You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2019, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008.
Results: University Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Crew
#1
CANU
Matthew Parker (stroke), Mitchell White, Nathan Luff, Ryan Pinnell, Murphy Waters, Jamie Hindle-Daniels, Henry Horwood Verstappen, Guy Thomson + Bronte Barber (cox)
Coached by: Tim Osmers
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Final: placed 4th
Crew
#1
CANU
Francesca Hlavac (stroke), Milly van Dam, Poppy Holmes, Panasse van Laren, Ariana Speirs, Anna Stimpson, Natalie Pearce, Eloise Gawler + Ella McArthur (cox)
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Final: placed 8th
Crew
#1
CANU
Matthew Parker (stroke), Ryan Pinnell, Henry Horwood Verstappen, Jamie Hindle-Daniels + Bronte Barber (cox)
Coached by: Tim Osmers
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 3rd (7:14.94)
Crew
#2
CANU
Coached by: Tim Osmers
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 2: placed 3rd (7:42.83)
Crew
#3
CANU
Coached by: Tim Osmers
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 2: placed 6th (8:10.97)
Crew
#1
CANU
Coached by: Tim Osmers
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 4th (7:41.40)
Crew
#2
CANU
Coached by: Tim Osmers
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 2: placed 1st (7:46.83)
Crew
#1
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 5th (8:31.66)
Crew
#1
CANU
Coached by: Tim Osmers
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Final: placed 5th (8:12.11)
Crew
#1
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 8th (10:07.16)
Crew
#1
CANU
Coached by: Angus Coull
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Final: placed 2nd (8:41.48)
Crew
#1
CANU
Maddie Mitchell (stroke), Emma Winchester, Agnieske Keenan, Tess van der Wel + Jackson Reardon (cox)
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 5th (10:10.77)
Crew
#1
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Final: scratched
Crew
#1
CANU
Matthew Parker (stroke), Jostien Leota-Butler, Henry Horwood Verstappen, Ryan Pinnell, Alick McCalman, Jamie Hindle-Daniels, Charlie Wallis, Angus Coull + Ella McArthur (cox)
Coached by: Tim Osmers
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Final: placed 2nd (6:42.54)
Crew
#2
CANU
Harry Beasley (stroke), Chris Everitt, Sam Lowe, Connor Moore, Matt Kelly, Ollie Strang, Fergus Murray, Liam O'Leary + Francesca Hlavac (cox)
Coached by: Tim Osmers
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Final: placed 5th (6:55.70)
Crew
#1
CANU
Coached by: Angus Coull
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 3rd (8:12.08)
Crew
#2
CAN*
Composite crew. Coached by: Angus Coull
- Click to expand crew ⇨
CAN*
CAN*
Canterbury
Canterbury
- Division 2: placed 2nd (9:55.13)
Crew
#1
CANU
Coached by: Tim Osmers
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 3rd (7:27.69)
Crew
#2
CANU
Coached by: Tim Osmers
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 2: placed 4th (7:37.40)
Crew
#1
CANU
Coached by: Tim Osmers
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 6th (8:27.15)
Crew
#2
CANU
Coached by: Tim Osmers
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 4th (8:23.00)
Crew
#3
CANU
Coached by: Tim Osmers
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 2: placed 5th (8:35.22)
Crew
#1
CAN*
Maddie Mitchell (stroke), Emma Winchester, Lizzie Bainimara, Agnieske Keenan, Michelle Zengenene, Hannah Bernasconi, Jade Chen, Tess van der Wel + Doris Lien (cox)
Composite crew.
- Click to expand crew ⇨
CAN*
CAN*
Canterbury
Canterbury
- Final: placed 6th (10:11.91)
Crew
#1
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 6th (9:50.06)
Crew
#2
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 2: placed 3rd (9:52.24)
Crew
#3
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 3: placed 6th (10:45.67)
Crew
#1
CAN*
Ross Campbell (stroke), Simon Milne, Logan Mead, Gideon Wislang, Ephraim Wislang, Keesh Thevanarayanan, Gabriel Lake, Matthew Williams + Bronte Barber (cox)
Composite crew. Coached by: Angus Coull
- Click to expand crew ⇨
CAN*
CAN*
Canterbury
Canterbury
- Final: placed 3rd (8:27.03)
Crew
#1
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 5th (10:51.84)
Crew
#2
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 2: placed 6th (12:42.17)
Crew
#1
CANU
Francesca Hlavac (stroke), Milly van Dam, Poppy Holmes, Panasse van Laren, Natalie Pearce, Ariana Speirs, Georgia Swan, Anna Stimpson + Bronte Barber (cox)
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Final: placed 6th (8:15.21)
Crew
#1
CANU
Coached by: Tim Osmers
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 5th (9:45.30)
Crew
#2
CANU
Coached by: Tim Osmers
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: scratched
Crew
#1
CANU
Jostien Leota-Butler (stroke), Jamie Hindle-Daniels, Guy Thomson, David Knight + Ella McArthur (cox)
Coached by: Tim Osmers
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Final: placed 3rd (7:11.98)
Crew
#2
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Final: placed 7th (7:30.27)
Crew
#1
CANU
Coached by: Tim Osmers
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 1st (7:17.33)
Crew
#2
CANU
Coached by: Tim Osmers
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 2: placed 3rd (7:42.81)
Crew
#1
CANU
Maddie Mitchell (stroke), Emma Winchester, Danielle Martyn, Tess van der Wel, Agnieske Keenan, Kaitlyn Ingram, Jade Chen, Doris Lien + Bronte Barber (cox)
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Final: placed 6th (9:07.57)
Crew
#1
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 5th (8:37.25)
Crew
#2
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 2: placed 3rd (8:33.51)
Crew
#1
CANU
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: scratched
Crew
#1
CANU
Coached by: Tim Osmers
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 4th (7:13.14)
Crew
#2
CANU
Coached by: Tim Osmers
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 1: placed 3rd (7:12.81)
Crew
#3
CANU
Coached by: Tim Osmers
- Click to expand crew ⇨
CANU
CANU
Canterbury
Canterbury
- Division 2: placed 6th (7:38.12)
Social