You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2019, 2018, 2017, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008.
Results: University Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Crew
#1
CANU
Henry Wills (stroke), Liam McArthur, Theo Krielen, George Daly, Angus Coull, Michael Abernethy, Sam Alexander, Anton Possegger + Sarah Platt (cox)
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- A Final: placed 6th (8:56.56)
Crew
#2
CANU
Tom Layburn (stroke), Ed Sullivan, Benjamin Rowan, Daniel O'Hagan, Finn Maunsell, Hamish Maxwell, Matthew Rennie, Shaun MacDonald + Emily Barker (cox)
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- A Final: placed 7th (9:14.31)
Crew
#1
CANU
Lucy Hutchinson (stroke), Anna Watson-Taylor, Laura Glen, Francesca Hlavac, Madeleine Ashby, Taylor Kerr-Charnley, Emma Lowe, Emily Barker + Sarah Platt (cox)
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- A Final: placed 3rd (9:53.71)
Crew
#1
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 4th (8:45.59)
Crew
#2
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 2: placed 5th (9:44.42)
Crew
#1
CANU
James Ramsay (stroke), Josh Bernasconi, Michael Lang, Paddy Tatham, Phillip Cooper, Tom Jacob, Tim Kees Rensen, Ollie O'Connell + Sarah Platt (cox)
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- A Final: placed 5th (7:47.27)
Crew
#2
CANU
James Martin (stroke), Chris Lines, Harry Hunter, Alex Holmes, Oscar McLaren, Josh Voigt, Amey Parodkar, Jack Boulton + Ed Sullivan (cox)
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- A Final: placed 2nd (7:00.99)
Crew
#1
CANU
Francesca Hlavac (stroke), Taylor Kerr-Charnley, Emma Lowe, Lizzie Holmes, Marewa Cryer, Amelia Rhodes, Madeline Barker, Emily Barker + Sarah Platt (cox)
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 6th (7:51.49)
Crew
#1
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 4th (8:14.96)
Crew
#2
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 2: placed 2nd (9:01.99)
Crew
#1
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- A Final: placed 7th (7:38.24)
Crew
#2
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- A Final: placed 8th (7:46.47)
Crew
#1
CANU
James Ramsay (stroke), Josh Bernasconi, Michael Lang, Chris Lines, Tim Kees Rensen, Tom Jacob, Harry Hunter, Sam Lam + Sarah Platt (cox)
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- A Final: placed 3rd (7:45.88)
Crew
#1
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- A Final: placed 5th (7:43.50)
Crew
#1
CANU
Judith Boeren (stroke), Kelsee Hamilton, Helen Gunn, Josie Corbett, Jess Kokshoorn, Gabrielle Fifield, Emma Johnstone, Ana Morrison + Emily Barker (cox)
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- A Final: placed 2nd (8:42.64)
Crew
#1
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 6th (8:36.06)
Crew
#2
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 2: placed 4th (8:20.42)
Crew
#1
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- A Final: scratched
Crew
#1
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 6th (7:09.83)
Crew
#2
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 2: placed 4th (7:03.94)
Crew
#3
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 3: placed 4th (7:15.94)
Crew
#1
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 3rd (7:51.76)
Crew
#2
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 2: scratched
Crew
#1
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 6th (8:13.28)
Crew
#1
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 5th (7:22.36)
Crew
#2
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 2: placed 4th (7:26.64)
Crew
#1
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 4th (8:27.56)
Crew
#2
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 2: placed 2nd (8:22.43)
Crew
#1
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 7th (8:24.23)
Crew
#2
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 2: placed 6th (8:50.37)
Crew
#1
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 2nd (8:00.22)
Crew
#1
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 2nd (8:04.18)
Crew
#2
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 2: placed 4th (9:03.89)
Crew
#3
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 2: placed 5th (10:00.56)
Crew
#1
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- A Final: placed 4th (8:04.53)
Crew
#1
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 2nd (8:41.94)
Crew
#2
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 2: placed 4th (9:27.11)
Crew
#1
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: scratched
Crew
#1
CANU
Theo Krielen (stroke), Liam McArthur, Jackson Reardon, George Daly, Angus Symon, Hamish Maxwell, Nick Sye, Josh Blackmore + Sarah Platt (cox)
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- A Final: placed 4th (6:24.71)
Crew
#2
CANU
Matthew Rennie (stroke), Michael Abernethy, Angus Coull, Tom Reid, Shaun MacDonald, Ryan Pinnell, Sam Alexander, Tom Layburn + Francesca Hlavac (cox)
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- A Final: placed 6th (6:28.17)
Crew
#1
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 3rd (7:48.35)
Crew
#2
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 2: placed 6th (9:35.23)
Crew
#3
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 2: placed 1st (7:58.48)
Crew
#4
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 2: placed 3rd (8:38.92)
Crew
#1
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- A Final: placed 7th (7:17.12)
Crew
#1
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 6th (8:04.52)
Crew
#2
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 2: placed 1st (7:43.36)
Crew
#3
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 3: placed 1st (9:00.15)
Crew
#4
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 3: placed 5th (9:40.68)
Crew
#1
CANU
Judith Boeren (stroke), Kelsee Hamilton, Helen Gunn, Josie Corbett, Doris Lien, Rachel Pfahlert, Emma Johnstone, Ana Morrison + Sarah Platt (cox)
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- A Final: placed 5th (4:52.26)
Crew
#1
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- A Final: result (CANCELLED)
Crew
#1
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: result (NRR)
Crew
#2
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 2: scratched
Social