew
#2
VICU
Adelaide Brown (stroke), Lea Kreutmayer, Ellie Hawkins, Conner Simes, Abby Pedersen, Scarlett Tacon, Hannah Hutton, Maneka David + Olivia Oldham (cox)
Coached by: Joe O'Neill Sam Beveridge & Ceri Armit
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 4th (8:27.76)
Crew
#1
VICU
Coached by: Jesse Lucas & Rees Ward
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 1st (7:49.90)
Crew
#2
VICU
Coached by: Jesse Lucas & Paul Rainier
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 5th (8:17.16)
Crew
#3
VICU
Coached by: Jesse Lucas & Rees Ward
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 3rd (9:04.67)
Crew
#4
VICU
Coached by: Jesse Lucas & Rees Ward
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 5th (10:35.52)
Crew
#1
VICU
Peter Langdon (stroke), Jack Weterings, Elliot Pearce, Kairori McGuinniety, Carson Bluck, Daniel Crewe, Louis Grainger, Jack Robinson + Marcelia Benson (cox)
Coached by: Kyle Malone & Frances Gray
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- A Final: placed 2nd (7:41.88)
Crew
#1
VICU
Jennifer Acton-Phillips (stroke), Vanessa McCormack, Charlotte Pearce, Valerie Chan + Madeleine Palmer (cox)
Coached by: Joe O'Neill Sam Beveridge & Ceri Armit
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 4th (8:03.79)
Crew
#2
VICU
Coached by: Joe O'Neill Sam Beveridge & Ceri Armit
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 6th (8:28.70)
Crew
#3
VICU
Coached by: Joe O'Neill Sam Beveridge & Ceri Armit
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 7th (8:51.44)
Crew
#1
VICU
Coached by: Jesse Lucas & Paul Rainier
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 3rd (6:46.57)
Crew
#2
VICU
Coached by: Jesse Lucas & Rees Ward
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 3rd (7:03.35)
Crew
#3
VICU
Coached by: Jesse Lucas & Paul Rainier
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 3: placed 5th (7:53.94)
Crew
#1
VICU
Coached by: Jesse Lucas & Rees Ward
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 7th (8:54.18)
Crew
#1
VICU
Coached by: Jesse Lucas & Paul Rainier
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 1st (7:03.90)
Crew
#2
VICU
Coached by: Jesse Lucas & Rees Ward
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 8th (7:42.61)
Crew
#3
VICU
Coached by: Jesse Lucas & Paul Rainier
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 7th (8:18.85)
Crew
#4
VICU
Coached by: Kyle Malone & Frances Gray
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 8th (8:48.45)
Crew
#1
VICU
Holly Miller (stroke), Vanessa McCormack, Jennifer Acton-Phillips, Valerie Chan + Madeleine Palmer (cox)
Coached by: Joe O'Neill Sam Beveridge & Ceri Armit
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 4th (8:00.29)
Crew
#2
VICU
Coached by: Joe O'Neill Sam Beveridge & Ceri Armit
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 5th (8:33.67)
Crew
#3
VICU
Coached by: Joe O'Neill Sam Beveridge & Ceri Armit
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 3: placed 4th (8:50.31)
Crew
#1
VICU
Coached by: Jesse Lucas & Paul Rainier
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 4th (7:31.96)
Crew
#1
VICU
Coached by: Joe O'Neill Sam Beveridge & Ceri Armit
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 9th (9:25.55)
Crew
#1
VICU
Coached by: Kyle Malone & Frances Gray
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 4th (8:14.22)
Crew
#2
VICU
Coached by: Kyle Malone & Frances Gray
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 1st (8:19.26)
Crew
#3
VICU
Hamish Alexander-Drysdale (stroke), Javi Sanchez Suarez, Carlos Cesar Anchieta + Marcelia Benson (cox)
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 6th (10:40.04)
Crew
#1
VICU
Coached by: Paul Rainier & Rees Ward
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- A Final: placed 2nd (7:22.42)
Crew
#1
VICU
Coached by: Heather Scott & Henry Lee
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 5th (10:39.07)
Crew
#1
VICU
Coached by: Joe O'Neill Sam Beveridge & Ceri Armit
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 6th (9:10.30)
Crew
#1
VICU
Nathan Oakley (stroke), Jack Gilpin, Harrison Barker, Theo Rosenberg, Josh Williams, Connor McLeod, Caleb Smith, Tristan Gregory-Hunt + Madeleine Palmer (cox)
Coached by: Jesse Lucas & Paul Rainier
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- A Final: placed 5th (6:24.83)
Crew
#2
VICU
Trent Doyle (stroke), Carlos Cesar Anchieta, Daniel Fitzpatrick, Kahn Maere, Brook Walker, Lawrence Henderson, Carson Bluck, Jack Robinson + Olivia Oldham (cox)
Coached by: Jesse Lucas & Frances Gray
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- A Final: placed 9th (7:37.40)
Crew
#1
VICU
Coached by: Kyle Malone & Frances Gray
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 5th (8:04.44)
Crew
#2
VICU
Louis Grainger (stroke), Javi Sanchez Suarez, Hamish Alexander-Drysdale, Carlos Cesar Anchieta + Marcelia Benson (cox)
Coached by: Kyle Malone & Frances Gray
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 5th (9:05.78)
Crew
#1
VICU
Coached by: Sean Durkin & Rees Ward
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- A Final: placed 8th (7:22.21)
Crew
#1
VICU
Coached by: Jesse Lucas & Paul Rainier
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 5th (8:03.40)
Crew
#2
VICU
Coached by: Jesse Lucas & Rees Ward
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 4th (8:00.83)
Crew
#3
VICU
Coached by: Paul Rainier & Rees Ward
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 3: placed 7th (11:22.43)
Crew
#4
VICU
Coached by: Jesse Lucas & Paul Rainier
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 3: scratched
Crew
#1
VICU
Hannah Hutton (stroke), Scarlett Tacon, Georgia Murray, Brydie McFall, Abby Pedersen, Barbara Charvot, Stephanie McDermott, Maneka David + Madeleine Palmer (cox)
Coached by: Heather Scott & Henry Lee
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- A Final: placed 7th (5:22.71)
Crew
#1
VICU
Coached by: Joe O'Neill Sam Beveridge & Ceri Armit
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 1: result (NRR)
Crew
#2
VICU
Coached by: Joe O'Neill Sam Beveridge & Ceri Armit
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 2: result (NRR)
Crew
#3
VICU
Coached by: Joe O'Neill Sam Beveridge & Ceri Armit
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 3: result (NRR)
Crew
#4
VICU
Coached by: Joe O'Neill Sam Beveridge & Ceri
- Click to expand crew ⇨
VICU
VICU
Wellington
Wellington
- Division 3: result (NRR)
Social